قوانین راهنمایی و رانندگی در استرالیا

راهنمایی و رانندگی در کانادا

طبق قوانین راهنمایی و رانندگی استرالیا پلیس برای متوقف کردن رانندگان، نیاز به دلیل ندارد و می تواند هرزمان برای بازرسی شما را متوقف نماید. در سالهای اخیر ، بدلیل آنکه که پلیس نسبت به رانندگی در حالت مستی سخت گیر تر شده ، کنترل و آزمایش تنفس رانندگان بسیار افزایش یافته است . ایست های بازرسی و واحد های سیار آزمایش تنفسی به منظور کنترل تخلفات رانندگی در حالت مستی ایجاد شده اند.طبق قوانین راهنمایی و رانندگی استرالیا ، افراد موظفند هنگام رانندگی در استرالیا اوراق ثبت اتومبیل یا موتور سیکلت و گواهینامه رانندگی خود را (یا در صورت لزوم مجوز بین المللی رانندگی) به همراه داشته باشند.دوربین های خودکاری نیز در تقاطع ها برای شناسایی رانندگانی که از چراغ قرمز عبور می کنند نصب شده است. برای شناسایی رانندگانی که سرعتشان بیش از حد مجاز است از دستگاههای رادار و دوربین های کنترل سرعت  استفاده می شود برای به  دام انداختن وسایل نقلیه ای که در جاده های روستایی با سرعت غیر مجاز حرکت می کنند هواپیما و هلی کوپتر گشت  میزند .
در استرالیا حداکثر سن مجاز برای رانندگی با موتورسیکلت در ایالات مختلف، متغیر اما معمولا 17سال است. رانندگان نوآموز می توانند از موتور سیکلتی که حداکثر ظرفیت موتور آن 260 میلیلیتر است و نسبت قدرت موتور به وزن آن بیشتر از 150 کیلو وات بر تن نیست استفاده کند. برای گرفتن گواهینامه موقت موتور سیکلت باید بین  سه تا شش ماه پس از اخذ گواهینامه نوآموز، در آزمون شهر شرکت  کنید. هنگام موتورسواری باید از کلاه کاسکت استفاده کرد.


قوانین کلی جاده های استرالیا

در استرالیا هر ایالت و منطقه، قوانین  رانندگی خاص خود را دارد. رانندگی در استرالیا در سمت چپ جاده است که از انگلیسی ها به ارث برده اند. در صورتی که از کشوری آمده باشید که رانندگان در آنجا در سمت راست جاده حرکت می کنند ، ممکن است این مورد کمی عجیب بنظر بیاید ، با وجود این اگر شما از سایر رانندگان تبعیت کنید، سردرگم نمی شوید.اگرچه اکثر مردم خیلی سریع خود را با این وضعیت تطبیق می دهند . درچهار راهها و تقاطع هایی که حق تقدم وسایل نقلیه تعیین نشده است ، باید به وسایل نقلیه ای که از سمت راست وارد می شوند راه داد (مانند قاره اروپا). در میدانها ، وسایل نقلیه داخل میدان ( وسایل نقلیه ای که از سمت راست شما می آید ) نسبت به وسایلی که وارد میدان می شوند حق تقدم دارند . استرالیا میدانهای بسیاری دارد که  گرچه کمی شلوغ هستند اما موجب تسریع عبور و مرور  وسایل نقلیه می شوند و معمولا نقش میدان ها در تسهیل عبور و مرور در مقایسه با چراغهای راهنمایی بهتر است ، خصوصا  درخارج ازساعات شلوغی.

 از اولین کشورهایی که استفاده از کمربند ایمنی را اجباری کرد استرالیا است. استفاده از کمربند ایمنی برای کلیه سرنشینان جلو و عقب اتومبیل اجباری است و کودکان باید به شکل مناسب در صندلی کودک قرار گیرد یا با کمربند ایمنی بزرگسالان در جایشان محکم شوند . در ایالت ویکتوریا اجازه  نخواهید داشت کودکان زیر یکسال را سوار اتومبیل کنید مگر آنکه آنها را در جایشان محکم کنید و برای اینکار لازم است دراتومبیلتان صندلی کودک داشته باشید . کودکان 1 تا 13 سال باید از صندلی کودک که مناسب با استانداردهای استرالیاست یا در صورت امکان از کمربند ایمنی که محکم بسته شده است استفاده کنند.

پلیس غالبا از رانندگانی که کمربند خود را نبسته اند آزمایش الکل سنجی می گیرند چرا که افرادی که مست هستند یا مواد مخدر مصرف کرده اند یا با سرعت غیر مجاز رانندگی می کنند بیشتر احتمال دارد که از کمربند ایمنی استفاده نکنند

هنگام سوار و پیاده کردن دانش آموزان، اتوبوسهای مدرسه ، چراغهای نارنجی جلو وعقب را روشن و خاموش می کنند  و ممکن است پشت آنها تابلوی GIVE WAY نصب شده باشد. هنگام نزدیک شدن به اتوبوس مدرسه ، حرکت اتومبیل خود را کند کنید و به کودکانی که از خیابان عبور می کنند راه بدهید.

چنانچه در معاینه چشم مشخص شد به عینک یا لنز چشمی نیاز دارید، باید هنگام رانندگی از آن استفاده کنید . در شهرهایی مانند ملبورن ، مسیر عبور تراموا با خطوط زرد  پیوسته مشخص شده است و شما باید از آنها فاصله بگیرید، مگر اینکه بخواهید با تراموایی تصادف کنید. در استرالیا خط کشی خیابانها سفید است .1 یا2 خط پیوسته بدان معناست که سبقت در هر دوجهت ممنوع است . فقط زمانی میتوانید سبقت بگیرید که در وسط جاده یک خط منقطع یا در سمتی که رانندگی میکنید دوخط و یک خط منقطع کشیده شده باشد. سبقت از سمت چپ جاده معمولا غیر قانونی است