هزینه تحصیل در گرجستان 2018

گرجستان یکی از بهترین کشورهای اروپایی برای تحصیل محسوب می‌شود؛ زیرا هزینه تحصیل در گرجستان نسبت به اغلب کشورهای اروپایی بسیار پائین‌تر بوده و همچنین هزینه زندگی در این کشور، بسیار کم و معقول است. از آنجایی که تحصیل در خارج از کشور رویای بسیاری از افراد می‌باشد، گرجستان می‌تواند این رویا با هزینه‌ای بسیار کمتر به واقعیت تبدیل کند. اما این کاهش هزینه، به منظور افت کیفیت دانشگاه‌های گرجستان نسبت به سایر کشورهای اروپایی نمی‌باشد؛ گرجستان دارای دانشگاه‌های بین‌المللی بسیار خوبی است که امکانات خوبی را برای دانشجویان فراهم می‌کند. در ادامه به بررسی هزینه تحصیل در گرجستان خواهیم پرداخت.

تحصیل در گرجستان علاوه بر دارا بودن مزایای مالی، دارای مزایای دیگر مانند تهیه ویزای شینگن برای سفر به سایر کشورهای اروپایی، تحصیل در امریکا درصورت قبول شدن در دانشگاه قفقاز و غیره می‌باشد. طبق آمارهای منتشر شده، به ازای هر 10 دانشجو در گرجستان، یک استاد درنظر گرفته شده و همچنین گرجستان دارای نرخ بیش از 90% اشتغال پس از تحصیل است که با توجه به اقتصاد غیرصنعتی گرجستان، آمار خوبی به شمار می‌رود. گرجستان همچنین دارای امنیت بسیار بالاییست و یکی از امن‌ترین کشورهای جهان به شمار می‌رود؛ آمار جرم و جنایت در این کشور بسیار پائین است.

هزینه تحصیل در گرجستان شامل موارد مختلفی مانند شهریه دانشگاه، تهیه خوابگاه یا آپارتمان، هزینه زندگی در گرجستان می‌شود. بنابراین می‌توان هزینه تحصیل در گرجستان را به سه قسمت تقسیم نمود:

هزینه تحصیل در دانشگاه‌های گرجستان

بطور کلی هزینه تحصیل در هر دانشگاه گرجستان، ممکن است با دانشگاه دیگر، دارای تفاوت باشد و همچنین تحصیل در هر رشته در گرجستان، با رشته دیگر متفاوت است. این تفاوت هزینه‌ها با توجه به متغیرهای زیادی مانند کیفیت آموزشی دانشگاه، تعداد استادان و کارکنان و غیره به وجود آمده‌اند. بطور میانگین هزینه تحصیل در گرجستان از 3.000 دلار تا 6.000 دلار در سال است. در برخی از دانشگاه‌های گرجستان، برای تحصیل در سال اول، باید هزینه‌ای بالاتر پرداخت کرده و از سال‌های بعد می‌توانید هزینه معمولی را پرداخت نمائید. در زیر هزینه تحصیل در دانشگاه گرجستان (University of Georgia) را می‌توانید مشاهده کنید.

پزشکی، 6 سال تحصیل

تحصیل در رشته پزشکی، 5.500 دلار در سال

کارشناسی، 4 سال تحصیل

تحصیل در رشته پرستاری،، 3.500 دلار در سال

تحصیل در رشته داروسازی،، 4.000 دلار در سال

تحصیل در رشته داندانپزشکی،، 4.800 دلار در سال

تحصیل در رشته زبان انگلیسی،، 3.000 دلار در سال

تحصیل در درشته ارتباطات بین‌الملل،، 4.000 دلار در سال

تحصیل در رشته علوم،، 4.000 دلار در سال

تحصیل در رشته مهندسی کامپیوتر،، 4.000 دلار در سال

تحصیل در رشته مهندسی الکترونیک،، 4.000 دلار در سال

تحصیل در رشته مهندسی عمران،، 4.000 دلار در سال

تحصیل در رشته مدیریت،، 4.000 دلار در سال

کارشناسی ارشد، 2 سال

تحصیل در رشته مدیریت کسب و کار، 4.000 دلار در سال

تحصیل در رشته مدیریت آموزشی، 3.000 دلار در دسال

تحصیل در رشته حقوق بین‌المللی کسب و کار، 4.000 دلار در سال

هزینه خوابگاه یا آپارتمان برای تحصیل در گرجستان

پس از اینکه دانشگاه موردنظر خودتان را انتخاب نموده و پس از مکاتبه و نامه‌نگاری در آن دانشگاه پذیرفته شدید، آن دانشگاه چند خوابگاه در نزدیکی خود دانشگاه به شما معرفی نموده و می‌توانید از آنها استفاده نمائید. استفاده از خوابگاه بسیار به صرفه بوده و اغلب حدود 100 دلار هزینه خواهد داشت. این خوابگاه‌ها معمولاً دارای سرویس بهداشتی و آشپزخانه مشترک هستند.

اگر استفاده از خوابگاه مدنظر شما نیست، می‌توانید در هنگام تحصیل در گرجستان، در این کشور خانه اجاره کنید که قیمت خرید و اجاره خانه با توجه به موقعیت مکانی خانه بسیار دارای تفاوت است. برخی از صاحبخوانه‌ها هنگام قرارداد ممکن است با توجه به دانشجو بودن شما، قوانینی را مشخص نمایند که باید پیش از اجاره خانه، آنها را درنظر داشته باشید. هزینه اجاره خانه در گرجستان بطور متوسط حدود 300 دلار است.                                                                                                                                           

هزینه عمومی تحصیل در گرجستان

این نوع هزینه‌های تحصیل، شامل هزینه‌ زندگی در گرجستان و تفریح در این کشور می‌باشد. در صفحه هزینه زندگی در گرجستان، می‌توانید این هزینه‌های را مشاهده نمائید.

گرجستان امکان کار را برای کسانی که اقامت دانشجویی گرجستان را دارند، فراهم می‌آورد و می‌توانید تا تعداد ساعت‌های مشخصی را در هفته، کار کنید. سایر هزینه‌های عمومی در گرجستان مانند خرید پوشاک، سینما، عضویت باشگاه‌های ورزشی و غیره در گرجستان نیز بسیار مناسب هستند و با درآمد میانگین گرجستان، می‌توانید زندگی دانشجویی بسیار خوبی در این کشور داشته باشید.