ویزای تحصیلی استرالیا

کشور استرالیا به دلیل داشتن دانشگاه های معتبر بین المللی و امکانات تحصیلی مناسب هرساله دانشجویان زیادی را به خود جذب می  کند. همچنین درتمامی مقاطع تحصیلی امکان جذب دانشجوی خارجی برای این کشور وجود دارد.


برنامه دانشجویان خارجی 

Overseas Student Program

ویزا‌های تحصیلی‌ مختلفی در سیستم مهاجرتی استرالیا وجود دارد که بر حسب سطح مورد تقضای شما برای تحصیل، نوع این ویزا مشخص می شود.

اگر شما قصد ادامه تحصیل در این کشور و یا گذراندن دوره‌های زبان را دارید، دولت استرالیا تحت "برنامه دانشجویان خارجی" به کسانی که شهروند یا مقیم استرالیا نیستید به شرط دریافت ویزای تحصیلی‌ استرالیا، اجازه تحصیل در این کشور را می دهد. 

در ارزیابی تقاضای ویزای تحصیلی‌، اداره مهاجرت استرالیا فاکتور های گوناگونی را در نظر می گیرد.‌ ازجمله  کشوری که پاسپورت متقاضی از آن صادر شده وهمچنین دوره اصلی‌ تحصیلی‌ مورد تقاضا. ضمنا دوره مورد تقاضا می بایستی یا جزو رشته‌های ثبت شده باشد و یا به صورت تمام وقت باشد. مراحل ارزیابی ویزا‌های مختلفِ تحصیلی‌، مدارک مورد نیاز و شانس تأیید ویزا تحصیلی‌ به نوع ویزا و ملیت دانشجو بستگی دارد. اداره مهاجرت استرالیا ۳ سطح مختلف ارزیابی به صورت 1 تا 3 دارد که سطح ۱ آسان‌ترین سطح ارزیابی و ۳ مشکل‌ترین سطحِ ارزیابی می‌باشد. در حال حاضر ایران در سطح ۳ قرار دارد بنابراین در روند ارزیابی ویزا برای ایرانیان سختگیری های بیشتری اعمال می گردد.


انواع ویزای تحصیلی استرالیا:

ویزای۵۷۰ - نام این ویزا، ویزای دوره فشرده آموزش زبان انگلیسی‌ برای دانشجویان خارجی است.English Language Intensive Courses for Overseas Students 

این نوع ویزا برای متقاضیانی است که قصد دارند در دوره‌های موقت زبان تحصیل نمایند دوره هایی که در آن مدرک دانشگاهی ارائه  نمی کنند و فقط گواهینامه پایان دوره به متقاضی داده می شود.


 ویزای ۵۷۱ تحصیل در مدارس ابتدایی و متوسطه

 Primary or Secondary School Course

این نوع ویزا برای متقاضیانی که قصد تحصیل در دوره ابتدایی و متوسطه در مدارس را دارند. برای دانش‌آموزان ایرانی پس از پایان دبستان و از سن ۱۲ سال به بعد امکان اقدام می‌باشد. 


ویزای۵۷۲ آموزش فنی و حرفه ای Vocational Education & Training  

این ویزا مخصوص کسانی است که قصد دارند در رشته‌های فنی و حرفی‌ تحصیل کرده و مدرک دیپلم و یا دیپلم پیشرفته کسب نمایند.


 ویزای۵۷۳ - تحصیلات تکمیلی Higher Education

این نوع ویزا برای متقاضیان تحصیل در رشته‌های دانشگاهی در مقطع لیسانس و یا فوق لیسانس می باشد. البته در مقطع فوق لیسانس این نوع ویزا برای آن دسته از رشته‌هایی است که مانند دوره لیسانس به صورت کلاس-امتحان هستند یعنی تحقیقی یا پژوهشی نمی باشند. برای رشته های دوره فوق لیسانس که تحقیقی و پژوهشی هستند ویزای 574 که در زیر آمده صادر می شود.


ویزای ۵۷۴ - تحصیلات فوق تکمیلی Postgraduate Research

این ویزا مخصوص متقضیانی است که قصد تحصیل در مقطع فوق لیسانس یا دکترا را دارند. در مقطع فوق لیسانس این ویزا برای آن دسته از رشته‌هایی‌ است که به صورت تحقیقی هستند.


ویزای ۵۸۰ - ویزای همراه Student Guardians

این ویزا برای والدین و یا نزدیکان دانشجویان و دانش آموزان زیر ۱۸ سال است که قصد دارند در طول مدت تحصیل فرد دانشجو در استرالیا همراه او باشند. برای افراد بالای ۱۸ سال نیز در برخی  موارد استثنا مانند مسائل دینی و یا فرهنگی‌ نیز امکان درخواست این نوع ویزا وجود دارد.