شرایط بورسیه تحصیل در کانادا


بورسیه تحصیلی
بورسیه و کمک هزینه های تحصیلی به کمک های مالی میگویند که از سمت دانشگاه ها و مراکز آموزشی به دانشجویان داده می شود  و دانشجو نیازی به باز پرداخت آن ندارد. بورسیه و کمک هزینه تحصیلی ممکن است از سوی دانشگاه، دولت فدرال و دولت های ایالتی و یا از سوی مراکز و شرکت های خصوصی و یا سازمان های خیریه پرداخت گردد. این کمک ها به طور کلی به شرح زیر می باشند.

بورسیه های دوره های لیسانس

دانشجویان مقطع لیسانس می توانند در صورت تحصیل تمام وقت ، برای دریافت کمک هزینه های تحصیلی و با توجه به معدل دوره دیپلم و عملکرد دوره دانشگاه اقدام نمایند. میزان کمک هزینه بستگی به نوع نیاز و درخواست دانشجو دارد. در هنگام پذیرش به دانشجویان با معدل بالا و مدرک زبان با نمره کافی بورسیه بین 2 هزار تا 5 هزار دلار پرداخت می شود. بعد از ورود در بسیاری از دانشگاه ها ، دانشجویان می توانند بعد از ترم اول و یا دوم و پس از مشخص شدن معدل ، برای دریافت بورسیه بیشتر وسایر کمک هزینه های تحصیلی اقدام کنند. میزان بورسیه بین 2 دلار تا 9 هزار دلار در سال خواهد بود.

نحوه اعطای بورسیه به دانشجویان دوره لیسانس

دانشگاه ها دارای دو منبع اصلی برای اختصاص بورس و کمک هزینه های تحصیلی می باشند. از طریق خود دانشگاه محل تحصیل و از طریق مراکز خارجی مانند شرکت ها، موسسات تحقیقاتی، سازمان های خیریه و مراکز غیر انتفاعی. برخی از دانشگاه های کانادا و آمریکا ، در صورتی که متقاضی شرایط عالی برای پذیرش را داراباشد ، در همان ابتدای صدور پذیرش به دانشجو بورسیه می دهند ولی مبلغ این بورسیه معمولا 5 تا 10 هزار دلار خواهد بود. با این حال در بیشتر دانشگاه ها، دانشجویان پس از ترم اول و با اعلام نتایج ترم می توانند تقاضای بورسیه کنند. کمک هزینه بسته به رشته تحصیلی و دانشگاه محل تحصیل تا 15 هزار دلار در سال خواهد بود. دانشگاه ها معمولا دارای بخش بورس و کمک هزینه های تحصیلی هستند که فرم ها و شرایط اخذ بورس در آنها ارائه می گردند. نقاضای بورسیه باید در هنگام ارسال مدارک ارائه گردد.

دوره های تحصیلات تکمیلی

کمک هزینه تحصیلی به شکل های مختلف در بسیاری از دوره های تحصیلات تکمیلی دانشگاه ها در کانادا و آمریکا اعطا خواهد گردید. معمولا دانشگاه های ممتاز دارای بودجه های بالاتر و کمک هزینه های بیشتری نیز خواهند بود. مهمترین شکل این کمک هزینه ها به شرح زیر می باشند.

1. بورسیه و یا Fellowship

بورسهای تحصیلی داری انواع گوناگونی است که معمولا از سوی دانشكده ها یا شرکتها و موسسات خارج از دانشگاه به منظور تشویق در اختیار دانشجویان مستعد در تعدادی محدود قرار خواهد گرفت. خصوصیت اصلی بورسها این است که بر خلاف کمک هزینه ، در قبال گرفتن آن لازم نیست کار کنید. معمولاً برای کسب بورسیه نمره GRE و معدل دوران لیسانس و فوق لیسانس و حتی نمره زبان و توصیه نامه های اساتید بسیار مهم هستند. این مورد معمولاً توسط اداره تحصیلات تکمیلی دانشگاه بررسی می شود و بسیار رقابتی خواهد بود.

2. دستیار تدریس و یا Teaching Assistant

شما بعنوان TA یك استاد برای تدریس معرفی می شوید. وظیفه TA بصورت عمومی شامل نمره دادن، كمك به دانشجویان دانشگاه و اداره جلسات هفتگی می باشد. سمت شما بعنوان دستیار تدریس بستگی به نظر استادی دارد كه با وی همكاری دارید. دریافت TA به تسلط دانشجو به زبان انگلیسی و توانایی تدریس نیز بستگی خواهد داشت. معمولاً دانشگاههای مختلف کلاسها و یا دوره هایی برای دانشجویان خارجی متقاضی TA دارند.

3. دستیار تحقیق و یا Research Assistant

در موارد بسیاری اساتید از طریق تعریف پروژه های تحقیقاتی به ویژه در رشته های مهندسی و بیولوژی بودجه ای دریافت می کنند که قسمتی از این بودجه به دانشجویان فوق لیسانس یا دکترا بعنوان RA تعلق خواهد گرفت.

توجه: بورسیه ممکن است بر اساس نمره تافل یا جی آر ای نیز پرداخت گردد. در برخی دانشگاه ها بورسیه بر اساس تعداد واحد های درسی بین 800 تا 1500 دلار در هر درس خواهد بود.

مهمترین دلایل عدم موفقیت دانشجویان خارجی در اخذ بورسیه:

مشکلات اقتصادی باعث کاهش بودجه بسیاری از مراکز آموزشی از سوی دولت گردیده است. بسیاری از دانشگاه های کانادا و آمریکا در سال های اخیر از سوی دولت تحت فشار زیاد بوده اند تا هزینه های خود را کاهش دهند.

هزینه آموزش یک دانشجوی خارجی در مقطع فوق لیسانس و دکتری بسیار بیشتر از درامد آن از شهریه تحصیل آن است.  از سوی دیگر دولت کانادا و آمریکا معمولا تنها برای تحصیل دانشجویان داخلی (کانادایی و آمریکایی) به دانشگاه ها بودجه و کمک هزینه پرداخت می کنند. بنابراین در سال های اخیر دانشگاه ها تمایلی برای جذب دانشجویان خارجی همراه با بورسیه تحصیلی نشان نداده اند (یا پرداخت کمک هزینه تحصیلی را تضمین نمی کنند) . مگراینکه فعالیت های تحقیقاتی دانشجویان خارجی بازدهی مالی و علمی را داشته باشند و منجر به درامد زایی گردد.

نحوه اخذ کمک هزینه تحصیلی برای دوره های فوق لیسانس یا دکتری

نحوه اخذ کمک هزینه برای دوره های فوق لیسانس و دکتری در دانشگاه ها متفاوت بوده و بستگی به رشته، دانشگاه محل تحصیل و گروه تحصیلی (Department) دارد. با این حال معمولا کمک هزینه های تحصیلی به صورت زیر به دانشجویان پرداخت خواهد گردید . 

1. دانشجویان در هنگام ارسال تقاضای پذیرش اعلام می کنند که خواهان دریافت کمک هزینه هستند. دانشگاه با بررسی پرونده شرایط دانشجو را برای دریافت کمک هزینه مورد بررسی قرار داده و میزان کمک هزینه و شرایط آنرا را در برگه پذیرش اعلام می نماید. این اطلاعات ممکن است به صورت حداقل مبلغ کمک هزینه تضمینی از سوی دانشگاه (مثلا 12 هزار دلار در سال)، زمان (حداکثر 4 سال) و شرط معدل (معدل A) باشد. این کمک هزینه ها معمولا به صورت TA و یا ترکیبی از TA، RA، Fellowship Grant  است.

2. در برخی از دانشگاه ها یا بعضی رشته ها، اساتید دارای بودجه های تحقیقاتی برای پروژه های خود می باشند و باید بخش از این بودجه را به دانشجویان خود بعنوان RA پرداخت نمایند (مانند بسیاری از رشته های مهندسی) . از سوی دیگر دانشجویان باید در هنگام پذیرش با تماس با اعضای هییت علمی دانشکده به دنبال یک استاد راهنما (Supervisor) باشند. در صورتی که استاد راهنما شرایط علمی و علایق تحقیقاتی دانشجو را تایید کند و بودجه نیز داشته باشد، دانشجو را تایید کرده و به دانشکده اعلام می نماید. مبلغ این کمک هزینه بستگی به بودجه استاد راهنما و شرایط متقاضی دارد.

3. دانشجویان پس از پذیرش و شروع تحصیل در ترم های دوم و یا سال دوم به بعد می توانند برای دریافت بورس از موسسات داخل دانشگاه (مانند گروه های تحقیقاتی) و یا مراکز خارج دانشگاه (مانند مراکز غیر انتفاعی و یا مووسسات دولتی) بورسیه بگیرند. در این نوع بورسیه ها ، رشته تحصیلی، موضوع تحقیق و عملکرد تحصیلی دانشجو نیز بسیار مهم می باشد.

دانشجویان باید توجه کنند که در برخی دانشگاه ها دانشجو ممکن است از تمامی شیوه های بالا واجد شرایط گرفتن کمک هزینه باشد با این حال چنانچه مجموع دریافتی از مبلغ خاصی بالاتر رود ممکن است دانشگاه یکی از کمک هزینه ها کاهش و یا قطع نماید. به عنوان مثال چنانچه دانشجو دارای TA باشد و بعد از آن با یک استاد به عنوان RA شروع به کار کند، مبلغ TA خود به خود از سوی دانشگاه و یا دانشکده کاهش خواهد یافت.

برای اطمینان از نحوه ارایه بورسیه، بودجه تحقیقاقی و سیاست دانشگاه، متقاضیان باید قبل از پذیرش به وب سایت دانشکده و دانشگاه مراجعه نموده و آن را به دقت بررسی نمایند.