اقامت گرجستان یا ارمنستان؟

گرجستان و ارمنستان دو کشور در همسایگی یکدیگر هستند و همواره برتری یکی از این دو کشور نسبت به یکدیگر برای سفر یا اقامت مورد بحث بوده است. در این مقاله سعی می‌شود به شباهت‌ها و تفاوت‌های این دو کشور پرداخته شده و تصمیم بگیریم از بین گرجستان یا ارمنستان، کدام کشور برای سفر یا اقامت مناسب‌تر می‌باشد.

برای این منظور از چندین جتبه این دو کشور را با یکدیگر مقایسه می‌کنیم. لازم به ذکر است که این مقایسه از طرف افرادی که تجربه سفر به هر دو کشور را داشته‌اند صورت گرفته و هیچ آمار رسمی در این باره منتشر نشده است.

 

ویزا

برای سفر به هر دو کشور، نیازی به دریافت ویزای گرجستان یا ویزای ارمنستان نخواهید داشت و سفر به این کشورها بدون ویزا انجام‌پذیر است. تفاوت‌های ویزای گرجستان و ویزای ارمنستان در آنست که ویزای گرجستان در فرودگاه این کشور برای شما صادر خواهد شد، اما برای سفر به ارمنستان نیاز به هیچگونه ویزایی نخواهید داشت. و همچنین مدت زمان اقامت تحت هر ویزا نیز با دیگری دارای تفاوت است. با ویزای گرجستان می‌توانید 45 روز در گرجستان و با ویزای ارمنستان می‌توانید 90 روز در ارمنستان اقامت داشته باشید.

 

تاریخ و مکان‌های باستانی

تاریخ هر دو کشور به چند هزار سال پیش رسیده و گرجستان و ارمنستان در زمان خودشان ابر قدرت بودند. مسیحیت در این دو کشور خیلی سریع‌تر کشورهای اطراف شروع به رونق پیدا کرد و درحالیکه اغلب کشورها به فکر دامپروری بودند، در گرجستان و ارمنستان بناهای پیچیده و کلیساهای بزرگ ساخته می‌شد. معماری در هر دو کشور خیره‌کننده‌ و منحصر به فرد بوده و چشم هر بیننده‌ای را به خود خیره می‌کنند. اما با این وجود، از آنجاییکه ارمنستان اولین کشور مسیحی است، بناهای تاریخی که در ارمنستان وجود دارند، باستانی‌تر و بزرگتر می‌باشند و بازدید از آنها رایگان است، در حالیکه برای بازدید از برخی بناهای تاریخی گرجستان، باید هزینه‌ی ورودی پرداخت نمائید.

 

پایتخت

سفر پایتخت هر دو کشور، از نظر گردشگران، تجربه بسیار مطلوب و خوشایندی بوده است. ایروان، پایتخت ارمنستان بدلیل وجود داشتن در آسیا، دارای پس‌زمینه آسیایی می‌باشد و امکانات بسیاری را برای مسافران فراهم می‌آورد. اما پایتخت گرجستان، شهر تفلیس، یک سطح از ایروان بالاتر قرار داشته و یکی از شهرهای مهم اروپاست که دست کم گرفته می‌شود. با اینکه از لحاظ جغرافیایی، تفلیس در آسیا قرار دارد، اما دارای پس‌زمینه اروپای شرقی‌ست و زیبایی خیره‌کننده‌ای دارد. به عقیده بسیاری، تفلیس شهریست که می‌توانید ساعت‌ها در خیابان‌های آن قدم بزنید، در کوچه پس کوچه‌ها گُم شده و دوباره به پیاده‌روی ادامه دهید.

 

طبیعت

نه اینکه طبیعت ارمنستان، گردشگران خود را راضی نکند یا خیره‌کننده نباشد، اما مناظر طبیعی گرجستان بطرز شگفت‌انگیزی، هر کسی را میخکوب خود می‌کند. این کشور دارای دره‌ها، کوهستان و دریاچه‌های بسیاری است و کسانی که از پیاده‌روی در طبیعت لذت می‌برند، نباید طبیعت گرجستان را از دست بدهند. رشته کوه‌های قفقاز، چشم‌اندازهای شگفت‌انگیزی بوجود آورده‌اند. شاید اختلاف زیبایی مناظر طبیعی گرجستان و ارمنستان بسیار کم باشد، اما گرجستان می‌تواند برتری کوچکی نسبت به ارمنستان در این زمینه داشته باشد.

 

برخورد با گردشگران و کشورهای همسایه

بدلیل مشکلاتی که در گذشته کشورهای همسایه این دو کشور، برای گرجستان و ارمنستان به وجود آوردند، یا کمک‌هایی که به آنها رسانده‌اند، شهروندان هر کدام از این کشورها، از برخی مردمان همسایه خود کینه دارند یا بطور غریزی از آنها خوششان می‌آید. بطور خلاصه، ارمنی‌ها از مردمان ترکیه و آذربایجان خوششان نمی‌آید، اما رابطه خوبی با شهروندان ایرانی و گرجی دارند. در مقابل گرجی‌ها ممکن است با روس‌ها به مشکل بر خورند، اما به خوبی پذیرای مردم ترکیه و آذربایجان هستند.

زبان و رسم‌الخط هر دو کشور به گونه‌ایست که انگار هیچ شباهتی از آنها به انگلیسی نمی‌توانید پیدا کنید و آنها را متوجه نخواهید شد. بدلیل حملات گسترده و تعارض شوروی در گذشته، تعداد زیادی از مردمان گرجستان و ارمنستان به زبان روسی هم می‌توانند صحبت کنند، اما مانند هر کشور روس‌زبان دیگری، تعداد بسیار اندکی انگلیسی بلدند. بنابراین برقراری ارتباط با مردم گرجی و ارمنی، کمی سخت خواهد بود. گرجستان بدلیل تعداد گردشگران بالایی که دارد، می‌توانید از میان آنها یک انگلیسی‌زبان یا همزبان مادری پیدا کنید، اما از طرف دیگر تعداد ارمنی‌هایی که به انگلیسی آشنایی داشته باشند، بیشتر از گرجی‌هاست و بنابراین در این زمینه، هیچکدام بر دیگری برتری ندارد. یکی دیگر از تفاوت‌های مردمان گرجستان و ارمنستان، خونگرم‌تر بودن ارمنی‌ها، مخصوصاً با ایرانی‌هاست که اوقات خوشی را برای شما رقم خواهند زد.

 

جاده‌ها و رانندگی

اتومبیل‌ها در گرجستان اغلب امریکایی بوده و گران‌تر بوده و درمقابل اتومبیل‌های ارمنی از کار افتاده و قدیمی هستند و خودروهای هردو کشور به جای بنزین، از گاز استفاده می‌کنند. جاده‌های گرجستان و ارمنستان در وضعیت خوبی قرار ندارند، اما جاده‌های ارمنستان، دارای وضعیت نابسامان‌تری نسبت به جاده‌های گرجستان هستند. طبیعتی که در جاده‌های هر دو کشور وجود دارد، حواس شما را از این مشکل پرت نموده و جذب خود می‌کنند. همچنین در جای جای جاده‌های ارمنستان، دریاچه آب شیرین وجود داشته و اقامتگاه‌های بین راهی قرار دارند تا مسافران خسته از راه از آنها استفاده کنند.

 

غذا و نوشیدنی

واضح است که گرجستان در زمینه غذا و نوشیدنی یک سر و گردن از ارمنستان بالاتر است. درواقع غذاهای سنتی و خانگی گرجستان آنقدر متنوع و خوشمزه هستند که تا مدت‌ها بعد آنها را به خاطر داشته باشید. با اینکه غذاهای ارمنستان مانند کباب‌های سنتی و غیره طعم خوبی برای شما داشته باشند، اما چون مردم ارمنستان اغلب غذاهای خانگی می‌خورند، رستوران‌های زیادی در سطح شهر وجود ندارند و در مقابل، خیابان‌های گرجستان مملو از رستوران و کافه‌هاییست که غذاهای لذیذی برای گردشگران به ارمغان می‌آورند. نوشیدنی معروف گرجستان لیموناد است که هر رستوران ممکن است طرز تهیه خاص خودش را داشته باشد، اما تمام آنها از طعم خوبی برخوردارند.

 

قیمت

گرجستان نسبت به سایر کشورهایی اروپایی، ارزان‌قیمت تر است و تنها درصورت ولخرجی‌های بیهوده، جیبتان را خالی می‌کند. اما در مقابل قیمت‌ها در ارمنستان بسیار ارزان هستند و ممکن است تا چند روز اول سفر به این کشور از این ارزانی تعجب کنید. بطور میانگین، روزانه با تفریحات کافی و خوردن غذا در رستوران، ممکن است تنها 15 یورو خرج کنید.

 

اقتصاد و استاندارد زندگی

از آنجایی که بیشتر از یک سوم جمعیت ارمنستان زیر خط فقر هستن، این کشور از لحاظ اقتصادی نسبت به گرجستان کمی فقیرتر می‌باشد. گرجستان نیز در مقابل دارای آماری بیکاری بیشتری است. اما هر دو کشور اعداد GDP و سرانه GDP یکسان و نسبتاً پائینی دارند. برخلاف اغلب شهرهای توسعه یافته ترکیه، آب در همه‌جای گرجستان یا ارمنستان قابل شرب است، همه به سوخت و الکتریسیته دسترسی دارند و سواد افراد بالاست.

 

پلیس و امنیت

هر دو کشور گرجستان و ارمنستان دارای امنیت بالایی بوده و پلیس‌های این دو کشور از سطح بالایی در حفظ امنیت و برخورد با خلافکاران برخوردارند. آنها از خودروهای گرانقیمت استفاده می‌کنند و داخل هر ماشین پلیس، یک دوربین برای ثبت تخلف، مخصوصاً سرعت غیر مجاز وجود دارد. تنها تفاوت پلیس گرجستان با ارمنستان اینست که پلیس ارمنستان، همواره به دنبال جریمه کردن افراد بوده و دوربین‌های ثبت تخلف بسیاری در جاده‌ها وجود دارند. همچنین برای وارد کردن یک خودرو به ارمنستان، باید یک هزینه ورود خودرو و یک هزینه خروج خودرو دهید و علاوه بر آن باید به شخصی که این کارها را برای شما انجام می‌دهد، دستمزد پرداخت نمائید.

 

نتیجه‌گیری

با توجه به برتری‌هایی که هر یک از دو کشور در موضوعات مختلف بر دیگری داشتند، در نهایت امتیاز آنها به تساوی می‌رسد و در نتیجه نمی‌توان گفت کدام کشور برای دریافت اقامت یا سفر بهتر است و یا کدام یک دارای ویژگی‌های بهتری است. هریک از آنها در بخش‌های متفاوت از دیگری بهتر بوده و یا در تساوی با آن قرار گرفته‌اند. بعنوان مثال گرجستان در زمینه‌های غذا، نوشیدنی، اقتصاد و امنیت از ارمنستان پیشی گرفته و ارمنستان نیز در زمینه‌های خونگرمی، قیمت‌ها و امکانات برای مسافران، امتیاز بالاتری نسبت به گرجستان دریافت می‌کند.