شرایط زندگی در استرالیا

جالب است که بدانید تقریبا نیمی از جعیت کشور استرالیا (47%) یا خارج از کشور استرالیا متولد شده‌اند و یا یکی از والدینشان خارجی هستند. همین آمار نشان دهنده میزان مهاجرپذیر بودن استرالیا است. ملبورن، سیدنی و پرث که از شهرهای بزرگ استرالیا هستند از نظر کیفیت و سطح رفاه زندگی جز بهترین شهرهای دنیا محسوب می‌شوند. مهاجرت به استرالیا به دلیل جذب نیروی کار متخصص و شرایط مناسب زندگی، مورد استقبال روز افزون ایرانیان بوده است. بهتر است که قبل از مهاجرت به استرالیا در مورد شرایط زندگی در استرالیا اطلاعاتی را داشته باشید. 


هزینه تهیه غذا در استرالیا

اطلاعات به دست آمده در رابطه با هزینه مربوط به تهیه وعده‌های غذایی در یک هفته برای یک زوج بین 100 الی 150 دلار می‌باشد. امکانت خرید در شهرهای بزرگ استرلیا بسیار بالا می باشد و فروشگاه‌های زنجیره‌ای زیادی در استرالیا وجود دارند، برخی از سوپرمارکت‌ها به صورت شبانه روزی در 7 روز هفته باز می‌باشند. سوپرمارکت‌های بزرگی به نام‌های Aldi ،Coles و Woolworths در استرالیا وجود دارند و همچنین Myer و David Jones نیز از بزرگترین فروشگاه‌های استرالیا می‌باشند. 


تهیه مسکن در استرالیا

تهیه مسکن در استرالیا اولین موضوعی است که ذهن مهاجران به استرالیا را درگیر خود می‌کند به خصوص برای خانواده‌های بزرگ پیدا کردن محل اقامت طولانی مدت امری مشکل می‌باشد. مهاجران می‌توانند از بنگاه معاملات ملکی که نمایندگی مالک را بر عهده دارد و یا به طور مستقیم از صاحبخانه، خانه‌ مورد نظر خود را اجاره کنند. توجه داشته باشید که خانه‌ای که اجاره می‌کنید حتما با سند کتبی بین مالک و مستاجر همراه باشد. شما در هر منطقه و یا ایالتی که حضور داشته باشید می‌توانید با مراجعه به مقامات دولتی اطلاعات مشاوره‌ای در مورد حقوق و مسئولیت‌هایتان رابه عنوان مستاجر را دریافت کنید. چنانچه پولی ازسنترلینک عمومی دریافت می‌کنید و یا درآمد پایینی دارید می‌توانید برای اجاره خانه‌های عمومی در استرالیا اقدام کنید. DaelTa NeC نوعی محل سکونت متعلق به دولت استرالیا است که به افراد کم درآمد اجاره داده می‌شود. زمان انتظار برای دریافت مسکن عمومی بستگی به گزینه‌هایی از جمله محل خانه، اندازه خانه، تعداد اعضاء خانواده و اولویت بودن شرایط شما به نسبت سایرین، دارد. 

اطلاعات در مورد خرید خانه و آپارتمان در استرالیا علاوه بر اینکه در اینترنت موجود می‌باشد با مراجعه به دفاتر مشاور املاک نیز می‌تواند در اختیار شما قرار بگیرد. اگر برای اولین بار قصد خرید خانه را دارید ممکن است واجد شرایط قانونی که مربوط به این دسته از افراد است شوید. در استرالیا معمولا در موقع خرید ملک مردم از وکیل یا فرد آشنا به قوانین ثبتی برای کنترل سند مالکیت و انجام مکاتبات خود استفاده می‌کنند. لازم به یادآوری است که تا زمانی که مفاد و شرایط قرارداد را به طور کامل متوجه نشده‌اید آن را امضاء نکنید. 


هزینه‌های مربوط به تهیه لباس در استرالیا

با در نظر گرفتن این موضوع که هیچ قانونی برای نوع پوشش مرم استرالیا وجود ندارد، در بسیاری از اماکن عمومی از جمله باشگاه‌ها، رستوران‌ها، ادارات و ... قوانینی را برای ورود افراد به این اماکن تعیین می‌کنند. بیشتر ساکنین استرالیا علاقه‌مند به لباس‌های مدرن هستند و با درنظر گرفتن شرایط حاکم بر پوشش جامعه نوع لباس خود را انتخاب می‌کنند. هزینه تهیه و خرید لباس در این کشور متغیر می‌باشد. مراکزی با نام‌های Big W ،Big K-Mart و ... هستند که می‌توان با هزینه کم لباس مورد نظر خود را تهیه نمایید البته در فروشگاه هایی از جمله: Myer و David Jones می‌توانید لباس‌هایی با برندهای معروف را نیز خریداری کنید. 


شرایط مربوط به وسیله نقیله در استرالیا

شما می‌توانید برای رفت و آمد به راحتی از وسایل نقلیه عمومی که شامل شامل اتوبوس٬ قطار شهری و تاکسی می‌باشد، استفاده نمایید زیرا وضعیت وسایل نقلیه عمومی در این کشور خوب است. چنانچه از وسایل نقلیه عمومی استفاده می‌کنید می‌بایست توسط دستگاه‌های صدور بلیط در مکان ایستگاه‌های اتوبوس یا قطار بلیط تهیه کنید. معمولا بلیط‌های صادر شده دارای مدت زمان اعتبار بوده. به طور متوسط هزینه بلیط اتوبوس و قطار شهری بین 1 الی 3 دلار متغیر می‌باشد که البته به مسیر رفت و آمد وابسته می‌باشد. چنانچه در نظر دارید از ماشین شخصی خود استفاده نمایید بایستی توجه داشته باشید که مخارج ماشین شامل بنزین٬ هزینه سرویس ماشین٬ بیمه و ... در هفته بین 70 الی 80 دلار می‌باشد. 

البته تمامی این هزینه‌ها کلی بوده و به طور قطع  هزینه‌های دیگری مانند بهداشت، درمان، تفریح، سرگرمی و ... نیز در کشور استرالیا وجود خواهد داشت. 


هزینه تامین نیازهای اولیه در استرالیا از جمله: آب، برق، گاز و تلفن

پرداخت هزینه مربوط به برق٬ گاز، آب و تلفن در استرالیا نیز مثل سایر کشورها الزامی می‌باشد. البته هزینه آب در این کشور بسیار پایین است. معمولا هزینه‌ها هر دو ماه یکبار به صورت قبض برای افراد ارسال می‌گردد، البته بعضی از خانه‌ها دارای گاز نیستد و تمامی وسایل با برق کار می‌کند. به صورت میانگین هر خانواده در ماه 60 الی 90 دلار هزینه مربوط به برق و گاز دارد. سیستم مالکیت تلفن دارای هزینه اجاره ماهیانه 30 دلار بوده و علاوه بر آن برای هر اتصال تلفن مبلغ 20 سنت باید پرداخت کنید.