بهترین شهرهای جهان برای زندگی کدام است


بهترین شهرهای جهان چگونه شناخته می‌شوند
برای مشخص کردن بهترین شهرهای جهان جهت زندگی، واحد اطلاعاتی اکونومیست مطالعاتی را روی 140 شهر جهان انجام داده است و 30 فاکتور را از میان 5 دسته بندی اصلی مد نظر خود قرار داده که وضعیت بهداشت و درمان، سیستم آموزشی، زیرساختارها، فرهنگ و محیط زیست و پایداری از جمله آن‌ها می باشد.

با در نظر گرفتن این فاکتورها هر شهر نمره‌ای بین 1 تا 100 را دریافت می کند. امکانات بهداشتی و درمانی و استانداردهای تحصیلی در شهرهای کانادایی و استرالیایی از مهم‌ترین عواملی است که باعث بالا آمدن رتبه این شهرها در جهان شده است. تمام این شهرها به جز هلسینکی به دلیل داشتن سیستم آموزشی و امکانات تحصیلی خود ، نمره 100 را به خود اختصاص داده اند.


بهترین شهرهای اروپا برای زندگی
در لیست جدید نسبت به سال 2010 فقط شهر وین اتریش در رده بندی سقوط داشته است. این شهر نسبت به سال گذشته با یک پله سقوط از رتبه دوم به رده سوم رسید. بر اساس رده بندی مرسر، وین بهترین شهر جهان برای زندگی می باشد. البته در این رده‌بندی فاکتورهای متفاوتی مد نظر می باشد.گزارش کیفیت زندگی مرسر برای کمک به آژانس‌های دولتی و شرکت‌های چند ملیتی است تا در هنگام انتقال کارمندان از یک کشور به مکان دیگر بتوانند بر اساس یک شاخص صحیح عمل نمایند.

شهرهای با اندازه متوسط، بهترین‌ها در جهان
جان کاپستیک نویسنده این تحقیقات در این باره گفت: شهرهای با اندازه متوسط در کشورهای توسعه یافته جهان بیش‌ترین امتیاز را در مجموع به خود اختصاص دادند. مهم‌ترین دلیل این موضوع آن است که وضعیت فرهنگی و زیرساختارها در این شهرها به واسطه داشتن جمعیت متناسب ، کم‌تر از شهرهای دیگر جهان است و میزان جرم و جنایت نیز در آن‌ها به نسبت کم‌تر می باشد.

 رتبه دهم: اوکلند، نیوزیلند، که 95.7 از 100 امتیاز کسب کرده است
رتبه  نهم : پرث استرالیا با امتیاز 95.9 از صدهشتم هلسینکی فنلاند با امتیاز 96 از صد

رتبه  هفتم :سیدنی استرالیا با امتیاز 96.1 از صد

رتبه  ششم : آدلاید استرالیا با 96.6 از صد امتیاز

رتبه  پنجم : کالگاری کانادا با 96.6 امیتاز از صد

رتبه  چهارم : تورنتو کانادا با 97.2 امتیاز از صد

رتبه  سوم : ونکوور کانادا با 97.3 امتیاز از صد

رتبه  دوم :وین اتریش با 97.4 امتیاز از صد

رتبه اول نیز مربوط به قاره اقیانوسیه است، ملبورن استرالیا با 97.5 از صد امتیاز