راهنمای ثبت نام و نتایج لاتاری آمریکا 2019

راهنمای لاتاری آمریکا 2018

برنامه قرعه کشی ویزای گوناگونی (Diversity visa lottery program) که به لاتاری گرین کارت آمریکا معروف است یکی از برنامه‌های مهاجرت به آمریکا است که با قرعه کشی، از میان متقاضیان به 55000 نفر ویزای اقامت دائم آمریکا (گرین کارت امریکا) داده میشود.این قانون در سال 1990 پایه ریزی شده و تا امروز ادامه دارد.

هدف از صدور ویزای گوناگونی حفظ گوناگونی نژادی در بین مهاجران آمریکا است، این ویزا برای ساکنان کشورهایی که به طور معمول از روش‌های دیگر مهاجران زیادی به آمریکا می‌فرستند صادر نمی‌شود. به همین خاطر هر ساله در بولتن ویزا فهرست کشورهایی که مجاز به شرکت در قرعه‌کشی هستند مشخص می‌گردد. به عنوان نمونه، اهالی کشور روسیه تا سال ۲۰۰۴ مجاز به شرکت در این قرعه‌کشی بودند اما در فاصله سال‌های ۲۰۰۵ تا ۲۰۰۹ این اجازه از آنان سلب شد. در قرعه‌کشی ویزای سال ۲۰۱۰ اهالی این کشور مجدداً جواز شرکت در قرعه‌کشی را کسب کردند. کشورهای غیرمجاز کشورهایی هستند که در ۵ سال گذشته بیش از  ۵۰٫۰۰۰ مهاجر از طریق ویزاهای خانوادگی و کاری به آمریکا فرستاده باشند. از جمله کشورهایی که در بیشتر دوره‌ها غیرمجاز بوده‌اند می‌توان به چین، انگلستان و هند اشاره کرد

اولین برنامه قرعه کشی لاتاری آمریکا در سال 1995 آغار شد.در این سال کشورهای کانادا، چین (قطعه اصلی)، جمهوری دومینیکن، السالوادور، هائیتی، هند، جامائیکا، مکزیک، فیلیپین، کره جنوبی، تایوان، انگلستان (به جز ایرلند شمالی) و سرزمین‌های وابسته به آن، و ویتنام شرایط لازم برای ثبت نام دراین قرعه کشی را نداشتند. تغییراتی که در سال های بعد در این لیست بوجود آمد به شرح زیر است:

1996 – کلمبیا به لیست کشورهای فاقد شرایط ثبت نام لاتاری آمریکا اضافه شد.

1998 – لهستان به لیست کشورهای فاقد شرایط ثبت نام لاتاری آمریکا اضافه شد.

2002 – تایوان و لهستان واجد شرایط شده ثبت نام شده و پاکستان به لیست کشورهای فاقد شرایط ثبت نام لاتاری آمریکا اضافه شد.

2004 - تیمور شرقی به لیست کشورهای فاقد شرایط ثبت نام لاتاری آمریکا اضافه شد.

2005 – روسیه به لیست کشورهای فاقد شرایط ثبت نام لاتاری آمریکا اضافه شد.

2007 – لهستان مجددا به لیست کشورهای فاقد شرایط ثبت نام لاتاری آمریکا اضافه شد.

2008 - برزیل ، پرو صربستان و مونته نگرو به لیست کشورهای فاقد شرایط ثبت نام لاتاری آمریکا اضافه شد.

2009 - اکوادور و گواتمالا به لیست کشورهای فاقد شرایط ثبت نام لاتاری آمریکا اضافه شد.

2010 - روسیه واجد شرایط شده و کوزوو به لیست کشورهای فاقد شرایط ثبت نام لاتاری آمریکا اضافه شد.

2013 – لهستان مجددا واجد شرایط شده و بنگلادش و سودان جنوبی به لیست کشورهای فاقد شرایط ثبت نام لاتاری آمریکا اضافه شد.

2014 – گواتمالا واجد شرایط شد.

2015 – نیجریه به لیست کشورهای فاقد شرایط ثبت نام لاتاری آمریکا اضافه شد.

20

برای ثبت نام لاتاری آمریکا فقط دو شرط وجود دارد. اول اینکه شما متولد کشور های مجاز باشید که ایران یک کشور مجاز برای ثبت نام است و دوم آنکه حداقل دیپلم داشته باشید و اگر دیپلم ندارید دو سال سابقه کار در پنج سال گذشته داشته باشید که آن شغل در لیست مشاغل اداره کار ایالات متحده در لیست JOB ZONE 4 و البته با امتیاز SVP 7 باشد. مانند طراحی گرافیک، طراحی وبسایت، مدیریت صنعتی یک کارخانه یا کارگاه و..

شانس نسبتا بالایی برای برنده شدن در لاتاری گرین کارت وجود دارد.در سال 2003 پروسه ثبت نام لاتاری گرین کارت الکترونیکی شد که باعث شد تعداد ثبت نام ها از 13 میلیون به 6 میلیون در سال برسد.به نظر میرسد رویه های جدید این سازمان شانس کسانی که برای سال 2018 و پس از آن ثبت نام میکنند را بالا میبرد. در لاتاری 2017 که در سال 2017 اعلام نتیجه شد، از بین هر 150 متقاضی، یک نفر ویزا دریافت کرد

هر ساله بیش از 50 درصد از ثبت نام های لاتاری قبل از ورود به قرعه کشی از لیست اپلیکیشن های مجاز حذف میشوند که علت این امر اشتباه در ثبت نام است. ضمنا اگر پس از برنده شدن در سفارت متوجه اشتباه یا تناقض در اطلاعات ثبت نام لاتاری شوند آن تقاضا رد خواهد شد و به ویزا نخواهد رسید. پس برای ثبت نام لاتاری به کافی نت ها و اشخاص کم اطلاع مراجعه نکنید.

ثبت نام و نتایج لاتاری برای سال 2018

ثبت نام باید از اول اکتبر تا چهارم نوامبر( 10 مهر تا 13 آبان سال 96)، در وب سایت رسمی کنتاکی کونسولار امریکا انجام شود، این وبسایت به زبان انگلیسی بوده و فقط یک ماه از سال برای ثبت نام باز است. در ثبت نام لاتاری، فرم ها باید مطابق قوانین اداره مهاجرت و ملیت آمریکا تکمیل شوند و عکس متقاضی مطابق قوانین همان سازمان تهیه شود. کوچکترین اشتباه مانع ورود اپلیکیشن شما به قرعه کشی خواهد شد. نتایج نیز از نخست ماه مه فقط و فقط از طریق اینترنت برای کلیه شرکت کنندگان در دسترس خواهد بود.دسترسی به فهرست انتخاب شدگان از طریق سفارتخانه‌ها و کنسولگری‌های ایالات متحده امکان پذیر نیست.

آیا برنامه لاتاری امریکا بعد از سال 2018 از بین می‌رود؟

تا اول نوامبر سال 2017، برنامه‌های لاتاری 2018 و 2019 کنسل نشدند. کسانی که تا 22 نوامبر 2017 در لاتاری امریکا ثبت نام کردند، شانس بیشتری برای برنده شدن در سال 2019 دارند؛ زیرا امکان تغییر یا کنسل شدن کامل این برنامه در آینده وجود دارد، اما این تصمیم تاکنون دارای حامی زیادی نبوده. رئیس جمهور امریکا، دونالد ترامپ در کمپین خودش عهد بسته بود که برنامه قرعه کشی ویزای قانونی را که همان برنامه لاتاری گرین امریکا گفته می‌شد را کند، زیرا یکی از برندگان ازبکستانی لاتاری در 31 اکتبر سال 2017، هشت نفر را در یک حمله تروریستی به قتل رساند و باعث شد دید سیاستمداران امریکا نسبت به مهاجرت و لاتاری، کمی تغییر کند.

در اواخر سال 2017، رئیس جهور ترامپ گفت درخواست خود برای حذف برنامه لاتاری امریکا به کنگره اعلام خواهد کرد.منتقدان سیاسی اما بر این باور هستند که ترامپ و سایر حامیان اون برای از بین بردن برنامه لاتاری امریکا، از این تراژدی سود می‌برند. رئیس جمهور امریکا نمی‌تواند به تنهایی برنامه لاتاری امریکا 2019 را کنسل کند. این خود روندی بسیار طولانی و بحث‌برانگیز به دنبال دارد.