مزایا و معایب مهاجرت به گرجستان

مهاجرت به هر کشوری دارای مزایا و معایب خاص خودش بوده و مهاجرت به گرجستان و دریافت اقامت گرجستان نیست از این موضوع استثناء نیست. این مزایا و معایب هم می‌تواند مربوط به خود فرد و هم مربوط به کشورهای مبدأ و مقصد باشد. در این مقاله سعی شده درمورد موضوع مزایا و معایب مهاجرت به گرجستان درمورد خود فرد، نوشته شود.


مزایای مهاجرت به گرجستان و دریافت اقامت گرجستان

1. پیوستن گرجستان به اتحادیه اروپا

گرجستان در حال حاضر یکی از عضوهای ناظر اتحادیه اروپا بوده و مذاکراتی برای پیوستن این کشور به اتحادیه اروپا درحال انجام است. درصورت پیوستن گرجستان به اتحادیه اروپا، این کشور وارد یک بازار حدود یک میلیارد نفری می‌شود. همچنین کسانی که پاسپورت یکی از کشورهای شینگن را دارند، بدون نیاز به دریافت ویزا می‌توانند به این کشور سفر داشته باشند. اما هنوز امکان سفر به گرجستان با استفاده از ویزای شینگن امکان‌پذیر نیست.

2. سرمایه‌گذاری راحت‌تر در گرجستان

سعی دولت گرجستان بر اینست که سرمایه‌‌گذاران بیشتری برای سرمایه‌گذاری جذب این کشور شوند. بسیاری از رسانه‌های بین‌المللی، آینده‌ی گرجستان را بسیار روشن پیش‌بینی کرده و آن را با دوبی مقایسه می‌کنند. همچنین از آنجایی که سرمایه‌گذاری در گرجستان هنوز به سطح بالایی نرسیده، امکان رشد کسب و کارها در این کشور بسیار بالا بوده و فرصت بسیار مناسبی برای کارفرمایان محسوب می‌شود. در مقابل بدلیل نبودن تجارهای قدرتمند، رقیب‌های بزرگی برای تجارت وجود ندارند و با تلاش کمتری نسبت به سرمایه‌گذاری در کشورهای اروپای غربی، می‌توانید به نتایج مطلوب برسید.

3. امنیت بالا در گرجستان

علاوه بر انتخاب شدن گرجستان بعنوان سومین کشور امن دنیا در سه سال گذشته، پلیس‌های این کشور نیز دومین پلیس‌های پاک جهان می‌باشند. یکی از دلایل امنیت بالا در گرجستان، به علت وجود مجازت‌های بسیار سنگین برای جرم‌های کوچک و بزرگ است. بطوریکه یک دزدی کوچک می‌تواند تا 15 سال حبس به دنبال داشته باشد.

4. پائین بودن هزینه زندگی در گرجستان

گرجستان می‌تواند یکی از ده کشور ارزان برای زندگی باشد. با استفاده از آمار و ارقامی که در صفحه هزینه زندگی در گرجستان قرار داده شد، هزینه پائین زندگی، یکی دیگر از مزایای اقامت گرجستان و مهاجرت به گرجستان است.

5. نزدیکی گرجستان به ایران

کشور گرجستان با اینکه همسایه ایران نیست، اما فاصله بسیار کمی با ایران دارد و پرواز تهران تا تفلیس تنها حدود  90 دقیقه بطول می‌انجامد. بنابراین دارندگان اقامت گرجستان، می‌توانند با دردسر و هزینه‌ی پائین، به این کشور رفت و آمد داشته باشند. همچنین هنگام ورود به گرجستان یا خروج از این کشور، نیازی به وارد نمودن اطلاعات بیومتریک مانند گرفتن اثر انگشت یا اسکن چشم نخواهد بود.

6. نیروی کار جوان و آماده در گرجستان

همانطور که در مورد دوم گفته شد، سرمایه‌گذاری در گرجستان برای ایرانیان امری ممکن بوده و با امنیت و آسایش بیشتری می‌توانید اقامت گرجستان را دریافت نمائید. همچنین برای راه‌اندازی کسب و کار در گرجستان، نیروی کار جوان و باانگیزه‌ای در اختیار دارید. متأسفانه نرخ بیکاری در گرجستان بالاست و درصد بالایی از مردم بیکار و درنتیجه فقیر هستند که درمورد این بخش در معایب مهاجرت به گرجستان، صحبت خواهد شد. بنابراین آنها به کار نیاز خواهند داشت و میانگین دستمزد آنها، پائین‌تر از میانگین دستمزد سایر کشورهای اروپای شرقی است.

7. طبیعت زیبا و خیره‌کننده گرجستان

یکی از دلایل اصلی تقاضای بالای سفر به گرجستان، داشتن آب و هوای مناسب و طبیعتی بکر و دست نخورده است که هر گردشگری را به خود جذب می‌کند. گرجستان دارای جاذبه‌های گردشگری زیاد و سواحلی بسیار زیبا و ارزان‌قیمت هستند. با اینکه گرجستان هم در اروپا و هم در آسیا قرار دارد، اما گرجستانی‌ها، کشورشان را بالکن اروپا می‌دانند.

8. کار و تفریح متوازن

و در آخر، با اقامت گرجستان و زندگی در گرجستان، شما هم مانند سایر شهروندان این کشور به این نتیجه می‌رسید که باید بین کار و تفریح خود توازن خوبی ایجاد نمائید. بدین معنا که نیازی نیست مانند اغلب کشورهای اروپایی برای تفریحات کوچک، ساعت‌های زیادی برای پس‌انداز کردن درآمدتان کار کنید و بدلیل ارزان‌قیمت بودن محصولات و خدمات در گرجستان، به راحتی می‌توانید از زندگی خود لذت برده و یکی را فدای دیگری نکنید.

اینها بخش‌هایی از مزایای مهاجرت به گرجستان بطور خلاصه بودند، اما در ادامه به توضیح معایب مهاجرت به گرجستان نیز صحبت خواهد شد.


معایب مهاجرت به گرجستان

1. افزایش مهاجرت به گرجستان

در سال‌های گذشته، تعداد افراد متقاضی مهاجرت به گرجستان و دریافت اقامت گرجستان چه از طرف ایران و چه از طرف سایر کشورها بالاتر رفته، بطوریکه جمعیت 1.5 میلیون نفری گرجستان به 2.5 میلیون افزایش یافته که این افزایش دارای معایبی همچون ترافیک و آلودگی‌هایی نظیر شهری، هوایی و صوتی بیشتر می‌باشد. از آنجایی که شهر تفلیس، مناسب‌ترین شهر گرجستان برای راه‌اندازی کسب و کار جدید و سرمایه‌گذاری در گرجستان محسوب می‌شود، بنابراین مقصد اول و اصلی اغلب مهاجران، این شهر است.

2. امکان رشد پائین‌تر کسب و کار

با اینکه گرجستان موقعیتی مناسب برای کار و سرمایه‌گذاری در این کشور به وجود میاورد، اما بدلیل جمعیت پائین این کشور، این کار کمی به سختی انجام شد و به یک مشاوره جهت بهره‌مند شدن از نظرات و تجربیات وی، نیاز خواهید داشت.

3. معاملات ملک و خوردو با دلار

با اینکه هزینه‌های زندگی در گرجستان بطرز معقولی ارزان است، اما معاملات ملک و خودرو در این کشور با دلار امریکا انجام می‌گیرد و از آنجایی که دلار روند افزایشی به خود گرفته، ممکن است یکی از معایب اقامت گرجستان و زندگی در گرجستان باشد. اما دولت گرجستان به مردم وعده داده که در سال‌های آتی تمام معاملات در گرجستان با واحد پول رسمی کشور، لاری گرجستان انجام می‌پذیرد.

4. تفکر نسبتاً منفی مردم گرجستان نسبت ایرانیان

بدلیل ظلم‌هایی که در طول تاریخ توسط امپراطوری ایران، روسیه و عثمانی به مردم گرجستان شده، آنها دل خوشی از شهروندان این کشورها نداشته و ممکن است کمی دیرتر با ایرانیانی که به تازگی اقامت گرجستان را دریافت نمودند، صمیمی شده و به آنها اعتماد کنند. بنابراین ممکن در ماه‌های ابتدایی زندگی در گرجستان در ارتباط برقرار کردن با افراد و پیدا کردن دوست، مشکل داشته باشید، اما در صورتیکه بتوانید اعتماد آنها را جلب کنید، متوجه خواهید شد آنها نیز مردم خونگرم و انسان‌دوستی هستند. همچنین باید مراقب افرادی که با صمیمیت با شما بعنوان یک مهاجر، قصد سوءاستفاده از شما دارند نیز باشید.

با وجود همه اینها تصمیم‌گیری درمورد مهاجرت به گرجستان و دریافت اقامت گرجستان، کاملاً به عهده شخص بوده و هیچکس نمی‌تواند بهتر از او برای خودش تصمیم بگیرد. بنابراین توصیه می‌شود با توجه به مزیایا و معایبی که زندگی در گرجستان برای شما به ارمغان می‌آورد، تصمیم خود را نهایی کنید. زیرا ممکن است راه برگشتی وجود نداشته یا شروع دوباره کار بسیار سخت‌تری باشد.