دانشگاه‌های گرجستان

گرجستان یک کشور درحال توسعه است که در شرقی‌ترین نقطه اروپا قرار دارد و چشم‌اندازهای روشنی برای این کشور، تصور می‌شود. از این رو تحصیل در دانشگاه‌های گرجستان، یکی از بهترین فرصت‌های متقاضیان دریافت اقامت گرجستان می‌باشد. درحین تحصیل در گرجستان، دانشجو دارای اقامت موقت می‌شود، پس از اتمام تحصیل و تغییر ویزا به یکی از ویزاهای کاری یا سرمایه‌گذاری، می‌تواند اقامت دائم گرجستان را نیز کسب کند. گرجستان درحال حاضر یکی از عضوهای ناظر اتحادیه اروپاست و احتمال پیوستن این کشور به اتحادیه اروپا وجود دارد. در این صورت، دانشجویان می‌توانند پس از دریافت پذیرش از یکی از دانشگاه‌های گرجستان، به یکی از دانشگاه‌های هم‌سطح آن در سایر نقاط اروپا، انتقالی دریافت نمایند. اما هنوز این موضوع به قطعیت نرسیده و مشخص نیست چه زمانی این اتفاق خواهد افتاد.

گرجستان دارای دانشگاه‌های بسیار خوبی در سطح ملی است، اما در سطح بین‌المللی چندان تعریفی ندارد. دانشگاه‌های گرجستان به دو دسته دولتی و خصوصی تقسیم می‌شوند. دانشگاه‌های دولتی گرجستان معمولاً دارای ساختمان‌های قدیمی و کمی فرسوده است. اما سطح آموزشی بهتری نسبت به دانشگاه‌های خصوصی دارند و شانس دانشجو برای ورود به بازار کار گرجستان، پس از فارغ‌التحصیلی، کمی بیشتر است. تحصیل در دانشگاه‌های گرجستان، دارای مزایا و معایبی است. از مزایای تحصیل در گرجستان می‌توان به استفاده از یک سیستم آموزشی مناسب، تحصیل در دانشگاه‌های امریکایی و اروپایی در گرجستان، مدرک بین‌المللی معتبر، احتمال ورود گرجستان به اتحادیه اروپا، دریافت اقامت گرجستان پس از تحصیل و غیره اشاره نمود. اما تحصیل در گرجستان شامل معایب نیز می‌شود؛ آمار بیکاری در گرجستان، به نسبت سایر کشورهای اروپایی کمی بالاتر است. بنابراین ورود به بازار کار پس از اتمام تحصیل در دانشگاه‌های گرجستان، کمی سخت می‌باشد و ممکن است به علت خارجی بودن فرد، احتمال پائین‌تری بخاطر دریافت کار نسبت به بومیان داشته باشد.

مدارک لازم برای دریافت پذیرش از دانشگاه‌های گرجستان

1. ریزنمره‌های دوره‌ی دبیرستان و اصل مدرک دیپلم و آخرین مدرک تحصیلی

2. اصل شناسنامه و کارت کلی و کپی از صفحات.

مورد یک و مورد دوم، پیش از ارائه به دانشگاه‌های گرجستان و سفارت باید توسط دارالترجمه رسمی به زبان گرجی ترجمه شوند. برای ارائه مدرک به دانشگاه، می‌توانید از ترجمه انگلیسی استفاده نمائید، اما سفارت گرجستان در ایران، تنها مدارکی که به زبان گرجی ترجمه شدند را قبول می‌کند.

3. اظهار نامه

اظهارنامه به نامه‌ای گفته می‌شود که متقاضی تحصیل در گرجستان، از خود و هدفش از تحصیل در این کشور می‌نویسد. همچنین می‌تواند رزومه خود که شامل توانایی‌ها و مهارت‌هاییست که به آنها تسلط دارد را در این رزومه وارد نماید. اظهارنامه نیازی به ترجمه رسمی نداشته و خود شخص می‌تواند آن را به انگلیسی نوشته و تحویل دهد.

4. شش قطعه عکس سه در چهار

5. گواهی سلامت


در ادامه به معرفی چند نمونه از دانشگاه‌های برتر گرجستان می‌پردازیم.