معاون سفیر استرالیا در تهران می‌گوید برجام روابط ایران با استرالیا را گسترش داد

تاریخ ثبت خبر :8/10/2017

تیم پترسن روز چهارشنبه در دیدار بارئیس اتاق بازرگانی اردبیل و عضو هیات رئیسه اتاق ایران افزود: درگذشته ایران شریک ممتاز تجاری استرالیا در خاورمیانه بود ولی در سال‌های اخیر به دلیل برخی تحریم‌ها روابط تجاری دو کشور کمرنگ شده بود که با انعقاد توافق برجام روابط دو کشور رو به بهبود گذاشته است.

پترسن ادامه داد: با توجه به حضور شرکت‌هایی نظیر توتال و ایرباس در عقد قرارداد با ایران برای توسعه تجاری شرکت‌های استرالیا نیز ترغیب و تشویق شده‌اند تا در این زمینه به توسعه تجاری با ایران بپردازند.

معاون سفیر استرالیا آینده روابط دو کشور را ازلحاظ کمی و کیفی رو به گسترش و بهبود ارزیابی کرد و اظهار داشت: درگذشته ایران در صادرات فرش و خشکبار به استرالیا و به شکل متقابل استرالیا نیز در صادرات گندم و گوشت قرمز به ایران فعال بوده و ما در شرایط کنونی توانمندی توسعه روابط با ایران در حوزه‌های نفت و گاز، معدن، مدیریت منابع آب و صادرات دانش فنی در بخش‌های کشاورزی و آموزشی داریم.

 

** زمینه سرمایه گذاری استرالیا در صنایع غذایی و کشاورزی اردبیل مهیاست

رئیس اتاق بازرگانی ، صنایع و کشاورزی استان اردبیل نیز در این دیدار گفت: بستر و زمینه سرمایه‌گذاری در حوزه کشاورزی و صنایع غذایی با کشور استرالیا در اردبیل مهیاست.

حسین پیرموذن افزود: استان اردبیل در بین استان‌های کشور در حوزه سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی رتبه اول را دارد و ما می‌توانیم هم در بخش کشاورزی و هم صنایع غذایی از تجارب و توانمندی‌های سرمایه‌گذاران استرالیایی استفاده کنیم و امیدواریم زمینه این کار به‌سرعت فراهم آید.

وی اضافه کرد: اتاق اردبیل آمادگی اعزام هیات تجاری به استرالیا را دارد و مشوق‌های سرمایه‌گذاری نیز در اردبیل در حال اجراست.

پیرموذن گفت: در استان اردبیل ما نیازمند توسعه کشاورزی مدرن و راه‌اندازی ماشین‌آلات جدید همراه با تقویت صنایع تبدیلی هستیم ، دولت فعلی 1.5 میلیارد دلار در بخش کشاورزی در شمال استان اردبیل سرمایه‌گذاری کرده که با بهره برداری از آن در منطقه مغان تقویت صادرات محصولات فرآوری‌شده کشاورزی را شاهد خواهیم بود.

عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی ایران گفت: تحریم سال‌های گذشته باعث شد تا ما در حوزه صنعت و نوسازی ماشین‌آلات بخش کشاورزی و صنایع غذایی با برخی نارسایی‌ها و عقب‌ماندگی‌ها روبرو باشیم.

پیرموذن گفت: دولت یازدهم تمام تلاش خود را در بازسازی بخش صنعتی و نوسازی صنایع غذایی گذاشته است و براحتی می‌توانیم از تجربیات کشوری نظیر استرالیا که پیشرو در صنایع غذایی است، استفاده کنیم.

وی با بیان اینکه دولت در سال جاری بودجه مناسبی را برای نوسازی ناوگان صنعتی و ماشین‌آلات صنایع غذایی گذاشته است افزود: در این زمینه می‌توان از تجربیات کشور استرالیا بهره‌مند شد.

او ضرورت راه‌اندازی تورهای صنعتی رابین تجار دو کشور یادآور شد و گفت: راه‌اندازی این تور فرصت خوبی را برای واحدهای کوچک و متوسط فراهم می‌آورد تا با حجم سرمایه‌گذاری بالا کارکرده و همکاری‌های مشترکی را انجام دهند.

پیرموذن تشریح کرد: بعد از برجام هیات تجاری استرالیا به ایران سفر کرد ولی متأسفانه حجم تجارت بین دو کشور ضعیف است بطوریکه در سال 2000 آمار صادرات و واردات دو کشور یک میلیارد دلار بود ولی تخمین می زنیم روابط تجاری دو کشور در سال گذشته کمتر از 400 میلیون دلار باشد.

وی با بیان اینکه ایران در منطقه پرتلاطم خاورمیانه بهترین کشور از نظر امنیت اجتماعی وسرمایه گذاری است. افزود: باید ارتباطات تجاری دو کشور افزایش یابد.

وی با اشاره به اینکه ایران در دهه 1990 شریک اول تجاری استرالیا در خاورمیانه بود اضافه کرد: دفتر تجاری استرالیا در تهران (آسترید) در سال 2010 به دنبال تشدید تحریم علیه ایران تعطیل شد ولی از سال 2016 دوباره این دفتر بازگشایی شد.