حقایق مهم درباره گرجستان

گرجستان هنوزه یکی از کشورهایی به شمار می‌رود که دست کم گرفته شده و ناشناخته و گمنام مانده است. کسانی که به گرجستان سفر داشتند، می‌توانند زیبایی، جذابیت و مهمان‌نوازی این کشور را به خاطر داشته باشند. گرجستان که پلی بین اروپا و آسیا به شما می‌رود، دارای خصوصیات زیادی از جمله شهرهای باستانی، مکان‌هایی که در میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیدند، کوهستان‌های برقی، شراب لذیذ و غیره می‌باشد. برای کسانی که هنوز به این مروارید قفقاز سفر نداشتند، چند نکته‌ی جالب که باید درمورد گرجستان بدانید.

1. نام این کشور بصورت «گرجستان» تلفظ نمی‌شود

گرجی‌ها کشورشان را بصورت «ساکارتولو» (Sakartvelo) خطاب می‌کنند. این نام شامل دو بخش می‌باشد. بخش اول که Kartveli نامیده می‌شود و به معنای بخشی از منطقه گرجستان است. و بخش دیگری کلمه sa-o است که به معنای منطقه جغرافیایی جاییست که کارتولی زندی می‌کند. اما هنوز مشخص نیست نام انگلیسی از کشور از کجا گرفته شده و تنها یک تئوری درمورد آن وجود دارد. در دوران قدیم، از سنت جورج بعنوان یکی از قدیسان این کشور یاد میشد و امکان دارد در قرون وسطی نام گرجستان (Georgia) برای آن انتخاب شود.

2. گرجستان خانه اولین اروپایی‌هاست

تحقیقات باستان‌شناسی نشان می‌دهند که قدیمی‌ترین جمجه انسان در قفقاز، مربوط به مردیست که از آفریقا از طریق گرجستان قصد سفر به اروپا را داشته است. این جمجمه که نزدیک به 1.8 میلیون سال قدمت دارد، بدون شک نشان می‌دهد گرجستان خانه اولین اروپایی‌ها بوده است.

3. گرجستان یکی از قدیمی‌ترین کشورهای تولیدکننده شراب در دنیاست

گرجستان بعنوان زادگاه شراب نیز شناخته می‌شود. اولین شراب بطور اتفاقی بین 8 تا 10 هزار سال پیش در ناحیه قفقاز تولید شد. این شراب بخاطر به جا ماندن اتفاقی آب انگور در یک بشکه در زیر زمین و تخمیر آن تولید شده بود. سازمان یونسکو روش سنتی تولید شراب گرجستان را در لیست میراث فرهنگی ناملموس بشریت (Intangible Cultural Heritage of Humanity) قرار داده است.

4. رسم‌الخط گرجستانی تأثیر بسزایی از زبان‌های یونانی و فارسی گرفته است

یکی از حقایق نامعلوم گرجستان اینست که این کشور دارای رسم‌‎الخط مخصوص به خود است. زبان گرجی دارای سه الفبای Nuskhuri، Asomtavruli و Mkhedruli است که در اصل دارای 38 حرف بود، اما امروزه به 33 حرف کاهش پیدا کرده است. یکی از خصوصیات این زبان اینست که تأثیراتی از زبان‌های فارسی و یونانی باستان گرفته و با تغییر آنها، به شکل زبان گرجی درآمده است. ترتیب حروف گرجی از زبان یونانی و شکل نوشتاری آنها از زبان فارسی تأثیر پذیرفته است.

5. گرجستان یکی از گوناگون‌ترین محیط‌ها در جهان از لحاظ زیست‌شناسی محسوب می‌شود

گرجستان دارای 12 منطقه آب و هوایی‌ست که از نیمه‌گرمسیری تا قطبی و تا نیمه‌بیابانی را شامل می‌شوند و 49 نوع مختلف خاک دارد. ا ز این لحاظ یکی از متنوع‌ترین کشورهای زمین از لحاظ زیست‌محیطی به شمار می‌رود. همچنین حیواناتی نظیر پلنگ وحشی، سیاهگوش و خرس وحشی در جنگل‌های بزرگ گرجستان دیده می‌شوند.

6. گرجستان دارای تعدادی مکان‌های مربوط به میراث فرهنگی یونسکو است

سه منطقه در گرجستان از لحاظ فرهنگی در میراث فرهنگی یونسکو به ثبت رسیده‌اند و 15 منطقه دیگر در مرحله آزمایشی قرار دارند. این سه ناحیه عبارتند از شهر باستانی و پایتخت پادشاهی گرجستان متسختا (Mtskheta)، کلیسای جامع عظیم گلاتی (Gelati Monastery) و ناحیه کوهستانی سوانتی (Svaneti). همچنین جالب است بدانید روستاهای بوچورنا (Bochorna) و اوشگولی (Ushguli)، عنوان مرتفع‌ترین زیست‌گاه اروپا را با قرار داشتن در ارتفاع 2100 متری، از آن خود کردند. منطقه سوانتی یکی از نواحی پرطرفدار گرجستان برای گردشگری محسوب می‌شود.

7. گرجستان دارای یکی از قدیمی‌ترین جوامع یهودی جهان است

یهودی‌های گرجی در قفقاز، بعنوان یکی از قدیمی‌ترین جوامع یهودی به شمار می‌روند. یهودی‌های گرجستانی که به دو دسته تقسیم می‌شوند، تاریخی 2600 ساله از هنگامی که یهودی‌های اشکنازی در قرن نوزدهم به این کشور آمدند، دارند. بطور تقریبی امروزه 3000 یهودی در گرجستان زندگی می‌کنند.

8. موسیقی فلک گرجستان معروف است.

گرجستان از لحاظ دیگر برای موسیقی فلک چند آوازه خود معروف است که توجه یونسکو را به خودت جلب کرده و در سال 2008 در لیست میراث فرهنگی ناملموس بشریت جای گرفت. همچنین یکی از این آهنگ‌های مردمی گرجستان به نام Chakrulo که در فستیوال‌ها و جشنواره‌های گرجستان پخش می‌شوند، در صفحه طلایی وویجر که در سال 1977 توسط دو فضاپیمای وویجر به فضا پرتاب شدند، وجود دارد. این صفحه طلایی شامل 116 عکس، آواهایی از طبیعت، قطعات موسیقی مربوط به فرهنگ‌ها و تاریخ‌های گوناگون و سلام به 59 زبان دنیا از جمله فارسی است.

9. گرجستان دارای پیست‌های اسکی فوق‌العاده‌ای است

یکی از پیست‌های اسکی گرجستان به نام گوداری (Gudauri) دارای بهترین منظره و مناسب‌ترین پیست برای طرفداران اسکی و دوستداران این ورزش می‌باشد. این پیست اسکی نسبت به سایر پیست‌های اسکی درجه یک اروپا به دلیل عدم معروفیت، بسیار خلوت‌تر می‌باشد و جالب است بدانید گرجستان میزبان بازی‌های المپیک زمستانی در سال 2014 شده بود.

10. کلمه تفلیس (Tbilisi) به زبان گرجستانی یعنی گرم

نام پایتخت گرجستان به خاطر چشمه‌های آب گرمی‌ست که توسط پادشاه واختانگ در حین شکارش در قرن پنجم پس از میلاد، کشف شد. کلمه tbili به زبان گرجستانی یعنی گرم و Tbilisi به معنای مکان گرم می‌باشد. شهر تفلیس همچنین دارای طولانی‌ترین و پرشیب‌ترین قطار کابلی در جهان است که می‌توانید مناظر زیبای طبیعت گرجستان را از ارتفاعات این شهر مشاهده نمائید.