تحصیل در گرجستان

تحصیل در گرجستان یک موقعیت عالی برای متقاضیان دریافت اقامت گرجستان به شمار می‌رود. این کشور مزایای زیادی برای دانشجویان فراهم کرده و می‌توانید تحصیل در گرجستان را یک موقعیت عالی برای مهاجرت تحصیلی به گرجستان برشمرد.

در این کشور دو نوع دانشگاه دولتی و خصوصی برای تحصیل در گرجستان وجود دارد که دانشگاه‌های دولتی برای شهروندان گرجی رایگان بوده، اما برای مهاجران، دارای هزینه است. دانشگاه‌های گرجستان بطور مسقتیم با دانشگاه‌های بین‌المللی در ارتباط هستند که این یکی از مزیت‌های مهم تحصیل در گرجستان به شمار می‌رود. همچنین طبق یک قراداد گرجستان با اتحادیه اروپچا، سیستم آموزشی گرجستان با اغلب کشورهای اروپایی یکسان می‌باشد.

دانشگاه‌های گرجستان در دو زبان گرجی و انگلیسی اقدام به آموزش می‌کنند و در برخی از رشته‌ها نیز دروس به زبان روسی و فارسی ارائه می‌شوند. بطور مثال در دانشگاه دولتی تفلیس، دروس زبان و ادبیات فارسی به زبان فارسی تدریس می‌شود. در ادامه یکی از مزایای تحصیل در گرجستان آنست که دانشجویان می‌توانند در حین تحصیل، اقدام به دریافت ویزای شینگن نموده و به کشورهای عضو شینگن به راحتی سفر داشته باشند.

شرایط تحصیل در گرجستان

برای تحصیل در گرجستان، اگر زبان گرجی بلد نیستید، باید دانش انگلیسی بالایی داشته باشید. از نظری دیگر باید دارای آیلتس 8.8 یا تافل 80 به بالا باشید. در اینصورت، پس از دریافت پذیرش از یکی از دانشگاه‌های گرجستان، آن دانشگاه برای شما دوره‌های زبان گرجی گذاشته و شرکت در این دوره‌های الزامی می‌باشد. دوره‌های زبان گرجی برای تحصیل در گرجستان 130 ساعته هستند.

داشتن مدرک دیپلم برای تحصیل در گرجستان در مقطع لیسانس و مدرک کارشناسی برای تحصیل در مقطع ارشد، الزامی می‌باشد. مقطع لیسانس گرجستان حدود 4 تا 6 سال به طول می‌انجامد و هزینه تحصیل در مقطع لیسانس گرجستان، حدوداً 2.500 تا 3.000 هزار دلار در سال است. در ادامه، مقطع فوق‌لیسانس گرجستان از یک تا دو سال زمان برده و هزینه تحصیل در این مقطع، 4.500 دلار در سال است. هرچند این شهریه‌ها بستگی به رشته آموزشی دارند و ممکن است با توجه به هر رشته، این مبلغ بیشتر یا کمتر شود. همچنین تحصیل در مقطع دکترا در گرجستان امکان‌پذیر بوده و هزینه تحصیل، 4.500 تا 5.000 دلار در سال است. این مقطع 3 تا 4 سال بطول می‌انجامد و اغلب شامل دوره‌های پژوهشی می‌باشد.

تحصیل در گرجستان در رشته‌های پزشکی و داندان‌پزشکی

یکی از پرطرفدارترین موضوعات تحصیلی در گرجستان، تحصیل در رشته‌های پزشکی و داندانپزشکی است که 6 سال به طول می‌انجامد و شامل بورسیه نمی‌شود، بنابراین تحصیل در این رشته‌ها، رایگان نمی‌باشد. رشته‌های پزشکی و دندان‌پزشکی گرجستان شامل دو دوره 2 و 4 ساله‌ست که در دوره اول دروس مقدماتی و در دوره 4 ساله، دروس تخصصی پزشکی یا دندان‌پزشکی، به شما آموزش داده می‌شود.

به منظور تحصیل در رشته‌های پزشکی و دندان‌پزشکی گرجستان، ابتدا باید نمرات مقطع قبلی خود را برای دانشگاه ارسال نمائید و درصورت بالا بودن نمرات و تکمیلی مدارک، پذیرش اولیه برای شما ارسال می‌گردد. سپس باید در آزمون ورودی دانشگاه موردنظر خود شرکت نموده و پس از کسب نمره قبولی، تأییدیه نهایی دانشگاه گرجستان برای پذیرش را دریافت خواهید کرد. تحصیل در گرجستان در رشته‌های پزشکی و دندان‌پزشکی، بطور میانگین هزینه‌ای معادل 10.000 دلار در سال برای شما خواهد داشت که با توجه به دانشگاه موردنظر، این هزینه می‌تواند تغییراتی داشته باشد.

مدارک مورد نیاز برای تحصیل در گرجستان

برای دریافت پذیرش تحصیلی از دانشگاه‌های گرجستان، باید بصورت حضوری یا غیرحضوری با دانشگاه موردنظرتان در ارتباط بوده و مدارک مورد نیاز برای تحصیل در گرجستان را برای آنها بفرستید. این مدارک شامل زیر می‌شوند.

·         ترجمه رسمی مدرک دیپلم یا پیش‌دانشگاهی به همراه ریزنمرات برای تحصیل در مقاطع کارشناسی و پزشکی به زبان انگلیسی یا روسی

·         ترجمه رسمی مدرک لیسانس به همراه ریزنمرات برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی یا روسی

·         اصل و کپی از پاسپورت معتبر با حداقل 6 ماه اعتبار

·         عکس رنگی در دو سایز سه در چهار و چهار در شش

·         برای دریافت پذیرش تحصیلی از برخی دانشگاه‌های گرجستان، مدارک شما باید ابتدا به تأیید سفرات گرجستان برسند.

تحصیل در گرجستان امکانات زیادی را در اختیار متقاضیان تحصیل در این کشور قرار می‌دهد و با توجه به هزینه زندگی پائین در گرجستان، هزینه‌ی تحصیل ارزانتر نسبت به اکثر کشورهای اروپایی و در نهایت سطح بالای دانشگاه‌های گرجستان، می‌توانید تحصیل در گرجستان را بصورت جدی درنظر بگیرید.

پس از فارغ‌التحصیلی، مدرک شما ارزش بین‌المللی داشته و می‌توانید چه در گرجستان و چه در سایر کشورها، از آن استفاده نمائید. نکته‌ی قابل ذکر اینست که اقامت تحصیلی در گرجستان به اقامت دائم تبدیل نمی‌شود. برای دریافت اقامت دائم گرجستان از طریق تحصیل، پس از فارغ‌التحصیلی باید ویزای تحصیلی گرجستان خود را به یکی از ویزاهای دیگر که قابلیت ارائه اقامت دائم دارند، مانند اقامت گرجستان از طریق کار، تغییر بدهید. همچنین تعداد سال‌هایی که به منظور تحصیل در گرجستان در این کشور حضور داشتید، در پروسه دریافت اقامت دائم گرجستان، تأثیری نخواهد داشت.

اگر اطلاعات یا دیدگاهی در مورد مطالب این صفحه دارید،لطفا با ما و کاربران دیگر به اشتراک بگذارید