استرالیا یا کانادا

استرالیا یا کانادا

"بخش اول"

کانادا و استرالیا در سا‌ل‌های اخیر دو مقصد عمده برای مهاجران ایرانی به منظور کار و تفریح به شمار می‌رود.این مقاله به مقایسه زندگی در این دو کشور بزرگ می‌پردازد. کانادا و استرالیا از بزرگترین کشور‌های دنیا هستند.به همین دلیل مقایسه بین تمام شهرهای این کشور ها تقریبا کاری غیر ممکن است.. بنابراین در این بخش این مقایسه را میان ۲ مقصد اصلی مهاجرت و سفر در این کشور ها یعنی تورنتو و سیدنی انجام می دهیم.

 

مقایسه زمان پرواز و سفر

متوسط زمان پرواز از تهران تا استرالیا حدود ۱۸ ساعت است، البته معمولاً در طول این پرواز ۱ توقف در طول مسیر وجود دارد که باید به این زمان اضافه کرد. زمان پرواز تهران تا تورنتو نیز حدود ۱۵ ساعت است و زمان تقریباً کمتری را در آسمان خواهید بود. برای تهیه بلیط برای پروازتان می‌توانید به آژانس‌های مسافرتی یا هواپیمایی‌های قطر، امارات، ترکیه، لوفتانزا و کانادا مراجعه کنید.

 

مقایسه پیدا کردن شغل‌ و موارد استخدامی

به عنوان یک ایرانی تازه‌وارد ، جامعه ایرانی‌های مقیم هر دو کشور می‌تواند به شما در پیدا کردن شغل مناسب از طریق سفارش یا پیشنهاد کار کمک کنند. درصد استخدام در استرالیا (۵.۸%) و در کانادا (۵.۹%) است و نسبت به سایر کشورها کمتر و نسبت به کشوری همچون ایرلند (۱۱.۷%) خیلی کمتر است. اما همه این موارد نسبی هستند، چون این امر به شغل و حرفه شما، محل زندگی (این کشورها، کشورهای بزرگی هستند) و تقاضاهای موجود در زمینه‌ی شغلی شما مرتبط است. چیزی که هم در استرالیا و هم در کانادا قطعی است، تقاضای بالا در کارهای فنی است. بنابراین اگر شما یک لوله‌کش، برقکار، نجار یا  کارگر هستید، به غیر از موارد معدود، احتمالاً زمان کمی را صرف جستجو برای شغل خواهید کرد.اختلافاتی هم در موارد ارزیابی و هم در برخی شغل ها در این دو کشور وجود دارد.برای مثال در ارزیابی شغلی کشور استرالیا علاوه بر داشتنن صلاحیت و مهارت وجود تجربه کار نیز تعیین کننده است در حالی که در کانادا وجود مدرک و صلاحیت در بیشتر موارد کافی است.فرصت های شغلی دراین دو کشور نیز باید مورد بررسی قرار گیرد مثلا برای پرستاران فرصت های شغلی بیشتری در کانادا وجود دارد.همچنین کانادا در مقایسه با استرالیا دارای کارخانه های تولیدی و سازنده بهتری است ولی در عین حال استرالیا در زمینه فراوری اطلاعات   ITو یا جذب نیروی نیروی تحصیل کرده مانند مهندسان، پزشکان و.. مناسب تر است.ضمنا میانگین دستمزد های پرداختی هم در استرالیا بیشتر از کانادا است.

 

مقایسه اجاره خانه و هزینه زندگی

چه در تورنتو و چه در سیدنی اجاره‌ها نسبت به ایران گرانترخواهند بود. خیلی از مردم زندگی در مراکز شهرها را به دلیلِ بودن در قلب شهر و نزدیک بودن به همه‌چیز، ترجیح می‌دهند. اما قیمت اجاره در مراکز شهر بالاتر است.انتخاب یک مکان مناسب برای زندگی که فاصله‌ی کمی بیشتری به مرکز شهر دارد می‌تواند انتخاب عاقلانه‌تر و البته ارزانتری باشد. همینطور زندگی با هم خانه‌ها و دوستان وپرداخت اجاره به صورت اشتراکی با آنان می‌تواند انتخاب هوشمندانه‌ای باشد و میزان اجاره‌ای را که پرداخت می‌کنید تا حد زیادی کمتر کند.

اجاره و قیمت خانه در تورنتو به مراتب کمتر از سیدنی استرالیاست.این اختلاف به طور میانگین حدود 36 درصد است یعنی اجاره خانه در تورنتو کانادا حدود 36% ارزانتر از سیدنی است.به طور کلی هزینه زندگی در تورنتو کمتر از سیدنی می باشد. به غیر برنج ، گوشت مرغ و برخی محصولات لبنی.تقریبا همه چیز در استرالیا گرانتر از کانادا است.

 

مقایسه حقوق و مزایای شهروندی:

در کانادا شما پس از دریافت اقامت دائم مانند یک شهروند کانادایی دارای تمام حقوق و مزایای شهروندی،امنیت اجتماعی و.. می شوید در حالی که در استرلیا باید 2 سال صبر کنید.

 

مقایسه فرهنگ چند ملیتی:

هردو کشور استرالیا و کانادا دارای جامعه ای چند ملیتی هستند.مردم زیادی با ملیت های مختلف در هردو کشور سکونت دارند اما به طور کل و طبق تجربه بسیاری از مهاجران، جامعه کانادایی،استقبال گرمتر و رفتار بهتری با خارجیان و مهاجران در مقایسه با استرالیایی ها دارند.

"پایان بخش اول"