دعوتنامه استرالیا

چگونه دعوتنامه استرالیا را ارسال کنیم ؟
یک نمونه استاندارد دعوتنامه را میتوانید از این آدرس دانلود کنید . پیشنهاد میشود که دعوتنامه در حضور JP و با تایید ایشان امضا شود . اسکن این دعوتنامه به عنوان یکی از مدارک ارائه میگردد.
چه تفاوتی بین عناوین  Tourist stream و  Sponsored Family stream وجود دارد ؟

اگر با ویزای اقامت دائم یا شهروندی در استرالیا حضور دارید و حداقل دوسال از اقامت شما گذشته است ، میتوانید برای اقوام درجه اول خود درخواست ویزایی با اسپانسری خود را بکنید . جهت این امر لازم است فرم مجزایی با شماره 1149    توسط اسپانسر تکمیل و امضا و در پرونده آپلود شود .
به طور طبیعی به دلیل دریافت Bond توسط اداره مهاجرت و نیز بررسی آن در داخل استرالیا ،سخت گیری بر روی این نوع پرونده ها کمتر است . معمولا برای دعوت از خواهر و برادر پیشنهاد میشود که از این نوع ویزا اقدام گردد . در صورت تایید شرایط دیگر ارائه ویزا توسط آفیسر ، از اسپانسر  درخواست ارائه Bond میشود که این مقدار میتواند از صفر تا پانزده هزار دلار استرالیا باشد . این Bond به صورت اتوماتیک و بعد از خروج دارنده ویزا از استرالیا و برگشت به کشور مبدا ، به اسپانسر باز گردانده میشود .
در صورتیکه ، دارنده ویزا از شرایط ویزای خود عدول کند ، در شرایط عادی این مبلغ توسط اداره مهاجرت ضبط شده و فرد اسپانسر کننده تا پنج سال امکان درخواست این نوع ویزا برای هیچ کدام از اقوام خود را نخواهد داشت.
مدت اعتبار ویزا ؟

معمولا درخواستی که برای ویزای خواهر و برادر ارائه میشود باید با مفهوم Touristو Visit همخوانی داشته باشد . پیشنهاد نمیشود که این بازه بیش از 45 روز در نظر گرفته شود .
برای پدر و مادر افرادی که اقامت دائم یا شهروندی استرالیا را دارند تمهیدات خاصی دیده شده است . در حالت عادی و برای بار اول ، امکان درخواست ویزای یکساله وجود دارد . در صورتیکه قبلا سفری به استرالیا داشته باشند ، میتوانید درخواست ویزای سه ساله ارائه کنید و در صورتیکه پدر و مادر شما پرونده ویزای Parent در اداره مهاجرت داشته باشند ، معمولا با ویزای 5 ساله موافقت میشود . البته در این نوع ویزاهای مدت دار شرایط خاصی باید لحاظ شود . که مهمترین آن اینست که دارنده ویزا در هر بازه 18 ماهه تنها 12 ماه آن را در استرالیا حضور داشته باشد . این بدان معناست که در صورت حضور یکساله در استرالیا باید متقاضی حداقل شش ماه را در خارج از این کشور سپری کند .
چه مدارکی ارائه شود ؟

هر مدرکی که در اثبات احراز شرایط راهگشا خواهد بود ، میتواند ارسال گردد. به اختصار سعی میکنیم لیستی را برای شما ارائه کنیم . البته مدارکی خارج از لیست ارائه شده نیز ممکن است از طرف شما مورد استفاده قرار گیرد.
 
پاسپورت متقاضی
مدارک دال بر رابطه خویشاوندی – میتوانید از ترجمه شناسنامه و یا عقد نامه استفاده کنید . در مورادی که تغییر نام وجود دارد و یا اطلاعا شناسنامه ها همخوانی ندارد . لازم است مدارک تکمیلی نیز ارائه گردد .
دعوتنامه – طبق توضیحات داده شده
مدارک دال بر اشتغال در یکسال گذشته مانند فیش حقوقی ، نامه سابقه کار و یا بیمه – در موارد خود اشتغالی ، نیز به ارائه پروانه ها و اجاره نامه و … وجود دارد . همچنین در مورد بازنشستگان عزیز ، مدارک دریافت حقوق بازنشستگی و در صورت امکان ترجمه دفترچه بیمه .
مدارک دال بر سفرهای خارجی مانند اسکن ویزا و اسکن صفحات پاسپورت دارای مهر ورود و خروج به کشورها
ترجمه اسناد مالکیت
گردش سه ماهه از حساب بانکی
گواهی تایید مرخصی برای بازه درخواست شده جهت سفر از کارفرما
پاسپورت و اسکن لیبل ویزا یا نامه گرنت ویزای دعوت کننده
در صورت وجود ، فیش حقوقی و یا bank statement دعوت کننده یا پارتنر
اگر بلیط تهیه شده ( توصیه میشود) ، itinerary  بلیط
مدارک فارسی باید توسط مترجم رسمی و با تایید دادگستری و وزارت خارجه و یا مترجم دارای مهر ناتی ، ترجمه و تایید گردند . در صورت اقدام آنلاین لازم است که مدارک در محل مناسب آپلود شوند . پیشنهاد میشود که فایلها در حجم حداکثر 300 کیلوبایت برای هر صفحه اسکن شوند . برای ترجمه ها همه صفحات اسکن شده و در نهایت به صورت یک فایل pdf واحد برای هر سند ، تجمیع گردند.
شرایط اصلی اخذ این ویزا ؟

برای اقدام از طریق tourist Stream   آفیسرهای اداره مهاجرت چند شرط اصلی را مد نظر دارند .آفیسر ابتدا باید پاسخ به دوسوال اساسی را داشته باشد  :   آیا دلایل کافی برای بازگشت متقاضی به کشور مبدا بعد از اتمام دوره ویزا وجود خواهد داشت (600.211)  ؟  آیا  متقاضی از عهده هزینه های خود جهت سفر و اقامت در استرالیا بر خواهد آمد یا خیر  (600.212)
آیا خانواده من این شرایط را خواهند داشت ؟
جهت بررسی تمایل متقاضی به بازگشت به کشور مبدا بعد از مدت انقضای ویزا ،  آفیسرهای اداره مهاجرت برحسب شرایط فرد و نیز گزارشهای رسیده در مورد شرایط کشور تصمیم میگیرند . نکاتی که معمولا در نظر گرفته میشود از قرار زیر است :
آیا متقاضی شغل ثابت و درارای درآمد مناسب دارد و آیا در برگشت از سفر این شغل را حفظ خواهد کرد؟
املاک و اموال قابل ذکر در کشور مبدا
شرایط اقتصادی و اجتماعی کشور مبدا – متاسفانه این شرایط در مورد کشور ایران به صورت ریسک بالا طبقه بندی میشود . مخصوصا در مورد شرایط اقتصادی.
آیا فرد متقاضی اقوام درجه اولی در کشور مبدا خواهد داشت در طول سفر به استرالیا که باعث بشود تمایل به بازگشت داشته باشد . در این بررسی تعداد اقوام درجه اول در استرالیا با تعداد این افراد در کشور مبدا مورد مقایسه قرار میگیرد.
سابقه سفر به کشورهایی که از نظر شرایط ارائه ویزا سخت گیری دارند – به طور مثال سفر به اتحادیه اروپا ، آمریکا ، کانادا و … و رعایت شرایط ویزا در این سفرها .
آیا مدت زمان ویزای مورد تقاضا با قصد ارائه شده همخوانی دارد . به طور مثال ، درخواست زمان شش ماهه ویزا برای ملاقات خواهر در استرالیا چندان منطقی نیست .
خبر بد برای هموطنان پناهنده اینست که سابقه مهاجرتی نزدیکان فرد متقاضی نیز بررسی میشود و در صورت وجود دلایلی دال بر احتمال درخواست پناهندگی و … توسط متقاضی با توجه به سابقه خانواده ، سخت گیری بیشتری بر روی پرونده اعمال خواهد شد .
شرایط برای بررسی مسائل مرتبط با نحوه تامین هزینه های سفر ، بسیار مشخص تر بررسی میشود . امکان اینکه  بلیط رفت و برگشت خریداری شود و به عنوان یکی از مدارک ارائه شود وجود خواهد داشت ( در صورت رد شدن ویزا ، معمولا با پرداخت جریمه ، امکان بازگشت این بلیط وجود دارد ) . همچنین ارائه موجودی حساب بانکی در ایران و راه دیگر نیز تاکید دعوت کننده بر تقبل هزینه های متقاضی در استرالیا به همراه ارائه پرینت حساب بانکی یا فیش حقوقی خود و یا همسردر جهت اثبات توانایی مالی دعوت کننده ، خواهد بود.
آیا تست پزشکی و بیمه خصوصی لازم است ؟

در صورتیکه فرد متقاضی ، تایید کند که در محیطهای بیمارستانی حضور خواهد داشت ( به طور مثال ، دعوتنامه به منظور حضور متقاضی برای تولد فرزند باشد ) و یا سن متقاضی از 75 سال بالاتر باشد و یا درخواست ویزای یکساله و بالاتر ارائه شود . معمولا درخواست عکس از قفسه سینه انجام میشود .در این صورت ، معمولا آفیسر پرونده با شما تماس خواهد داشت و با ارائه HAPID درخواست انجام تست پزشکی خواهد داشت . مراکز پزشکی که در ایران میتوانید جهت این امر به آنها مراجعه کنید در این لینک قابل  مشاهده خواهند بود . توجه کنید که تماس و وقت قبلی معمولا الزامیست .
در صورتیکه درخواست ویزاهای بلند مدت برای خانواده را داشته باشید ، از شما درخواست میشود که تمهیدات لازم جهت تهیه بیمه خصوصی برای پدر و مادر در داخل استرالیا انجام شود . این نوع خاصی از بیمه خصوصیست که باید در مراجعه به دفاتر بیمه در داخل استرالیا ( یا آنلاین) خریداری شود و معمولا پرداخت ماه اول آن اجباریست و میتوان به طریقی آن را تنظیم کرد که بعد از ورود متقاضی به استرالیا روز شمار آن شروع گردد . 
چگونه اقدام کنیم ؟

از چند ماه گذشته خوشبختانه امکان لاج کردن این نوع پرونده به طریق آنلاین برای ایرانیان  برقرار شده است . به این منظور شما باید در ابتدا از طریق این صفحه : https://online.immi.gov.au/ola/app برای خود اکانتی به نام immiAccount در سیستم اداره مهاجرت ایجاد فرمایید و سپس با انتخاب گزینه New Application à Visitor  à Visitor Visa (600)  درخواست ایجاد پرونده این نوع ویزا را ارائه کنید . در ادامه از شما اطلاعات مورد نیاز دریافت میشود و بعد از پرداخت هزینه ( 130 دلار استرالیا در حال حاضر) ، میتوانید پرونده خود را به جریان بیندازید .
بعد از اتمام ورود اطلاعات و واریز هزینه پرونده ، بهتر است در اولین فرصت ( ظرف یک یا دوروز) کلیه مدارک لازم را آپلود کنید .