تورنتو، شهری پاکیزه و زیبا


بسیاری از مسوولان شهری تورنتو معتقدند افزایش آلودگی هوا، آب و زباله، جلوه شهر را از بین برده است. درخت‌های این منطقه هم در وضعیتی نامناسب هستند شورای شهر تورنتو در تلاش است این روند را متوقف كند و اقدامات لازم را برای حفظ جلوه شهر و تبدیل آن شهری پاكیزه صورت دهد.
بزرگترین شهر کانادا مقصد بسیاری از مهاجران طی سال های گذشته بوده است. این افراد طی برنامه های مختلف مهاجرتی مانند نیروی متخصص فدرال یا سرمایه گذاری کبک، وارد این شهر شده اند. جلوه این شهر که نماد کانادا است، برای مقامات این شهر مهم است.شهر تورنتو(كانادا) قرار است به شهری زیبا و پاكیزه مبدل شود. اجرای طرح زیباسازی و پاكسازی تورنتو در راس برنامه‌های شورای این شهر قرار گرفته است. سی ام ژوئیه سال ۱۷۹۳ سالروز ایجاد «تورنتو» بزرگترین شهر كاناداست كه در زمان تأسیس «یورك» نامگذاری شده بود و از سال ۱۸۳۴ به «تورنتو» تغییر نام داد. این شهر كه تا مرز ایالات متحد، فاصله زیاد ندارد . تورنتو (تلفظ محلی تورانتو) توسط «جان سیم كو» بنا گردید.
تورونتوی بزرگ یا  (GTA (Great Toronto Area از ترکیب 6 شهرداری مستقل تشکیل شده است. هر یک از این شهرداری ها دارای تاریخچه و مشخصات خاصی هستند که در طول سالها شکل گرفته است.عناوین این بخش ها عبارتند از:
تورنتو( مرکزی،شرقی،غربی و شمالی)
میسی ساگا(Mississauga)
نورث یورک (North York)
اسکاربرو (Scarborough)
اتوبیکوک (Etobicoke)
برامتون (Brampton)
تشکیل شده است .
شهردار تورنتو برای احیای این شهر از حیث پاكیزگی و زیبایی آن طرحی را به نام «دستور كار شهر پاكیزه و زیبا» تقدیم شورای شهر كرده، شورای شهر هم با موافقت آن، اقدامات لازم برای اجرای آن را انجام داده است. طرح كلی این برنامه شامل ۲ فاز اصلی است؛ فاز نخست آن به طور عمده بر برنامه‌ای هماهنگ و پایدار جهت پاكسازی شهر تمركز دارد.
ایجاد و گسترش مبلمان شهری مناسب در سطح شهر هم جزو فاز اول این طرح به شمار می‌رود. شورای شهر تورنتو هم متعاقبا، اجرای آن را در گرو فعالیت‌های فردی، گروهی و بخش‌های خصوصی دانسته، رسیدن به هدف نهایی را متاثر از فعالیت‌ گروه‌های نامبرده می‌داند.
برنامه‌ریزان شهری تورنتو با بیان این مطلب كه اگرچه زیبایی جلوه شهر نوعی تزئین و پیرایه برای شهر محسوب می‌شود اما این ویژگی برای آینده اقتصادی شوراهای شهر، رفاه اجتماعی شهروندان و غرور ملی آنها ضروری است.

در طرح كلی شهردار تورنتو در مجموع ۵ محور اصلی برای فعالیت تبیین و پیش‌بینی شده است:
۱) پاكسازی شهر: این مرحله عمدتا شامل هر نوع فعالیتی است كه به پاكیزگی شهر مربوط شود، فعالیت‌هایی چون تمیزكردن خیابان‌ها و پیاده‌روهای شهر، جمع‌آوری زباله از سطح شهر، پاك‌كردن دیوارهای شهر از انواع شعارها و تبلیغات و تشكیل گروهی برای مدیریت و نگاهداری از دیوارها.
۲) طراحی شهر: این مرحله شامل دریافت انواع طرح‌ها و پروژه‌های شهری است. همچنین دریافت هزینه‌های اجرای این طرح‌ها از طرف شهروندان و از طریق جمع‌آوری اعانه‌ها.
۳) رشد كیفیت شهر: این مرحله شامل كلیه فعالیت‌های مربوط به حفظ ، احیا و افزایش تعداد پارك‌ها، باغ‌ها، منطقه‌های طبیعی و درخت‌هاست. این مرحله باعث تبدیل شهر تورنتو به شهری سبز و سالم خواهد شد. ضمن اینكه ضامن سلامت شهر و شهروندان هم است.
۴) ساختن شهر: این مرحله دقیقا به نوع ساختمان‌سازی و مصالح به كار رفته در آنها مربوط است. این مرحله از آن جهت اهمیت دارد كه ظاهر ساختمان‌ها در جلوه شهر و مصالح ساختمانی بر كیفیت هوای منطقه تاثیر زیادی دارند.
۵) تجلیل از حركت‌های موفق شهری: منظور از این بخش، تجلیل از بخش‌های خصوصی و دولتی است كه موفق به ارائه و اجرای طرح‌هایی برای زیباسازی و پاكسازی شده‌اند.a

فاز دوم این طرح هم شامل ۴ بخش مجزاست؛
ـ جذاب كردن هر چه بیشتر پارك‌ها، بخش‌های طبیعی درون شهر و سایر فضاهای باز
ـ افزایش كیفیت طراحی‌های شهری و معماری ساختمان‌ها
ـ برقراری روابط دوجانبه و همكاری‌های لازم میان موسسات خدمات‌رسانی شهری با شهروندان، كمك‌های انسان‌های خیر و موسساتی كه اهدافی همسو با خدمات‌رسانی دارند.
ـ افزایش كیفیت نظارت بر طرح‌های توسعه شهری و حصول اطمینان از انطباق آنها با استانداردهای طراحی تا از این طریق سطح رضایت عموم افزایش یابد.

قدرت اقتصادی تورنتو:

مطابق با اعلان مجله فوربز، تورنتو یکی از ده شهر قدرتمند اقتصادی جهان و یکی از شهرهای به سرعت در حال رشد در میان جی۷ است. همچنین پرایس واتر هاوس کوپرز این شهر را دومین کلان‌شهر قدرتمند جهان اعلام کرده‌است. در فهرست thin2know در بین نوآوران اقتصادی، تورنتو جایگاه دوازدهمین شهر در جهان و چهارمین شهر در قاره آمریکا را به خود اختصاص داده‌است. علاوه بر این، بنابر واحد اطلاعات اقتصادی و مرسر به عنوان یکی از شهرهای قابل سکونت جهان معرفی شده‌است. همچنین در میان شهرهای کانادا در سال ۲۰۰۶، تورنتو از حیث بالابودن هزینه‌های زندگی رتبه اول را بدست آورد.

شهردار در تورنتو:
شهردار یا Mayor بالاترین مقام مسئول در حکومت شهری یا کلان شهر در کانادا محسوب میشود که از طریق رای مستقیم مردم در یک انتخابات محلی برگزیده میشود.
حکومت شهری در محدوده یک شهر، شهرک، روستا یا دهکده فعال است. رهبر این حکومت را شهردار یا Mayor یا Reeve مینامند و اعضاء حکومت آنرا مشاورین یا Councillor میگویند. در جلسات این حکومت تصمیمات محلی مربوط به خیابانها، کتابخانه ها ، حیوانات خانگی، حمل و نقل شهری ، ادارات آتش نشانی و پلیس اتخاذ میشود . این حکومت همچنین قدرت قانون گذاری و اخذ تصمیمات کلیدی در حوزه و ناحیه خود را دارد.
حکومت شهری یا Municipal که شهردار آنرا اداره میکند بصورت خلاصه به شرح زیر تعریف میگردد.
مثلا شورای شهر تورنتو، نهاد اصلی دولتی و بدنه قانون گذاری شهر تورنتو است. این شورا یا Council مرکب از شهردار یا Mayor و 44 مشاور است که نماینده 44 ناحیه Ward مختلف شهر هستند. این مشاورین معمولا بر کمیته ها و انجمنهای شورایی ناحیه انتخابیه خود نظارت دارند.


شورای شهر تورنتو مستقیما مسئولیت های زیادی در رابطه با سرویس های اصلی از سرویسهایی انسانی مانند حقوق های بیکاری و خانه برای سالمندان گرفته تا سرویس های عملیاتی مانند راه سازی و دفع زباله را پوشش میدهد. این شورا بطور غیر مستقیم به کار خدمات دیگری مانند پلیس، حمل و نقل، بهداشت عمومی، کتابخانه ها، اماکن عمومی نظارت دارد که معمولا از طریق نشستهایی با اعضا شورا، با اعضای هیئت مدیره آژانسهای شهری، اعضا کمیسیون ها و بخش تعیین بودجه انجام میگردد.
شورای شهر به نظرات و ایده های اهالی تورنتو گوش میدهد و سپس خدمات و سرویس ها را اولویت بندی کرده و زمان بندی ها را مشخص مینمایند.
بعد از آن در مسئولیت کارمندان اداری در دپارتمان های عملیاتی است تا روی این ایده ها کار کنند. این کارمندان اداری گاهی پیشنهاداتی هم به شورا ارایه میدهند.

  تورنتو را بهتر بشناسیم

تورنتو مركز استان انتاریو بزرگترین شهر كشور كانادا محسوب می‌شود. قدمت این سرزمین به دوران عصر یخبندان می‌رسد. در واقع فسیل‌ها و آثار بجا مانده از انسان‌های نخستین آن دوران نشان می‌دهد كه قدمت زندگی در این سرزمین پهناور چقدر كهن و طولانی بوده است. البته مهاجرت و درهای تجارت بشری از قرن شانزدهم به سوی تورنتو باز و در سال ۱۷۶۳ پای انگلیسی‌ها و فرانسوی‌ها به این خاك گذاشته شد و این شهر را شهر یور(Town of York) نام نهادند. بعدها گروهی دیگر این سرزمین را دود بزرگ (Big smoke) نیز نامیدند.البته این نام ریشه سرخپوستی دارد زیرا قبائل سرخپوستان ساكنان اولیه این مكان بوده‌اند.
تورنتو قسمتی از ناحیه نعل اسب طلایی در انتاریو می‌باشد كه ۲۳ درصد از جمعیت كل كانادا را در برگرفته است. تورنتو از چند قرن گذشته محل تجارت و موقعیت‌های شغلی خوب بوده و هست. به این ترتیب عنوان (ماشین اقتصاد كانادا) را گرفته است و به دلیل تنوع نژادهای مختلف نام دیگرش پایتخت ملیت‌های مختلف می‌باشد.
در سال ۱۸۳۴ سرزمین كانادا به یك مركز تجاری مناسب تبدیل شد. در آن زمان جمعیتش به ۹۲۵۰ می‌رسید. كم‌كم (شهر تورنتو) با شكل تقریبا امروزی پدیدار شد كه هم‌اكنون جمعیتش بالغ بر سه میلیون نفر است. البته اكثر مردم ساكن تورنتو مهاجر هستند.
در تورنتو به دلیل ساكن بودن مسلمانان مهاجر از سراسر جهان، گوشت و مرغ حلال و ذبح اسلامی به وفور یافت می‌شود. برجهای مسكونی در تورنتو شركتی و شخصی است. در مورد شركتی باید متذكر شد كه برجها توسط شركت‌های املاك اجاره داده می‌شود و هزینه آب و گاز به عهده مستاجر است درضمن همه آپارتمان‌ها مبله می‌باشد و هر ساختمان یك واحد شستشوی لباس دارد.
علیرغم وجود مهاجران زیاد، در این شهر امنیت و آرامش حكمفرماست. به گفته مردم ساكن این شهر و توریست‌ها، بهترین جای تورنتو برای گردش و تفریح بندرگاهی واقع در جنوب تورنتو در كنار دریاچه انتاریو است. مردم تورنتو در روزهای تعطیل و اوقات فراغت به دوچرخه‌سواری خانوادگی می‌پردازند. آنان دوچرخه‌های چهارنفره سوار می‌شوند و به همراه اعضای خانواده به تفریح و ورزش می‌پردازند و ناهار و شام را به رستوان‌های متعدد موجود در گوشه ‌و كنار شهر می‌روند. برج سی‌ان تاور در تورنتو یكی از جاذبه‌های توریستی شهر تورنتو محسوب می‌شود. ارتفاع این برج ۵۵۵ متر و ۳۳ سانتی‌متر می‌باشد و سالانه بیش از ۲ میلیون توریست از سراسر جهان برای تماشای این برج به تورنتو سفر می‌كنند، زیرا بلندترین برج جهان است. هر چند كانادا دارای دو زبان رسمی فرانسه و انگلیسی است اما زبان روزمره مردم تورنتو انگلیسی است. البته باید زبان‌های مختلف مهاجرین را هم به آن افزود. به‌طور كلی تورنتو گرمتر از اتاوا، مونترال و سردتر از ونكوور است. سیستم حمل و نقل شهری شامل ۴ خط مترو، تراموا و اتوبوس است كه تمام شهر را پوشش می‌دهد.
مسلمانان زیادی از سراسر جهان به تورنتو مهاجرت كرده‌اند و این سرزمین را برای زندگی برگزیده‌اند، لذا اقدام به تاسیس مجمع مسلمانان كرده‌اند. موسسه احیای روح اسلام كه هر ساله گردهمایی بزرگ مسلمانان آمریكای شمالی را در ماه دسامبر در شهر تورنتو ترتیب می‌دهد به اشاعه و توصیف اسلام برای مردم به‌ویژه جوانان می‌پردازد. لذا ساختمانی به مساحت یك صدهزار متر مربع برای این مجمع در نظر گرفته شده است و همه ساله بیش از دوازده هزار مسلمان از سراسر آمریكا و كانادا به این مجمع می‌آیند و به تبادل نظر می‌پردازند. شركت‌كنندگان در این مجمع معتقدند برای رفع هر گونه تبعیض و همچنین دستیابی به حقوق واقعی جامعه مسلمانان آمریكای شمالی باید همایش‌ها مستحكم‌تر برگزار شود و اتحاد مسلمانان به نمایش درآید.

با توجه به این‌كه دو دانشگاه معروف تورنتو و رابرسون در مركز شهر واقع است، منازل نزدیك به این دانشگاه‌ها و همچنین مراكز خرید گران‌تر است تورنتو دارای چند موزه مشهور است. از جمله موزه سلطنتی انتاریو و موزه خانه گیبسون كه در آنها آثار زیبای هنری و باستانی باارزشی از فرهنگ‌های مختلف نژادی نگه‌داری می‌شود.

جاذبه‌های گردشگری اصلی تورنتو

برج ملی کانادا (برج سی‌ان) (CN Tower: Canadian National Tower)

معروف‌ترین جاذبه توریستی تورنتو برج ملی کاناداست. این برج ۵۵۳ متری دومین سازه بلند جهان است.

استادیوم‌های ورزشی

مرکز راجرز Rogers Centre نخستین استادیوم ورزشی دنیاست که مجهز به سقف کاملاً جمع شدنی است. در حال حاضر این استادیوم، ورزشگاه خانگی تیم بیس بال بلو جی ز Toronto Blue Jays می‌باشد. مرکز ایر کانادا Air Canada Centre که در نزدیکی مرکز راجرز قرار گرفته است خانه تیم هاکی روی یخ می پل لیف تورنتو Toronto Maple Leafs می‌باشد.

تالار شهر(شهرداری تورنتو) City Hall

تالار شهر تورنتو با سبک مدرن خود یکی از نشانه‌های متمایز تورنتو محسوب می‌شود.

میدان یانگ و داندس Yonge – Dundas

این میدان نزدیک مرکز ایتن Eaton Centre که یکی از مراکز خرید اصلی تورنتو است قرار گرفته است.

جزایر تورنتو The Toronto Islands

جزایر تورنتو بخشی از بزرگترین جامعه شهری فاقد اتومبیل در شمال آمریکا است. این جزایر توسط کشتی قابل دسترسی هستند.

قدیمی‌ترین کلیساهای تورنتو

کلیسای جامع کاتولیک سنت مایکل و کلیسای سنت جیمز که هر دو در خیابان چرچ واقع شده‌اند قدیمی‌ترین کلیساهای تورنتومی باشند.

کاسالوما

کاسالوما Casa Loma واژه‌ای اسپانیا یی به معنای «خانه روی تپه» است. این قلعه که در مرکز شهر تورنتو قرار دارد، یکی از جاذبه‌های گردشگری تورنتو است.

موزه سلطنتی انتاریو The Royal Ontario Museum

بزرگترین موزه فرهنگ جهان و تاریخ طبیعی کانادا ست.

بازار سنت لارنس The St. Lawrence Market

تالار مشاهیر هاکی Hockey Hall of Fame

گالری هنر انتاریو The Art Gallery of Ontario

گالری هنر انتاریو یکی از بزرگترین موزه‌های هنری در شمال آمریکا است.

مرکز علوم انتاریو The Ontario Science Centre

باغ‌وحش تورنتو Toronto Zoo

باغ‌وحش تورنتو سومین باغ‌وحش بزرگ جهان است.