تحصیل در کانادا


در حال حاضر 130000 دانشجوی بین المللی  مشغول به تحصیل در کانادا می باشند و با در نظر گرفتن سطح کیفی دانشگاه های کانادا و همچنین استانداردهای بالای زندگی در این کشور، جای هیچ تعجبی نیست که سالانه بر تعداد متقاضیان تحصیل در کانادا افزوده می شود. 

کشور کانادا دارای 26 دانشگاه در رنکینگ QS است که از این 26 دانشگاه، 3 دانشگاه مک گیل ، تورنتو و بریتیش کلمبیا در لیست 50 دانشگاه برتر دنیا و13 دانشگاه در لیست 300 دانشگاه برتر دنیا قرار دارند.  

در کانادا طول دوره مقطع کارشناسی بسته به دانشگاه 3 تا 4 سال است و در دوره کارشناسی ارشد بین 1 تا 3 سال بسته به رشته تحصیلی به طول می انجامد. 

 

در کانادا معمولا شهریور ماه زمان  ثبت نام و ورود به دانشگاه است و در واقع پایان خرداد هرسال آخرین زمان ارسال مدارک به دانشگاه های کانادا برای ورودی شهریور می باشد. 


شرایط تحصیل در کانادا

  • اخذ پذیرش از یک دانشگاه، کالج یا موسسات آموزشی
  • اثبات وجود توانایی مالی برای پرداخت هزینه های تحصیل و زندگی در کانادا
  • سلامت کامل و عدم سو پیشینه

برای تحصیل در کانادا نیاز مدارک زبان است که به شرح زیر می باشد:

  • کارشناسی در کانادا:IELTS  با نمره 6.5 به بالا و TOEFL iBT با نمره 90 به بالا
  • کارشناسی ارشد در کانادا:IELTS  با نمره 6.5 به بالا و TOEFL iBT با نمره 100 به بالا

در کانادا همچنین امکان کار کردن در حین تحصیل برای دانشجویان بین المللی فراهم می باشد. در صورت کار در محیط دانشگاه محل تحصیل نیازی به مجوز کار نیست اما برای کار در خارج از محیط دانشگاه باید درخواست مجوز کار ارائه داده شود و در صورت موفقیت اجازه 20 ساعت کار در هفته صادر می شود.که البته در زمان هایی که دانشگاها تعطیل هستند زمان مجاز برای کار محدودیتی ندارد. 


 هزینه تحصیل در کانادا

در مقایسه با انگلیس، استرالیا و نیوزیلند شهریه تحصیل در کانادا پایینتر می باشد. همچنین بورس های زیادی (مخصوصا دانشجویان برتر)  برای کمک به هزینه های تحصیلی وجود دارد که البته بیشتر این بورس ها برای مقاطع فوق لیسانس و بالاتر می باشد ولی برای مقطع لیسانس هم تعدادی این بورس های تحصیلی وجود دارد.

شهریه دانشگاه های کانادا برای  دانشجویان بین المللی در مقاطع لیسانس به طور میانگین حدود 14000 دلار کانادا در سال می باشد.رشته های هنر و علوم انسانی ارزانتر و در مقابل رشته های مهندسی و پزشکی گرانتر هستند.

در مقطع کارشناسی ارشد نیز شهریه ها بالاتر است که باز هم بسته به نوع رشته متفاوت است. مثلا رشته های مربوط بهMBA  در دوره های کارشناسی ارشد بسیار گران هستند.میانگین شهریه دانشگاه در کانادا در مقطع فوق لیسانس حدود 16 هزار دلار کانادا برای دانشجویان بین المللی می باشد.

هزینه زندگی در کانادا نیز برای یک نفر چیزی حدود 700 تا 1000 دلار در ماه یا حدود 10000 دلار در سال است.