ایمنی سرویس‌ های حمل و نقل دانش‌آموزان در کانادا


ایمنی سرویس‌ حمل و نقل دانش‌آموزان در کانادا

اگر در کانادا زندگی کرده باشید، می‌دانید که نه فقط اتوبوس‌ها، بلکه تمام وسایل نقلیه‌ای که دانش‌آموزان را جابه‌جا می‌کنند مثل ون‌ها و مینی‌ون‌ها تابع قوانینی سفت و سخت هستند که می‌بایست از سوی راننده رعایت شود. همچنین سرویس های دانش آموزان حریمی دارند که توسط سایر شهروندان و رانندگان به آن احترام گذاشته می‌شود. با نگاهی به آمار تصادف اتوبوس‌های مدرسه در کانادا، مشخص است که ایمنی دانش‌آموزان برای سازندگان و طراحان این اتوبوس‌ها تا چه میزان از اهمیت برخوردار است. از میان ۱۴۲ مورد مرگ و میر مربوط به اتوبوس‌های مدرسه که در طول ده سال در سراسر کانادا اتفاق افتاده، تنها ۵ مورد از مرگ ها مربوط به دانش‌آموزان بوده و سایر موارد مربوط به مرگ و میر عابران، رانندگان اتوبوس‌های مدرسه، دوچرخه‌سواران و بخش عمده‌ی آن یعنی ۹۰ مورد مربوط به سرنشینان وسایل نقلیه‌ مفابل بوده است. این آمار نشان از ایمنی و استحکامی دارد که در اتوبوس‌های مدرسه در کانادا به کار رفته است. 

اما برای حفظ جان دانش‌آموزان در تصادف‌ها و به حداقل رساندن میزان تلفات و آمار جراحت‌ها چه امکانات و تمهیداتی در این اتوبوس‌ها پیش‌بینی شده؟ علاوه بر دارا بودن شاسی و بدنه‌ بسیار قوی، همه‌ی این اتوبوس‌ها "دماغ دار" هستند، که باعث می‌شود در تصادف‌ها ایمنى بیشترى داشته باشند. این به آن معنا است که موتور اتوبوس در قسمت جلو کار گذاشته می‌شود که در زمان برخوردهای مقابل (که شدیدترین برخوردها هستند) مانند سپری عمل کند که ضربه و فشار ناشی از تصادف را تا حد بسیار زیادی بکاهد و مانع آسیب جدی به بدنه و کابین (که دانش‌آموزان در آن هستند) شود. این نوع طراحی امروزه در سایر اتوبوس‌ها قدیمی شده و به کار نمی‌رود، اما در مورد اتوبوس‌های مدرسه همچنان برای برخورداری از حداکثر ایمنی ممکن در تصادف به کار می‌رود. 

زمانی که اتوبوس‌ها ایستاده‌اند و در آنها برای سوار و پیاده شدن بچه‌ها باز است از چند ثانیه قبل چراغ‌های نارنجی و قرمز هشدار دهنده شروع به خاموش و روشن شدن می‌کنند و بلافاصله دو اتفاق می‌افتد: اول این که یک تابلوی ایست از سمت چپ به طور اتوماتیک باز می‌شود که تمام اتومبیل‌ها را (حتی در لاین روبه‌رو) ملزم به ایست می‌کند و دوم این که یک بازوی دو متری (Crossing Arm) در جلوی اتوبوس باز می‌شود که مانع از آن می‌شود که بچه‌ها به طور غریزی و با دیدن والدین یا خانه‌شان به سمت خیابان بدوند. تابلوی ایست دارای دو چراغ چشمک‌زن قرمز نیز می‌باشد که بتواند به سرعت توجه تمام رانندگان را جلب کند.

زمانی که دانش آموزان پیاده شدند و در اتوبوس بسته شد، بصورت اتوماتیک علامت ایست بسته می‌شود و همه‌ اتومبیل‌ها اجازه حرکت پیدا می‌کنند. در واقع در زمانی‌که بچه‌ها در حال سوار و یا پیاده شدن هستند، هیچ وسیله‌ نقلیه‌ای در نزدیکی اتوبوس مدرسه اجازه‌ حرکت ندارد. اگر شما در حالی که تابلوی «ایست» باز است از کناراتوبوس عبور کنید، 2هزاردلار یعنی چند میلیون تومان! جریمه می‌شوید و حتی اگر پلیس در صحنه نباشد، راننده‌ اتوبوس شماره‌ پلاک شما را به پلیس می‌دهد. علاوه بر تمام این‌ها، رانندگی‌ها در اطراف اتوبوس‌های مدرسه واقعاً با احتیاط صورت می‌گیرد. رانندگان اهمیت آن را می‌دانند و خوب آموزش دیده‌اند. بنابراین نتیجه این است که اتفاقات ناگوار برای بچه‌ها به حداقل می‌رسد

در نزدیکی مدارس محدودیت سرعت ۳۰ کیلومتر بر ساعت است که باعث می‌شود آمار تصادف در نزدیکی مدارس به صفر نزدیک شود. ضمنا در نزدیک مدارس گذربان‌ها راه اتومبیل‌ها را می‌بندند تا بچه‌ها و والدین‌شان بدون خطر عبور کنند. این کار از ساعات اولیه‌ صبح شروع می‌شود و با نزدیک شدن به زمان تعطیلی مدارس در بعد از ظهر، مجدداً آغاز می‌گردد. جریمه‌ تخلفات رانندگی در نزدیکی مدارس دو برابر است و امتیاز منفی بیشتری از دارندگان گواهینامه کم می‌شود و مدت بیشتری نیز طول می‌کشد تا از امتیاز منفی رفع اثر شود. با تمام تمهیداتی که گفته شد، فرهنگ عمومی حمل و نقل نیز به گونه‌ای است که میزان تصادف عموماً پائین است و به طور خاص در مورد دانش‌آموزان ایمنی آمد و شد بسیار بالا و رفت و آمد آنها در امنیت نسبی بسیار خوبی است.