گرجستان در اروپا قرار دارد یا آسیا؟

جمهوری گرجستان یک کشور کوهستانی خودمختار در ناحیه قفقاز است که در مرز بین اروپا و آسیا واقع شده است. گرجستان چه در آسیا باشد و چه در اروپا، از لحاظ زیادی مانند صلح جهانی، تأثیرات فرهنگی و غیره مستقل از هر دو قاره می‌باشد.

گرجستان دارای یک حکومت دموکراسی پارلمانی است که یک سیستم شبه ریاست جمهوری دارد و مردمان آن به زبان گرجی صحبت می‌کنند. پایتخت گرجستان، شهر تفلیس است که پرچمعیت‌ترین شهر گرجستان نیز به شمار می‌رود. جمعیت کل گرجستان حدود چهار میلیون نفر است. گرجستان در تاریخ تحت سلطه حکومت‌های اروپایی و آسیایی بوده و همین موضوع شک بین آسیایی یا اروپایی بودن گرجستان را تشدید می‌کند.

گرجستان در اروپا قرار دارد یا آسیا؟

تعیین اینکه آیا گرجستان در آسیا قرار دارد یا اروپا، سخت‌تر از آن چیزیست که بنظر می‌رسد. از آنجایی که کوهستان قفقاز بعنوان شرقی‌ترین مرز اروپا شناخته می‌شود، پس کشور گرجستان از لحاظ جغرافیایی در آسیا واقع شده. اما اغلب مردمان گرجستان، خود را از لحاظ فرهنگی به اروپایی‌ها نزدیک‌تر می‌دانند. حقیقت اینست که با توجه به معیارهای مختلف، این کشور اوراسیایی، هم می‌تواند آسیایی و هم می‌تواند اروپایی باشد.

تاریخ

در دوران کلاسیک، پادشاهی‌های اوراسیایی زیادی بر گرجستان امروزی حکومت می‌کردند. پادشاهی‌های کوکلیس کولخیس و ایبری در این ناحیه در قرن چهارم سکنی گزیدند و مسیحیت را که امروزه نیز مذهب غالب در گرجستان است، معرفی کردند. بعد از معرفی مذهب به گرجستان، در قرن‌های 12 و 13 و تحت فرمانروایی‌های پادشاه دیوید چهارم و ملکه تامار، بناهای سیاسی و اقتصادی کشور، طبق معماری‌های مسیحی ساخته شدند. سپس گرجستان توسط پادشاهی‌های مختلف آسیایی از جمله مغول‌ها، عثمانی‌ها و چندین پادشاهی ایرانی به تصرف درآمد. پادشاهی گرجستان شرقی یک پیمان صلح با امپراطوری روسیه در قرن هجدهم بست که در نهایت روسیه این پیمان را شکست و گرجستان شرقی و غربی را به تصرف  خود درآورد.

پس از انقلاب سال 1917، گرجستان اولین جمهوری جهان را که برپایه ایدئولوژی دموکراتیک مردمی بود، راه‌اندازی کرد. این استقلال موقتی بود و در سال 1921، روسیه به گرجستان حمله کرد و باعث شد این کشور به بخشی از اتحاد جماهیر شوروی تبدیل شود. پس از سقوط شوروی در سال 1991 و اعلام استقلال دوباره گرجستان، دوباره جنگ‌های داخلی و تهاجم‌های روسیه به گرجستان اوج گرفتند و باعث تقویت نیروهای دفاعی این کشور شدند.

جغرافیا و موقعیت استراتژیک

جمهوری گرجستان در مرز بین اروپای غربی و آسیای شرقی قرار گرفته است. این کشور از غرب با دریای سیاه، از شمال با روسیه و از جنوب با ارمنستان، ترکیه و آذربایجان هم‌مرز است. گرجستان از دموکراسی غربی پیروی می‌کند و عضو سازمان‌هایی نظیر سازمان ملل (UN)، سازمان تجارت جهانی (WTO)، شورای اروپا، بانک نوسازی و توسعه اروپا و سازمان دموکراسی و توسعه اقتصادی گوام می‌باشد. در بخش آسیایی نیز گرجستان عضو بانک توسعه آسیا می‌باشد، اما روابط نظامی خودرا عمدتاً با کشورهای اروپایی برقرار می‌کند. در حال حاضر گرجستان به دنبال عضویت در سازمان‌های ناتو (NATO) و اتحادیه اروپا (EU) می‌باشد. با اینحال، گرجستان شامل دو کشور مستقل درون خود است که روسیه و اغلب کشورهای آسیایی، آنها را به رسمیت می‌شناسند. این کشور دارای یک رئیس جمهور بعنوان رئیس کشور و یک نخست وزیر بعنوان رئیس دولت است. گرجستان دارای سیستم پارلمانی یکپارچه می‌باشد.

موقعیت فرهنگی

با اینکه گرجی‌های خود را اروپایی می‌دانند، اما فرهنگ‌ آنها به آسیایی‌ها نزدیک‌تر است. کسب و کار، موسیقی، معماری و غذاهای گرجستانی، اغلب دارای ریشه‌ی آسیایی هستند. مانند سایر مردمان قفقازی، مردم گرجستان هم جزو هیچکدام از دسته‌های اصلی اروپایی یا آسیایی جای نمی‌گیرند. زبان گرجی نه زبان سامی است، نه هندواروپایی و نه تُرکی.

هویت

گرجستانی‌ها نیز مانند اغلب افراد ناحیه قفقاز، با اینکه هم خواهان مدرنیته اروپایی و هم فرهنگ آسیایی هستند، ریشه تاریخی آنها، اوراسیایی است. با وجود ویژگی‌هایی که گرجستان دارد، افراد کمی در این کشور هویت خود را آسیایی می‌دانند.