شهرهای مهم گرجستان

گرجستان کشوری با طبیعت شگفت‌انگیز، شهرهای قرون وسطایی، غذاهایی لذیذ، شراب فوق‌العاده و دارای یکی از قدیمی‌ترین زبان‌های دنیا است. مردم این کشور بسیار خونگرم و مهمان‌نواز بوده و دارای فرهنگ بسیار غنی می‌باشند. گرجستان از لحاظ جغرافیایی به 9 ناحیه و دو جمهوری خودمختار تقسیم می‌شود. شهرهای مهم گرجستان شامل پایتخت این کشور، یعنی تفلیس و سایر شهرهای دارای اهمیت از لحاظ اقتصادی، گردشگری، سیاسی و غیره می‌شود. در ادامه به بررسی 10 شهر از شهرهای مهم گرجستان، می‌پردازیم.

تفلیس

شهر تفلیس (به انگلیسی: Tbilisi) پایتخت کشور گرجستان و بزرگترین و مهم‌ترین شهر این کشور به شمار می‌رود. تفلیس همچنین بزرگترین شهر شرق اروپا محسوب می‌شود. نام این شهر در ابتدا به علت وجود چشمه‌های آب گرم، تبریز بود که بعدها به شکل تفلیس درآمد. تفلیس 504 کیلومتر مربع مساحت داشته و حدود 1.5 میلیون نفر را در خود جای داده است که در نتیجه، تراکم جمعیت آن به 3.194 نفر در هر کیلومتر مربع می‌رسد. تفلیس در سال 479 پس از میلاد توسط پادشاه گرجستان وقت، یعنی واختانگ یکم پایه‌گذاری شد و از همان ابتدا، داری مردمی با فرهنگ‌ها، تمدن و مذاهب مختلف بود. اما امروزه اغلب جمعیت گرجستان را مسیحیان ارتدوکس شرقی تشکیل داده‌اند. تفلیس علاوه‌بر دارا بودن طبیعت خیره‌کننده برای گردشگری، برای راه‌اندازی کسب و کار و سرمایه‌گذاری در گرجستان، ایده‌آل‌ترین شهر می‌باشد.

شهرهای مهم گرجستان، تفلیس

باتومی

باتومی (به انگلیسی: Batumi) دومین شهر بزرگ گرجستان است که در جنوب غربی گرجستان و در خلیج دریای سیاه واقع شده است. باتومی یک شهر با آب و هوای معتدل در دامنه رشته کوه قفقاز محسوب می‌شود. اکثر اقتصاد این کشور وابسته به صنعت توریسم است، اما از آنجایی که باتومی یک شهر مهم بندری محسوب می‌شود، شامل صنایعی مانند کشتی‌سازی، غذایی، بسته‌بندی و ساخت می‌باشد. از قرن نوزدهم، پروژه‌های مبنی بر ساخت ساختمان‌های مدرن در این شهر شروع شد، اما باتومی همچنان زیرساخت قرون وسطایی خودش را دارد. باتومی  با 64.9 کیلومتر مربع مساحت، دارای 163.400 نفر جمعیت است. این شهر در ناحیه آجارا که یکی از جمهوری‌های خودمختار گرجستان محسوب می‌شود، قرار گرفته است.

شهرهای مهم گرجستان، باتومی

کوتائیسی

کوتائیسی (به انگلیسی: Kutaisi) سومین شهر بزرگ گرجستان است که مرکز ناحیه ایمرتی بوده و در 221 کیلومتری غرب تفلیس قرار گرفته است. از آنجاییکه در سال 2012، پارلمان گرجستان به این شهر منتقل شد، کوتائیسی شهر قانون‌گذار گرجستان محسوب می‌شود. در گذشته این شهر پایتخت گرجستان شرقی و سپس پادشاهی ایمرتی بود که در قرن یازدهم توسط سلجوقیان و در قرن سیزدهم و چهاردهم توسط چنگیز خان و تیمور لنگ، به ویرانی کشیده شد. کوتائیسی دارای آب و هوای نیمه‌گرمسیری مرطوب است و با 67.7 کیلومتر مربع مساحت، بیشتر از 147.600 نفر را در خود جای داده که تراکم جمعیت آن به 2.200 نفر در هر کیلومتر مربع می‌رسد. کوتائیسی اغلب در صنعت تولید و ساخت انواع تراکتور فعالیت دارد.

شهرهای مهم گرجستان، کوتائیسی

روستاوی

روستاوی (به انگلیسی: Rustavi) یکی دیگر از شهرهای مهم گرجستان و چهارمین شهر پرجمعیت این کشور به شمار می‌رود. روستاوی در 20 کلیومتری جنوب شرقی تفلیس قرار داشته و یکی از مراکز صنعتی گرجستان است. این شهر در ناحیه تاریخی کومو کارتلی قرار گرفته و دارای آب و هوای خشک است، بطوریکه در تابستان‌ها هوا بسیار گرم و زمستان‌ها نسبتاً سرد است. جمعیت روستاوی در سال 2018، حدود 127.800 نفر تخمین زده شد که با توجه مساحت 60.6 کیلومتر مربعی‌اش، دارای تراکم جمعیتی 2.100 نفر در هر کیلومتر مربع می‌باشد.

شهرهای مهم گرجستان، روستاوی

متسختا

متسختا (به انگلیسی: Mtskheta) یکی از قدیمی‌ترین شهرهای گرجستان است که در ناحیه شیدا کارتلی واقع شده است. متسختا بطور کامل توسط کوهستان محاصره شده و در طول ساحل رودهای کُر و آراگوی کشیده شده است. در گذشته متسختا همراه با تفلیس، یک مرکز دولتی بزرگ را تشکیل می‌دادند. متسختا دارای حدود 8.000 نفر جمعیت است. به علت تاریخی بودن این شهر و دارا بودن معماری‌ها و ساختمان‌های باستانی و همچنین طبیعت بی‌نظیر، صنعت اصلی این شهر را گردشگری تشکیل می‌دهد و هرساله دارای تعداد زیادی توریست می‌باشد. از صنایع مهم دیگر متسختا، می‌توان به کشاورزی و دامداری اشاره نمود.

شهرهای مهم گرجستان، متسختا

گوری

گوری یکی از شهرهای مهم گرجستان از لحاظ صنعتی است و در ناحیه شیدا کارتلی قرار دارد. به دلیل گذر خط راه‌آهن تفلیس – پوتی از این شهر، صنعت در گوری روزانه در حال افزایش است. این شهر بطور کلی 46.85 کلیومتر مربع مساحت داشته و دارای 48.143 نفر جمعیت است. با این وجود تراکم جمعیت آن به 2.857 نفر در هر کیلومتر مربع می‌رسد. اکثر ساکنان گوری را کارکنان در بخش صنعتی و صنایعی مانند ساختمان، حمل و نقل و نساجی تشکیل می‌دهند. همچنین کارخانجات کنسروسازی و شراب‌سازی گوری، جز معتبرترین کارخانه‌های گرجستان به شمار می‌روند.

شهرهای مهم گرجستان، گوری

از دیگر شهرهای مهم گرجستان می‌توان به زوگدیدی، پوتی، سوخومی، خاشوری و غیره اشاره کرد.

اگر اطلاعات یا دیدگاهی در مورد مطالب این صفحه دارید،لطفا با ما و کاربران دیگر به اشتراک بگذارید