اقامت گرجستان از طریق کار

کار در گرجستان موضوعی‌ست که بسیاری از افراد برای اخذ اقامت گرجستان، به آن رجوع می‌کنند. کسانی که قصد دریافت اقامت گرجستان را دارند و امکان سرمایه‌گذاری در گرجستان و تحصیل در گرجستان و سایر راه‌های اقامت برای آنها میسر نیست، می‌توانند اقامت گرجستان از طریق کار را دریافت نمایند.

گرجستان یکی از رو به رشدترین اقتصادهای اروپای شرقی یا حتی جهان را دارد. با اینکه آمار بیکاری در این کشور نسبتاً بالا بوده و درآمد میانگین مردم گرجستان از درآمد میانگین مردم ساکن کشورهای اروپایی کمتر است، اما اقتصاد گرجستان نوید یک موقعیت کاری خوب را به متقاضیان کار در این کشور می‌دهد.

متقاضیان دریافت اقامت گرجستان از طریق کار باید در وهله‌ی اول، جواز کار گرجستان را برای کار در این کشور دریافت نمایند. اگر او دارای ویزای گرجستان باشد، جواز کار برای او محسوب خواهد شد. با استفاده از پر کردن فرم‌های خاص می‌توانید این ویزا را دریافت نمائید و برخی از کشورها می‌توانند بدون دریافت ویزا وارد گرجستان شده و دارای جواز کار در گرجستان شوند.

ویزای کار در گرجستان

گرجستان در سال 2014 یک قانون جدید برای ویزا وضع کرد. طبق این قانون، متقاضیان کار در گرجستان می‌بایست یک ویزای بلند مدت کسب کرده و سپس برای جواز اقامت گرجستان اقدام نمایند. تنها در صورتی ویزای گرجستان به عنوان یک جواز کار محسوب می‌شود که ویزای بلند مدت باشد. همچنین مجاز به استفاده از یک ویزای کوتاه‌مدت (ویزای توریستی گرجستان) برای انجام کارهای کوتاه و به مدت زمان کم در گرجستان، نخواهید بود.

هرچند شهروندان برخی از کشورها، نیازی به دریافت ویزای گرجستان برای ورود به این کشور را ندارند، اما حداکثر میزان اقامت این افراد معمولاً یک سال می‌باشد. تمام شهروندان کشورهای اتحادیه اروپا و سایر 64 کشوری که در لیست کشورهای بدون ویزای گرجستان قرار دارند، می‌توانند بدون اخذ ویزا، وارد گرجستان شوند. همچنین این قانون برای افرادی که پناهنده‌ی گرجستان هستند یا کسانی که دارای پاسپورت دیپلماتیک چین، مصر، پرو یا اروگوئه باشند نیز صدق می‌کند.

ایرانیان می‌توانند بدون دریافت ویزا به گرجستان سفر نمایند، اما ویزای آنها در فرودگاه گرجستان به انها تحویل داده می‌شود، بنابراین ایران کاملاً جزو کشورهای بدون ویزای گرجستان محسوب نمی‌شود. برای اطلاعات بیشتر می‌توانید به صفحه ویزای گرجستان مراجعه نمائید.

درخواست ویزا در گرجستان

بطور معمول برای دریافت مجوز کار در گرجستان، سرمایه‌گذاری در گرجستان و یا ثبت شرکت در گرجستان، باید از سفارت گرجستان در کشور مبدأ یک ویزای معمولی دریافت نمائید. برای دریافت این ویزا، مدارک زیر نیاز هستند:

  • یک پاسپورت معتبر
  • فرم درخواست ویزا
  • یک قطعه عکس
  • رسید پرداخت مالیات مربوطه

ممکن است به مدارک بیشتری مانند مدارک شناسایی یا مدارک تمکن مالی و غیره نیاز باشد. برای دریافت ویزای 360 روزه گرجستان باید مبلغ 100 لاری گرجستان پرداخت نمائید. فرم درخوست ویزای گرجستان می‌تواند با زبان گرجی، انگلیسی، یا زبان کشوری که فرم درخواست در آن پر شده، تکمیل شود.

برای اینکه امکان قبولی شما برای دریافت مجوز کار در گرجستان بالا رود، می‌توانید با شرکتی که قصد دارید در آن مشغول به کار شوید در ارتباط بوده و از آنها بخواهید یک نامه به همراه مواردی همچون میزان حقوق و مزایای شما در آن شرکت را مشخص نموده و برای شما بفرستند تا با ارائه آن به سفارت گرجستان، شانس شما افزایش یابد.

توضیحات تکمیلی درمورد اقامت گرجستان از طریق کار

بسیاری از ایرانیانی که به قصد کار در گرجستان به این کشور سفر کردند، به دلیل آشنا نبودن با زبان گرجی، مجبور به کار در شغل‌های سطح پائین و غالباً نزد کارفرمایان ایرانی شده‌اند. با توجه به این موضوع حقوق آنها بسیار اندک بوده و نمی‌توانند آنطور که می‌خواهند زندگی کنند و در نتیجه از کار در گرجستان پشیمان خواهند شد. بنابراین پیش از آنکه تصمیم خود را برای دریافت اقامت گرجستان از طریق کار را نهایی کنید، این موارد را در نظر بگیرید.

اول از همه زبان گرجی را فرا بگیرید. با یاد گرفتن زبان گرجی خیلی راحت‌تر می‌توانید با جامعه، همکاران و کافرماتون در ارتباط باشید و شانس شما برای کار در شرکت‌های بزرگتر با درآمدهای بهتر، بیشتر خواهد شد. اما بدون دانستن زبان گرجی هم می‌توانید کار خوبی در گرجستان برای خود پیدا کنید و این نیازمند توانایی و مهارت بسیار بالا در یک زمینه بخصوص است که گرجستان به آن نیاز دارد. در این صورت اگر واقعاً به خدمات شما نیاز باشد، کارفرما می‌تواند یک مترجم برای شما استخدام کند.

اما به منظور دوری از تمام این مشکلات و رسیدن به موفقیت بدون شرط اقامت گرجستان از طریق کار، بهتر است هر دوی این موارد را داشته باشید؛ هم زبان گرجی را فرا گرفته و هم توانایی خود را در یک زمینه بخصوص که در آن مهارت دارید، افزایش دهید. گرجستان دارای افراد تحصیل‌کرده بسیاری است و حدود 96% از مردم آن باسواد و دارای تحصیلات دانشگاهی هستند که یکی از بالاترین نرخ باسوادان در یک کشور در جهان است. اما آمار بیکاری نیز 12% می‌باشد که نشان می‌دهد عده‌ی قابل توجهی از این افراد تحصیل کرده، بیکار هستند. بنابراین پیدا کردن کار در گرجستان کار آسانی نخواهد بود و بهترین شهر گرجستان برای کار، پایتخت گرجستان، شهر تفلیس می‌باشد. همچنین شانس شما در استخدام شدن توسط شرکت‌های بین‌المللی بیشتر خواهد بود.

پس پیش از سفر به این کشور به منظور دریافت اقامت گرجستان از طریق کار، بهتر است از تمامی جنبه‌ها به این موضوع اندیشیده تا بتوانید به نتایج بهتر و مطلوب‌تری برسید.

 احمد رعنایی
  برای دریافت ویزای کاری ازایران باید شروع کنم (سفارت گرجستان) دعوت نامه از یک شرکت گرجی برام ارسال شده  
اگر اطلاعات یا دیدگاهی در مورد مطالب این صفحه دارید،لطفا با ما و کاربران دیگر به اشتراک بگذارید