بندر مونترال و تاثیر در رونق تجارت کانادا


بندر قدیمی مونترال در حدود ۲ کیلومتر در کنار رودخانه سن لوران در مونترال قدیم کشیده شده‌است. این بندر قدیمی قلب تپنده اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی مونترال در زمانیکه اولین تجار فرانسوی پوست خز از آن بعنوان مرکز پستی تجاری در سال ۱۶۱۱ میلادی استفاده می‌کردند، بوده‌است و در فهرست ۱۰۰ بندر برتر کانتینری جهان قرار دارد.
این بندر همچنین به‌دلیل دارا بودن جاذبه‌های طبیعی هرسال گردشگران بسیاری را به خود جذب کرده و صنعت گردشگری قسمتی از درآمد این بندر را رقم می‌زند. این بندر همچنین دروازه‌ای برای واردات گاز، نفت و انرژی به کانادا و امریکا به شمار می‌رود.
بندر مونترال با دارا بودن حمل‌ونقل ترکیبی ریلی، جاده‌ای، هوایی و کشتیرانی به تجارت کانادا رونق چشمگیری داده و اشتغالزایی بسیاری ایجاد کرده است.
بخش اداری بندر مونترال دارای ۲۲۵ کارمند بوده و فعالیت‌های مونترال بیش از ۱۶هزار شغل مستقیم و غیرمستقیم ایجاد کرده است.
مونترال پس از شهر تورنتو دومین اقتصاد بزرگ دنیا در بین شهرهای کانادا را داراست. این شهر در سال 1844 تا 1849 پایتخت کانادا بودن است. این بندر در صنایع هوا و فضا، صنعت فیلم‌سازی و محصولات الکترونیکی مخابرات بسیار فعال بوده و پیشرفت‌های بسیاری داشته است

بارگیری، تخلیه کانتینر و کابوتاژ در بند مونترال

براساس اطلاعات مندرج در وب‌سایت بندر مونترال www.port-montreal.com ، ۱۵۰۰ کامیون به منظور تخلیه و بارگیری محصولات روزانه وارد بندر مونترال می‌شوند. هر پایانه کامیون‌های مخصوص به خود را داراست.
بندر مونترال رابط اصلی در کانادا و ایالات متحده امریکا برای زنجیره تامین مواد اولیه و محصولات متنوع بوده و یک کاتالیزور تجاری برای تمامی مشتریان به شمار می‌رود.

بندر مونترال روزانه به ۴۰میلیون مشتری به وسیله کامیون خدمات مرزی و ترانزیت ارائه می‌دهد و به بیش از ۷۰میلیون مشتری در کمتر از ۲ روز توسط حمل‌ونقل ریلی خدمات‌رسانی می‌کند.
در حدود ۴۴درصد از کانتینرهای بندر مونترال به شمال اروپا، ۲۰درصد از آنها به بنادر و کشورهای دریای مدیترانه، ۱۵درصد به آسیا، ۸درصد به خاورمیانه، ۶درصد به امریکای لاتین و ۴درصد به افریقا منتقل می‌شوند.
این بندر دومین بندر کانتینری در کانادا است که بیش از ۷۴درصد تجارت کانادا از طریق آن انجام می‌شود که بیش از ۱/۳میلیون تی‌ای‌یو را به‌طور سالانه جابه‌جا می‌کند و در فهرست ۱۰۰ بندر برتر کانتینری جهان قرار دارد.
گفتنی است مونترال در میان بنادر کانتینری پیشقدم است. روش حمل‌ونقل کانتینری به سودآوری می‌پردازد. بیش از ۴۰ درصد از ترافیک بندر مونترال متعلق به محصولات کانتینری است.

هر سال ده‌ها میلیون دلار سرمایه‌گذاری می‌شود تا بهره‌وری شبکه ریلی بندر، اسکله‌ها و پایانه‌ها افزایش یافته و روند حمل‌ونقل محصولات توسعه یابد.

چنین اقداماتی به همراه لجستیک و همکاری شریکان زنجیره حمل‌ونقل از کسب‌وکار و تجارت مونترال حمایت کرده و نقش بندر مونترال را در اقتصاد کانادا تقویت می‌کنند.
در بندر مونترال ۴ پایانه کانتینری وجود دارند، بیکردایک، رسین، میزونو و کست از پایانه‌های این بندر هستند که بیش از ۹۰ هکتار زمین را اشغال کرده‌اند.
روزانه ۴ تا ۸ خط آهن با ظرفیتی بیش از ۱۵۰ خودرو به پایانه‌های کشتیرانی متصل می‌شوند.
بندر مونترال یک مرکز حمل‌ونقل ترکیبی یکپارچه است. کشتی‌ها، قطارها و کامیون‌ها در این بندر وجود داشته و با وجود حمل‌ونقل ترکیبی زمان حمل‌ونقل کالا کاهش می‌یابد.
اسکله‌های مخصوص حمل‌ونقل محصولات فله‌ای مایع به خطوط لوله مجهز هستند.
۱۱ اسکله برای محصولات پتروشیمی وجود دارند که ۱۷۲۸ متر طول دارند. ظرفیت انبارهای بندر مونترال ۱۵میلیون بشکه است. عمق اسکله‌ها ۸/۷ تا ۱۰/۷ متر است.
پایانه غلات نیز دارای ۳ اسکله بوده که ۶۴۰ متر طول دارد. عمق این اسکله از ۸/۴تا ۱۰/۷ متر بوده و ظرفیت آن ۵هزار و ۵۰۰ تن در ساعت است. ظرفیت انبارهای این پایانه ۲۶۲هزار تن است.
۱۰ اسکله برای انبارکردن محصولات فله خشک برای تخلیه و بارگیری سنگ‌آهن، نمک، کود، شکر، سنگ معدن، سنگ گچ و نمک صنعتی وجود دارند.
سالانه محصولاتی به ارزش ۴۱میلیون دلار از بندر مونترال جابه‌جا می‌شوند. بیش از ۲هزار کشتی سالانه، بیش از ۲۵۰۰ کامیون به طور روزانه و بیش از ۶۰ تا ۸۰ قطار حمل‌ونقل به طور هفتگی جابه‌جا می‌شوند
درآمد بندر مونترال سالانه ۱/۲میلیارد دلار است. به دلیل خدمات دریایی مستقیم و حمل‌ونقل دریایی و ترنسشیپمنت بندر مونترال به بنادر موجود در دریای مدیترانه و دریای کارائیب، بندر مونترال موفق شده با جهان به تجارت بپردازد.

توریست در مونترال

بندر قدیمی مونترال به نام vieux port de Montréal آدرس : H2Y 2E2 از مراکز دیدنی شهر می باشد. این بندر سرسبز و وسیع در جنوب مونترال كنار رودخانه سن لوقان Saint Laurant واقع شده است. جاهای دیدنی زیادی از جمله سیرک آفتاب، برج ساعت و مرکز علوم مونترال در آن وجود دارد.
مونترال بزرگترین شهر استان کبک در کانادا و دومین شهر بزرگ این کشور (پس از تورنتو) و پانزدهمین شهر بزرگ امریکای شمالی است.
۹/۲میلیون مسافر به بندر مونترال سفر می‌کنند که در سال ۲۰۱۴ میلادی بیش از ۲/۷میلیارد دلار درآمد ایجاد کرده‌اند.
جمعیت آن در سال ۲۰۱۱ میلادی یک‌میلیون و ۶۴۹هزار و ۵۱۹ نفر بوده و با احتساب جمعیت حومه شهر، دارای ۳میلیون و ۸۲۴هزار و ۲۲۱ نفر جمعیت است، این شهر دومین شهر بزرگ فرانسه‌زبان جهان (پس از پاریس) بوده و میزان قابل توجهی جمعیت انگلیسی‌زبان و مهاجر شامل ایرانیان دارد که از روش های سرمایه گذاری کبک Quebec Investor Program و نیروی متخصص کبک Quebec Skilled Worker ویزا دریافت نموده اند.

از لحاظ جغرافیایی مونترال در شرق کانادا در جنوب غرب استان کبک واقع شده است. مونترال در ۵۳۹ کیلومتری شمال شرقی تورنتو و در ۱۹۰ کیلومتری شرق اتاوا قرار گرفته و به آب‌های آزاد دسترسی دارد.

مونترال با دارا بودن ۶ دانشگاه و ۱۲ کالج در شعاع ۸ کیلومتری، دارای بیشترین تمرکز دانشجویان تحصیلات عالیه در بین شهرهای اصلی امریکای شمالی است و ۴ دانشگاه اصلی دارد که ۲ دانشگاه آن انگلیسی زبان مانند کونکوردیا Concordia University و ۲ دانشگاه دیگر فرانسه زبان مانند دانشگاه مونترال Universite de Montreal  هستند.
این شهر دارای ۲ فرودگاه است که یکی از آنها به‌ندرت برای پروازهای مسافربری مورد استفاده قرار می‌گیرد و باربری است  اما فرودگاه فعال آن Montréal–Pierre Elliott Trudeau International Airport در مرکز شهر واقع شده است.ترجمه صبارضایی
مونترال بزرگترین مرکز تجاری، صنعتی و فرهنگی استان کبک کانادا به شمار می‌رود. در این شهر شبکه عظیمی از مراکز خرید و برج‌های اداری- تجاری از زیرزمین به یکدیگر و ایستگاه‌های مترو این شهر متصل هستند که به مجموعه زیرزمینی مشهور است. این اتصالات به فروشگاه‌ها متصل می‌شوند به طوری که مرکز خرید بسیار گسترده و زیرزمینی است، زیرا دو خط موازی متروی مونترال در زیر زمین با هم ارتباط دارند.