اقامت گرجستان از طریق ازدواج

هر کشوری در خصوص اعطای اقامت به افرادی که با بومیان آن کشور ازدواج می‌کنند، قوانین مخصوص به خودش را دارد. گرجستان نیز از این موضوع مستثنا نیست. برای دریافت اقامت گرجستان از طریق ازدواج باید مراحل خاصی را طی نموده و قوانین مشخصی را رعایت نمائید. همچنین بهتر است برای راحتی و سریع‌تر شدن روند اعطای اقامت گرجستان، نکاتی را درنظر داشته باشید.

طبق قوانین گرجستان زن یا مردی که با مرد یا زنی از ملیت گرجی ازدواج کند، پس از گذشت یک مدت مشخص و رعایت برخی نکات، می‌تواند اقامت دائم گرجستان از طریق ازدواج و در نهایت شهروندی گرجستان را دریافت کند. اما این قانون شامل افرادی که به هر دلیلی به پناهندگی گرجستان درآمده‌اند، نمی‌شود.

از آنجایی که در سال‌های اخیر تعداد زیادی از افراد اقدام به انجام ازدواج‌های صوری جهت کسب اقامت گرجستان نمودند، پلیس گرجستان نیز در این خصوص سختگیرانه‌تر عمل نموده و نیاز به شواهد و مدارک بیشتری برای اثبات واقعی بودن ازدواجتان خواهید داشت. معمولاً با قوانین جدید گرجستان تا سه سال پس از ازدواج، درخواست شما مبنی بر اخذ اقامت دائم گرجستان با مخالفت روبرو خواهد شد و بنابراین بهتر است تا سه سال اول، درخواستی برای اقامت دائم گرجستان ارائه ندهید.

هر فردی خارجی با استفاده از پاسپورت خود و بدون اقدام برای اخد اقامت موقت گرجستان، می‌تواند در این کشور ازدواج کند و ازدواج او بصورت جهانی ثبت می‌شود. بدین معنا که فرد برای ازدواج در یک کشور دیگر که طبق سیستم ثبت جهانی ازدواج عمل می‌کند، باید ابتدا طلاق بگیرد.

 

برخی از شروط ازدواج در گرجستان

طبق قوانین این کشور، در هنگام ازدواج، هر دو طرف یا وکیل قانونی آنها با در دست داشتن یک وکالت‌نامه، حضور داشته باشند. این شرایط در هنگام طلاق نیز چنین بوده و بنابراین حق ازدواج و طلاق متعلق به هر دو طرف بوده و بدون حضور آنها یا وکیل قانونی‌شان، هیچ عملی انجام نمی‌پذیرد. مگر در موارد استثنا که تشخیص به آن به عهده پلیس  می‌باشد.

در هنگام ازدواج در گرجستان، هر دو طرف باید دارای حداقل یک شاهد برای ازدواج باشند. این شاهد باید کارت شناسایی خود را به همراه داشته و به هنگام تنظیم سند ازدواج که خیلی سریع صورت می‌گیرد، در محل حضور داشته باشند.

ازدواج دوم در گرجستان ممنوع بوده و از آنجایی که ازدواج‌های گرجستان بصورت جهانی ثبت می‌شوند، اگر عمل فرد خاطی به اثبات برسد، باید جریمه‌های سنگینی را پرداخت کند.

 

نکات و قوانین مهم در مورد اخذ اقامت گرجستان از طریق ازدواج

1. پس از گذشت سه سال از مدت زمان ازدواج با تبعه گرجی، با ارائه مدارک و شواهد کافی، می‌توانید اقامت موقت خود را به اقامت دائم گرجستان تبدیل نموده و سپس پس از پنج سال، اقامت دائم خود را به شهروندی گرجستان تبدیل نمائید. بنابراین پروسه دریافت اقامت گرجستان از طریق ازدواج، روندی نسبتاً مشکل بوده و حدوداً سه سال برای اقامت گرجستان و پنج سال برای شهروندی گرجستان به طول می‌انجامد.

2. شدیداً توصیه می‌شود از ازدواج‌های صوری برای دریافت اقامت گرجستان خودداری نمائید. این موارد براحتی توسط پلیس گرجستان شناسایی شده و ممکن است بصورت مادام‌العمر از دریافت اقامت گرجستان محروم شوید.

3. اگر در این مدت 5 سال صاحب فرزند شوید، احتمال صوری بودن ازدواج شما به طرز قابل توجهی در نظر پلیس گرجستان کاهش یافته و ممکن است روند اخذ اقامت گرجستان و شهروندی گرجستان کمتر به طول بیانجامد.

4. روند دریافت اقامت گرجستان از طریق ازدواج برای خانم‌های خارجی که با مردان گرجی ازدواج می‌کنند، سریع‌تر از مردان خارجی پیش می‌رود که با زنان گرجی ازدواج می‌کنن. زیرا صوری بودن ازدواج در مورد دوم بسیار شایع‌تر از مورد اول است. بنابراین ممکن است این پروسه پنج ساله برای مردان کمی بیشتر نیز طول بکشد یا این پروسه برای زنان از پنج سال کمتر زمان ببرد.

5. پس از گذشت دو سال از اقامت دائم فرد خارجی، تنها درصورتی شهروندی گرجستان به او تعلق می‌گیرد که دارای دانش کافی از زبان گرجی بوده و همچنین مسلط به تاریخ و جغرافیای گرجستان باشد، زیرا این موارد در هنگام مصاحبه از فرد پرسیده خواهد شد.

 

در آخر توصیه می‌شود از هرگونه برنامه‌ها و نقشه‌های مختلف برای فریب دادن مأمورین گرجستان در خصوص اخذ اقامت گرجستان از طریق ازدواج، پرهیز نموده و اگر قصد ندارید با شخصی که تبعه گرجی دارد، بصورت واقعی ازدواج کنید، راه‌های دیگه‌ی اخذ اقامت گرجستان را در نظر بگیرید. زیرا این راه هم طولانی و دارای سختی زیادیست و هم خطر محرومیت شما از ورود به گرجستان، وجود دارد.

اگر اطلاعات یا دیدگاهی در مورد مطالب این صفحه دارید،لطفا با ما و کاربران دیگر به اشتراک بگذارید