قوانین بیمه در استرالیا

دولت  کشور استرالیا ، طرح های مختلف بیمه ی کارفرما و انواع بیمه ی دولتی اجباری وضع کرده است.این طرح ها عبارتند از: بیمه ی درمانی، بیماری  دوران بارداری، صدمات وارده حین کار، بازنشستگی خصوصی و دولتی و از کارافتادگی  بیکاری.
در استرالیا فقط چند مورد بیمه ی اجباری وجود دارد از جمله بیمه ی ساختمان. در صورتی که خانه را رهن کرده اید و بیمه ی معمولی شخص ثالث برای اتومبیل که طبق قانون اجباری است. در صورتیکه به ورزشهای مخاطره آمیز میپردازید ممکن است بیمه ی تصادف و شخص ثالث اجباری گردد. بیمه های اختیاری عبارتند از بیمه ی تصادف، بیمه ی درآمد، درمان خصوصی، محتویات خانه، مسئولیت های فردی، هزینه های قانونی، دندانپزشکی، سفر، خرابی ماشین و بیمه ی عمر. مانند هر مساله ی مالی دیگری هنگام خرید بیمه نیز لازم است برای یافتن قیمت مناسب خوب بگردید. شما شخصا مسئولیت دارید تا اطمینان حاصل کنید خانواده تان قانونا در استرالیا بیمه هستند.
بسیاری از افراد تمایل دارند از مزایای بیمه ی دولتی حساب نمایند که تامین اجتماعی نامیده می شود و عبارت است از عائله مندی، کمک هزینه ی بیماری، کمک درآمد، مزایای بیکاری، کمک هزینه ی دوران بارداری و طرح های مختلف بازنشستگی. با وجود این توجه داشته باشید که نامین اجتماعی صرفا پاسخگوی اولیه است و افرادی که به ناچار فقط از مزایای تامین اجتماعی استفاده می نمایند معمولا زیر خط فقر زندگی میکنند.
اکثر استرالیایی ها و مقیمان خارجی و خانواده هایشان تحت پوشش طرح های مدیکر که نظام دلتی است از مزایای درمانی بهره مند میشوند. چنانچه شرایط برخورداری از مراقبت های درمانی تحت طرح مدیکر را ندارد لازم است. بیمه ی درمانی خصوصی داشته باشید که برای برخی مقیمان موقت اجباری است.
تامین اجتماعی(رفاه اجتماعی)نامی است که به مزایای رفاهی دولتی که به افراد مقیم استرالیا تعلق میگیرد اطلاق شده است. برای برخورداری از بیمه ی تامین اجتماعی نباید وجهی پرداخت و بودجه آن از محل مالیات های عمومی تامین می گردد  و حدود 25 درصد از تولید ناخالص داخلی را تشکیل میدهد. برای برخورداری از اکثر مزایای اجتماعی، درآمد و اموال اشخاص باید بررسی و ارزش گذاری میشود. چنانچه پس از بررسی و ارزش گذاری اموال شما مشخص شود که درآمد و دارایی کافی را دارید، مزایای پرداختی تامین اجتماعی به شما کاهش می یابد یا به کلی قطع میشود.
 شرکت های بیمه ی مختلفی در استرالیا فعالیت دارند که میتوانید از بین آنها یکی را انتخاب کنید. در سالهای اخیر بازار فروش مستقیم بیمه و روی کار آمدن شرکتهایی که مستقیما و بدون واسطه بیمه می فروشند باعث صرفه جویی بسیاری در پول مشتریان شده است، به ویژه در خصوص بیمه ی ماشین، ساختنام و لوازم منزل. شرکتهای فروش مستقیم از طریق تلفن قیمت بیمه نامه را به مشتری اعلام میکنند و اغلب حتی لازم نیست فرم در خواست پر کنید. پیش از انتخاب بیمه نامه ی مورد نظر خود، نرخ شرکت های فروش مستقیم را با نرخی که دلالان فرش بیمه عرضه میکنند، مقایسه کنید. برای خرید بیمه باید تا زمانی که از پا بیفتید جستجو و بعد از آن نیز کمی دیگر تحقیق کنید. قیمت ها به طرز چشمگیری متفاوتند. توجه داشته باشید که ارزان ترین بیمه لزوما بهترین نیست بخصوص هنگامی که پای پرداخت سریع مطالبات در میان باشد. مدت اعتبار اکثر قراردادهای بیمه یک سال تقویمی است و از رزی که قرارداد را امضا میکنید آغاز میشود. حق بیمه باید سر موعد پرداخت شود زیرا پرداخت با تاخیر ممکن است بر روی برخورداری شما از مزایا یا ادعای خسارت تاثیر گذارد. در برخی قراردادهای بیمه ممکن است دوره ای معین شده باشد که طی آن میتوانید بدون پرداخت جریمه قرارداد را فسخ کنید.

براساس قانونی که از چهارم مارس 1997 به اجرا درآمده است، مهاجران پس از دو سال اقامت میتوانند برای برخورداری از مزایای تامین اجتماعی درخواست دهند، با وجود این پناهندگان و افرادی که به دلایل بشردوستانه به این کشور آمده اند از طی این دوره معاف هستند. مهاجرین در دو سال اول اقامت خود در استرالیا میتوانند از مزایای مدیکر نیز استفاده کنند. توجه داشته باشید برخی از کسانی که ضمانت مهاجران را بر عهده میگیرند باید ضمانت تامین مالی بدهند. به این صورت که اگر شخص مهاجر در دو سال ال اقامت اخذ در استرالیا مزایای رفاهی خاصی از دولت دریافت کند شخص ضامن باید هزینه ی آن را به دولت برگرداند.
همچنین در شهرهای بزرگ مراکز کمک رسانی به مهاجرین نیز فعالیت دارند. مهاجرینی که مشکلات مالی جدی دارند در بدو ورود مورد حمایت قرار میگیرند و برای استقرار آنها اقداماتی صورت میگیرد.  مزایای اصلی تامین اجتماعی عبارتند از: مستمری بازنشستگی برای سالمندان، افراد ناتان و والدین مجرد، حقوق بیکاری،بیماری یا از کارافتادگی، کمک هزینه ی فرزندان، تامین کار همراه با محل اقامت و کمک هزینه های توانبخشی و حق عائله مندی.
استرالیا مزایای بیکاری یا مستمری تحت این نام ندارد اما پرداخت هایی با عنوان کمک هزینه های کاریابی یا آغاز به کار جدید دارد. چنانچه شغل قبلی خود را از دست داده اید باید گواهی انفصال از استخدام داشته باشید که در آن دلیل برکناری شما از کار  میزان حقوقتان ذکر شده باشد. مهاجرین جدید باید مدت دو سال صبر کنند تا مشمول برخوردای از این مستمری شوند.
مستمری بازنشستگی دولتی به مردان در 65 و به زنان 61 سالگی تعلق میگیرد اگر چه سن بازنشستگی برای زنان به تدریج به 65 سالگی افزایش می یابد. مستمری بازنشستگی کامل استرالیا چنانچه شخص در مدت عمر کاری خود به مدت 25 سال در استرالیا اقامت داشته باشد به وی تعلق میگیرد. معمولا باید 10 سال به صورت مستمر در استرالیا اقامت داشته باشد تا مستمری بازنشستگی به شما تعلق گیرد.
استرالیا نظام مراقبت بهداشتی دولتی دارد که به بیمه ی درمانی مدیکر معروف است و به کلیه ی مقیمان دائم استرالیا خدمات پزشکی رایگان یا با تخفیف عرضه میدارد. هر فردی که در استرالیا زندگی یا کار کند حتی به شکل موقت  مشمول برخورداری از خدمات بیمه ی درمانی نیست  دوست ندارد زندگی و سلامتش با خطر مواجه شود باید بیمه ی درمانی خصوصی داشته باشد. بیمه ی درمانی خصوصی در استرالیا معمولا بیمه ی مکمل است. با خرید بیمه ی خصوصی میتوانید مطمئن باشید که خدمات پزشکی مورد انتظار خود را به هنگام بیماری بلافاصله دریافت خواهید کرد.
گفتنی است که کلیه ی بیمه ها برای اعضای خدید دوره ای در نظر میگیرند که اعضاء طی آن باید منتظر بمانند تا مشمول برخورداری از بیمه شوند. دوره ی انتظار به این منظور در نظر گرفته شده است که بیمه شونده نتواند بلافاصله پس از پیوستن به بیمه هزینه های درمای خد را از بیمه گر طلب کند و سپس بیمه نامه ی خود را فسخ کند. با وجود این از همان روزی که بیمه می شوید بیمه گر کلیه هزینه های درمانی ناشی از هرگونه حادثه و تصادفی را پوشش خواهد داد.
خرید بیمه ی جامع دندانپزشکی در استرالیا چندان معمول نیست چرا که هزینه ی آن بسیار بالاست. هزینه ی خدمات معمول دندانپزشکی را بیمه ی پزشکی دولتی نمیپردازد، با وجود این 75 درصد از هزینه ی معالجات پزشکی را که توسط جراح دندانپزشک در بیمارستان صورت میگیرد می پردازد و طبق برنامه ی درمانی دندانپزشکی دولت فدرال، بازنشستگان از خدمات عمومی و ارژانس رایگان دندانپزشکی بهره مند می شوند.
خرید خانه، بزرگترین سرمایه گذاری مالی اکثر مردم در طول زندگیشان محسوب میشود. هنگام خرید خانه معمولا باید حتی پیش از نقل مکان آن را بیمه کنید. چنانچه برای خرید خانه وام بگیرید وام دهنده معمولا اصرار دارد از آن زمان که قراداد را امضاء میکنید و قانونا مالک خانه میشوید برای آن بیمه ی ساختمان تهیه کنید. بیمه ی ساختمان باید هر سال تجدید شد  شرکتهای بیمه مرتبا بیمه نامه ی خود را بروز میکنند. هنگام بیمه کردن ساختمان ارزش بازاری ملک در نظر گرفته نمیشود بلکه تحت پوشش بیمه با توجه به هزینه ی ساخت مجدد خانه در صورت خرابی کامل آن محاسبه میشود. حق بیمه را معمولا میتوان به صورت ماهیانه یا سالیانه پرداخت.هر چند گرفتن بیمه ی مسئولیت شخصی در اروپا و آمریکای شمالی متداول است این بیمه در استرالیا چندان معمول نیست.
اگر تمایل دارید شرایط شما برای مهاجرت به استرالیا و اخذاقامت این کشور بررسی شود، لطفاً فرم ارزیابی را پر نمایید. مشاورین با تجربه ما در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت و نتیجه را به اطلاع شما می رسانند. ضمناً می توانیدجهت آگاهی از آخرین تغییرات قوانین مهاجرت با ما تماس بگیرید.

فرم ارزیابی