ورزش در استرالیا

ورزش در استرالیا به صورت جدی و گسترده پی‌گیری می‌شود و به جزیی از سبک زندگی و فرهنگ مردمان آن درآمده ‌است. شهر ملبورن به عنوان پایتخت ورزشی استرالیا، همه ساله میزبان بسیاری از رخدادهای مهم ورزشی جهان است. مسابقاتی مانند ماشین رانی جام بزرگ فرمول وان، جام اسب سواری معروف ملبورن کاپ و نیز تنیس آزاد استرالیا (یکی از ۴ گرنداسلم ورزش تنیس).
تیم های ملی هاکی روی چمن، واترپولو و والیبال ساحلی بانوان این کشور در جمع بهترین تیم‌های دنیا قرار دارند.
ورزش های گروهی پرطرفدار در استرالیا عبارت‌اند از: راگبی ۱۵ نفره، راگبی ۱۳ نفره، فوتبال استرالیایی، کریکت و بسکتبال.
در سال های اخیر کوشش زیادی برای گسترش ورزش فوتبال در این کشور به عمل آمده‌ است. از دهه ۱۹۹۰ تعداد زیادی از فوتبالیست ‌های شاخص استرالیایی در لیگ برتر انگلستان بازی می‌کنند. از جمله این بازیکنان می‌توان به هری کیول، مارک بوسنیچ و مارک ویدوکا اشاره کرد.
استرالیایی‌ها در برخی ورزش های انفرادی مانند گلف، شنا، تنیس و اسکواش، در ردیف کشورهای درجه اول دنیا قرار می‌گیرند.
بازی ‌های کشورهای همسود هم تاکنون ۴ بار در استرالیا برگزار شده؛ ۱۹۳۸ در سیدنی، ۱۹۶۲ پرث، ۱۹۸۲ بریزبن و ۲۰۰۶ ملبورن. استرالیا با ۱۰ قهرمانی در ۱۸ دوره این مسابقات در جدول مدال‌ها بهترین نتیجه را به دست آورده‌است.
استرالیا میزبان دو المپیک ۱۹۵۶ ملبورن و المپیک ۲۰۰۰ سیدنی بوده ‌است و یکی از 6 کشوری ا‌ست که بیش از یک بار میزبان المپیک تابستانی بوده‌اند. این کشور در تمام ادوار المپیک حاضر و بیش از همه در شنا و دو و میدانی موفق بوده، ضمن اینکه در پاروزنی، دوچرخه‌سواری و سوارکاری نیز موفقیت ‌هایی داشته ‌است. با شکوه ‌ترین موفقیت این کشور در المپیک سیدنی به دست آمد که آن‌ها به ۵۸ مدال (شامل ۱۶ طلا) در بیست رشته دست یافتند. در المپیک آتن نیز با ۱۷ مدال طلا رده چهارم جدول مدال‌ها را به خود اختصاص دادند.