تحصیل در ترکیه 2018

نظام دانشگاهی در ترکیه توسط شورای آموزش عالی (YOK) اداره می شود. ترکیه دارای 104 دانشگاه دولتی و 62 دانشگاه خصوصی و در مجموع 166 موسسه آموزش عالی است . به طور کلی، در سیستم دانشگاهی آموزش و پرورش کشور ترکیه ، مقطع تحصیلی کارشناسی 4 سال به طول می انجامد. اما برخی رشته ها مانند پزشکی6 سال، دندانپزشکی 5 سال ، و علم دامپزشکی 5 سال ادامه می یابد. فارغ التحصیلان دبیرستان در ترکیه به طور مستقیم در رشته هایی مانند پزشکی، حقوق، دندانپزشکی و غیره می توانند وارد دانشگاه شوند.دانشگاه های دولتی (Devlet Universiteleri) بدون شهریه هستندو دانش آموزان تنها باید هزینه اولیه ناچیزی پرداخت کنند. البته تحصیل در دانشگاه های دولتی نیاز به قبولی در یک آزمون ورودی دانشگاه (OSS) در سراسر کشور دارد. دانشجویان بعد از تحصیل 4 ساله و گذراندن دروس مورد نظر با درجه کارشناسی (Lisans Diplomasi) فارغ التحصیل می شوند.

در برخی از دانشگاه های دولتی ترکیه استفاده از زبان های انگلیسی، آلمانی یا فرانسه به عنوان زبان های واسط آموزشی رایج است.بنابراین، تمام مکاتبات با کارکنان دانشگاه و اساتید در این دانشگاه ها را میتوان به زبان انگلیسی، آلمانی یا فرانسه انجام داد. با این حال زبان آموزشی دردانشگاه های دولتی، بیشتر زبان ترکی است. درآزمون ورودی دانشگاه ها تسلط به زبان ترکی ضروری نیست.کسانی که حتی با دانش کمی از زبان ترکی از آزمون ورودی دانشگاه بتوانند عبور کنند با توجه به سطح دانش آن ها حداکثر یک سال برای به دست آوردن مهارت در زبان ترکی به صورت اصولی فرصت دارند. در سطح تحصیلات تکمیلی کارشناسی ارشد و دکترای رشته ها، شرایط توسط موسسات در دانشگاه تعریف خواهد شدو برنامه های تخصصی پزشکی در خارج از دانشگاه اصلی، در دانشکده پزشکی و بیمارستان های آموزشی متعلق به وزارت بهداشت، درمان و موسسه تامین اجتماعی (SGK) انجام می گیرد. شهریه سالانه کارشناسی در دانشگاه های دولتی 1500 تا 5000 دلار ، کارشناسی ارشد 3000 تا 10000 دلار و دکتری 3000 تا 4000 دلاربرآورد شده است.

با تاسیس دانشگاه های غیردولتی در سال 1984 با هدف اساسی ایجاد مراکز عالی در آموزش عالی و پژوهشی در کشور ترکیه، دانشگاه های خصوصی بسیار فعال تر پدید آمدند وتوانستند پس از چندین سال فعالیت پژوهشی و نوآورانه نام خود را در لیست دانشگاه های معتبر جهانی قراردهند. زبان آموزش در بسیاری از دانشگاه های خصوصی ترکیه  زبان انگلیسی است وتسلط دانشجویان بر زبان انگلیسی در هنگام آزمون ورودی مورد بررسی قرار می گیرد.شهریه های دانشگاه های خصوصی ترکیه در حدود 6000 دلار می باشد اگرچه دانشجویان می توانند از 40 درصد شهریه به عنوان کمک هزینه آموزشی بهره گیرند.

دلایل تحصیل در ترکیه

چرا تعداد دانشجویان بین المللی برای تحصیل در ترکیه بیش از از سال 2006 دو برابر شده است؟

در ادامه به بررسی مزایای تحصیل و علل برتری کشور ترکیه توسط دانشجویان بین المللی می پردازیم.

چند فرهنگی

ترکیه به معنای واقعی کلمه یک پل بین شرق و غرب جهان است با نزدیکی بیش از حد به هر دو قاره اروپا و آسیا، آن را می توان به یک دیگ ذوب فرهنگی که در آن مردم در تمام فرهنگ ها و ادیان مخلوط شده اند،شباهت داد در واقع بیش از 40،000 دانشجو بین المللی برای تحصیل، از قاره اروپا، آفریقا، ایالات متحده و آسیا به این کشور مهاجرت کرده اند و همگی برای رشد فرهنگی و تحصیلی در کنار یک دیگر روزگار سپری می کنند.

محیط صمیمی و امن

ترک ها به مهمان نوازی و صمیمیت در میان مردم دنیا مشهور هستندو به عنوان یک کشور جوان (31 درصد از جمعیت ترکیه بین سنین 12-24 هستند) ازجوانان استقبال می کنند. و دانشجویان  فرصتی برای تجربه هر دو سنت و تجدد را در یکی از امن ترین و پایدار ترین کشورها ی منطقه تجربه می کنند.

تحصیلات مقرون به صرفه

ترکیه کشوری است که در آن شما می توانید آموزش های مقرون به صرفه پیدا کنید. شهریه و هزینه زندگی پایین تر از بسیاری از کشورهای اروپایی و ایالات متحده است همچنین کمک هزینه تحصیلی در دسترس است که نه  تنها شهریه هم چنین خوابگاه، بیمه و هزینه های سفر دانشجویان را نیز در برمی گیرد.

کیفیت تحصیل

ترکیه یکی از اقتصادهای به سرعت در حال رشد در جهان است و بودجه آموزش و پرورش خود را از سال 2002 سه برابرکرده است،که البته این اقدام به موجب جاه طلبی های دولت ترکیه برای رقابت در بازار جهانی دانشجویان بین المللی صورت گرفته است مدارک تحصیلی اعطا شده توسط دانشگاههای ترکیه سراسر جهان به رسمیت شناخته میشود و تعداد فزاینده ای از دروس به ویژه رشته های  مهندسی، روابط و کسب و کار بین المللی به زبان انگلیسی تدریس می شود.هم چنین دانشجویان به کتابخانه ها و آزمایشگاه های پیشرفته برای جستجو و کسب دانش دسترسی دارند.

زبان انگلیسی رایج در بین مردم

تعداد فزاینده ای از دوره ها در دانشگاههای ترکیه به زبان انگلیسی تدریس و بسیاری دیگر از این فرصت برای یادگیری زبان انگلیسی را ارائه می شود.هم چنین به دلیل صنعت توریست در کشور ترکیه انگلیسی نیز به طور گسترده در شهرها و استراحتگاه توریستی کاربرد دارد

اگر اطلاعات یا دیدگاهی در مورد مطالب این صفحه دارید،لطفا با ما و کاربران دیگر به اشتراک بگذارید