آب و هوای گرجستان

آب و هوای گرجستان از طرف غرب و شرق به ترتیب تحت تأثیر آب و هوای نیمه‌گرمسیری و قاره‌ای قرار دارد. کوه‌های قفقاز بزرگ، نواحی زیادی از گرجستان را با استفاده از جلوگیری ورود بادهای سرد از شمال، در آب و هوای متعادلی نگه می‌دارد. همچنین بادهای گرم و شرجی دریای سیاه، وارد سواحل غربی گرجستان می‌شوند. مناطق آب و هوای گرجستان با توجه به فاصله از دریای سیاه و ارتفاع اونا مشخص میشن. در سواحل دریای سیاه، از آبخاز تا مرز ترکیه، در در ناحیه‌ای به نام جزایر کولخیس، آب و های حاکم، نیمه‌گرمسیری‌ست که دارای  میزان رطوبت و بارش باران زیاد (بین 1000 تا دو هزار میلی‌متر در سال و 39.4 تا 78.7 درصد رطوبت) می‌باشد. در این مناطق درختان نخل زیادی رشد می‌کنند و دما بطور متوسط در زمستان و پائیز به ترتیب 5 و 22 درجه سانتی‌گراد می‌باشد.

بطور کلی می‌توان گفت مناطق ساحلی گرجستان دارای آب و هوای معتدل و بارانی و نواحی مرکزی گرجستان دارای آب و هوای قاره‌ای و خشک می‌باشد و همچنین نقاط کوهستانی سردتر از سایر نقاط هستند. نقشه زیر نواحی اصلی آب و هوایی گرجستان را مشخص می‌کند.

آب و هوای گرجستان

بهترین زمان بازدید از گرجستان در فصل‌های بهار و پائیز می‌باشد، مخصوصاً از اواسط مِی تا اواسط ژوئن و از اواسط سپتامبر تا اواسط اکتبر. از اونجایی که نواحی ساحلی گرجستان ممکن است در فصل پائیز دارای میزان بارش بیشتری باشد، بهتر است در ماه بهار به این نواحی سفر داشته باشید. برای شنا و پیاده‌روی در کوهستان، بهترین زمان بازدید از گرجستان در فصل تابستان و از ژوئن تا آگست، می‌باشد و در این روزها، تفلیس و سایر نواحی شرقی، گرم‌تر هستند. اگر تحمل گرما را دارید، می‌توانید در فصل تا تابستان به گرجستان سفر نموده و کل کشور را بازدید نمائید.

جدول زیر، دمای میانگین سالانه گرجستان را نمایش می‌دهد.

مارس 12 – 8
آوریل 18 – 13
مِه 20 – 15
ژوئن 25 – 20
جولای 35 – 25
آگست 30 – 25
سپتامبر 30 – 20
اکتبر 20 – 15
نوامبر 12 - 8

اگر اطلاعات یا دیدگاهی در مورد مطالب این صفحه دارید،لطفا با ما و کاربران دیگر به اشتراک بگذارید