خانه اپرای سیدنی

خانه اپرای سیدنی

Sydney Opera House

خانه ی اپرای سیدنی (Sydney Opera House) یکی از متمایزترین بناهای قرن بیستم از لحاظ هنر معماری بشمار می‌رود که در در ایالت نیو سات ولز کشور استرالیا و شهر ساحلی سیدنی قرار دارد. خانه ی اپرای شهر سیدنی در حال حاضر یکی از مهم‌ترین اماکن توریستی در کشور استرالیا به شمار می‌رد.

در سال  ۱۹۵۷دولت نیو ساوت ولز مســابقه‌ای بین‌المللی برای بهترین طرح به منظور ارائه پرستیژ فرهنگی برگزار کرد. یورن اوتزن و به طور غیرمنتظره‌ای برنده طراحی اپرا هاوس شد.کار طراحی و ساخت این بنا در سال 1959 شروع و در سال ۱۹۷۳ ساخت آن به پایان رسیده و توسط ملکه الیزابت دوم رونمایی شد. و یورن اوتزن دانمارکی در سال ۲۰۰۳ به خاطر همین شاهکار خود برنده جایزه ی معماری پریتزکر شد. این جایزه برابر با جایزه ی نوبل در رشته ی معماری است.این بنای کم نظیر، به صورت یکی از آثار تاریخی درآمده و در ژوئن سال ۲۰۰۷ نام آن در زمره ی آثار هنری ارزشمند در لیست بناهای تاریخی سازمان میراث فرهنگی جهانی ثبت شد.

ایده ی اوتزن این بود که ساختمانی بسازد که آینه ی تمام نمای بادبان های کشتی ها، امواج اقیانوس و نماد واضحی از صدف های دریایی باشد.

ساختمان خانه اپرای سیدنی از یک سو تداعی کننده ی صدف های بندر سیدنی است و از سوی دیگر طرحی بدیع برای یک مجموعه ی عظیم از سالن های اجتماعات برای برگزاری انواع گردهمایی ها، مراسم هنری و جشنواره های تئاتر و موسیقی می باشد. سقف متشکل از قوس های نامنظم که در اولین نگاه امواج آرام و درخشان سواحل سیدنی را تداعی می کند و اکنون نماد شهر سیدنی و قاره ی استرالیا بشمار می رود و می توان آن را «چشم قاره ی استرالیا به سوی جهان خارج» توصیف کرد.خانه ی اپرا شامل پنج سالن تئاتر، پنج سالن تمرین نمایش، دو سالن اصلی، چهار رستوران، شش بار و تعداد زیادی فروشگاه است.

تمامی قوس های متشکل از پوسته های بتنی از نمای ورودی به بندر سیدنی کاملا شبیه به چشم هایی است که به سوی جهان خارج گشوده شده است. برای امکان ساخت چنین سقفی برای خانه اپرا، اوتزن مجموعه ای از محاسبات سخت و پیچیده ی سازه ای را برای پوسته ی سقف و قطعات پوششی آن انجام داد که در نتیجه فرم پوسته ها به شکل سطوحی مشتق از هندسه ی یک کره به شعاع ۷۵ متر تعیین شد. تالار اپرا، سالن نمایش و کنسرت و نیم طبقه ها همه زیر پوشش سقف پوسته ای به بلندی ۶۰ متر سازماندهی شد.پوشش سقف های کروی شکل بنا از کاشی های گرانیتی ساخت کشور سوئد است که شامل دو رنگ سفید براق و کرم مات در حدود یک میلیون و پنجاه و شش هزار قطعه است.

ساختمان دارای دیوار های شیشه ای است و حدود ۶۲۳۵ متر مربع شیشه در آن بکار رفته است.

فضاهای داخلی بنا نیز بتنی اجرا شده که توسط چوب های تخته چند لایه که از مصالح بومی می باشد جهت زیبایی و آکوستیک شدن پوشیده شده است. یکی از ویژگی های این بنا استفاده از مصالح بومی است. ماده ی اصلی ساخت بنا بتن است. از چوب همان منطقه برای آکوستیک کردن بنا استفاده شده است.

این بنا سالانه حدود ۱.5 میلیون نفر را به استرالیا می کشاند.