دعوتنامه استانی برای مهاجرت به کانادا


اهمیت دعوتنامه استانی برای مهاجرت به کانادا

در سال 2015 و پس از معرفی سیستم اکسپرس اینتری و تغییر در برنامه نیروی متخصص فدرال، تغییرات زیادی در سیستم امتیاز بندی این برنامه ایجاد گردید و عملا راه را برای بسیاری از متقاضیان مهاجرت به کانادا از طریق تخصص بست. با توجه به  آمارهای رسمی انتشار یافته از طرف موسسه آمار کانادا متوجه می شویم که در سال 2014 در حدود 3% از مهاجرینی که از طریق برنامه نیروی متخصص فدرال به کانادا مهاجرت نموده اند را ایرانیان تشکیل می دهند. این در حالی است که تنها حدود 0.5% مهاجرین به کانادا از طریق برنامه اکسپرس اینتری در سال 2015 از ایران بوده اند.


دلایل عدم موفقیت ایرانیان در اکسپرس اینتری

اولین دلیل و شاید بزرگترین دلیل ناکامی ایرانیان در برنامه اکسپرس اینتری را می توان به سطح زبان انگلیسی یا فرانسه متقاضیان ایرانی ربط داد. در امتیاز بندی اکسپرس اینتری حداقل مدرک زبان انگلیسی مورد نیاز برای "ثبت نام" آیلتس 6 در هر 4 مهارت می باشد و این نمره شرط لازم تنها برای امکان ثبت نام در سیستم اکسپرس اینتری است و متقاضیانی که می خواهند شانس قبولی داشته باشند معمولا باید نمره ای بالاتر از 7.5 در هر مهارت در امتحان آیلتس را کسب کنند. همچنین داشتن سطح خوبی از فرانسه نیز امتیازی اضافه برای متقاضی دارد که به طور معمول ایرانیان از آن برخوردار نیستند.

نداشتن سابقه کار در کانادا، دومین دلیل برای عدم موفقیت ایرانیان در سیستم اکسپرس اینتری می باشد. داشتن سابقه کار در کانادا در سیستم امتیاز بندی اکسپرس اینتری از امتیاز بالایی برخوردار است. کسانی می توانند سابقه کار کانادایی داشته باشند که قبلا از طریق ویزاهای موقتی از قبیل دانشجویی و کاری وارد کانادا شده اند و توسط کارفرمای کانادایی استخدام شده اند.

سومین دلیل نیز می تواند به تحصیلات و دانشگاه محل تحصیل متقاضی مربوط شود. در سیستم اکسپرس اینتری کسانی که تحصیلات دانشگاهی خود را در کانادا به انجام رسانده اند امتیاز بالاتری نسبت به کسانی که در کشورهای دیگر تحصیل کرده اند برخوردارند و این باعث شده است که متقاضیان ایرانی که در ایران تحصیلات دانشگاهی خود را به اتمام رسانده اند امتیاز لازم را دریافت نکنند.

سن متقاضی را می توان به عنوان دلیل آخر معرفی کرد. در سیستم اکسپرس اینتری سن متقاضی دارای امتیاز ویژه ای می باشد و افراد بین 21 تا 29 سال امتیاز کامل سن را دریافت می کنند و بعد از آن هر سال که سن متقاضی بیشتر شود 5 امتیاز از امتیاز سن او کم می شود. این مسئله نیز برای ایرانیان به عنوان یک نقطه تناقض مطرح می شود زیرا بطور مثال اگر شخصی که دارای مدرک کارشناسی ارشد باشد و حداقل 5 سال سابقه کاری بعد از مدرک تحصیلی خود داشته باشد، سنی در حدود 31 تا 33 سال خواهد داشت و به همین ترتیب 10 الی 15 امتیاز سن را از دست خواهد داد تا سابقه کاری لازم برای مهاجرت به کانادا را کسب کند.

از طرفی دیگر اگر به سیستم امتیاز بندی اکسپرس اینتری نگاهی بیندازیم، متوجه می شویم که 600 امتیاز آن فقط برای کسانی می باشد که دارای پیشنهاد شغلی از کارفرمایی در کانادا دارند و متقاضیان ایرانی بدون حضور در کانادا از شانس بسیار ناچیزی برای گرفتن پیشنهاد شغلی از کارفرمای کانادایی برخوردارند. البته اکثر کسانی که در دوره های گذشته قرعه کشی اکسپرس اینتری قبول شده اند، دارای پیشنهاد شغلی نبوده اند و این نکته مثبتی است.

ضمنا در سیستم امتیاز بندی اکسپرس اینتری 600 امتیاز برای متقاضیانی قرار داده شده است که دارای دعوتنامه استانی باشند و به اصطلاح استانی در کانادا آنها را نامزد دریافت اقامت دائم کانادا کرده باشد.


حال چگونه می توان دعوتنامه استانی اخذ نمود تا 600 امتیاز در سیستم اکسپرس اینتری را کسب و قبولی در برنامه را تضمین کرد؟

در کانادا استانهای مختلف هر کدام دارای برنامه های مهاجرتی گوناگونی می باشند که این برنامه ها با توجه به اقتصاد و بازار کار آن استان طراحی شده اند و هر کدام دارای شرایط  و امتیاز بندی منحصر به خود هستند. این برنامه های استانی هر ساله در چندین نوبت اقدام به بازگشایی برنامه مهاجرتی خود می نمایند و افراد شایسته را نامزد دریافت اقامت دائم کانادا می نمایند.


دریافت مشاوره از یکی از موسسات معتبر مهاجرتی که در وب سایت مهاجرت ایرانی معرفی شده اند می تواند کمک بسیار خوبی در این زمینه به متقاضیان مهاجرت به کانادا نماید.