دانستنی‌های جالب آلمان


آلمان هفتمین کشور پربازدید جهان به شمار می‌رود؛ بنابراین این شهر دارای جاذبه‌های دیدنی و تفریحات قابل انجام بسیاری است که تعداد بسیاری گردشگر به خود جلب کرده. دانستی‌های جالب آلمان هم برای افرادیست که درحال تحقیق بر روی این کشور هستند و هم برای کسانی که قصد سفر یا مهاجرت به آلمان را داشته و می‌خواهند اطلاعات عمومی خود را از این شهر بالا ببرند. در ادامه به بیان چند مورد از دانستنی‌های آلمان می‌پردازیم

1. آلمان یکی از پرتراکم‌ترین کشورهای اروپا است.

جمعیت آلمان به بیشتر از 80 میلیون نفر می‌رسد و با اینکه کشور بزرگی است، ولی تراکم جمعیت آلمان، 231 نفر در هر کیلومتر مربع است.

2. یک سوم کشور آلمان همچنان پوشیده‌شده از مناطق بایر و جنگلی است.

با توجه به تراکم جمعیت بالای آلمان، بخش بزرگی از آلمان از جنگل و کوهستان (در مناطق جنوبی) پوشیده شده و بسیار زیبا و دیدنی می‌باشند. اگر به داستان‌های فانتری برادران گریم (مانند سیندرلا، راپونزل، سفید برفی، شنل قرمزی و ...) علاقه دارید، سری به جنگل سیاه یا the Black Forest بزنید؛ این جنگل شما را به فضای آن داستان‌ها خواهد برد.

3. برلین 9 برابر بزرگتر از پاریس بوده و بیشتر از ونیس پل دارد.

این شهر که در قرن سیزدهم بنا شد، دارای حدود 892 کیلومتر مربع مساحت است که 1650 پل در خود جای داده.

دانستنی‌های آلمان

4. هنگامی که «جان اف. کندی» به زبان آلمانی اعلام کرد "من یک شهروند برلین هستم"، درواقع به شیرینی مربابی اشاره کرد.

چیزی که کندی باید می‌گفت این جمله بود: "Ich bin Berliner"، به معنای آنکه من شهروند برلین هستم. اما او اشتباهاً گفت "Ich bin ein Berliner"،  به معنای آنکه "من یک شیرینی مربایی هستم"!

5. پایتخت آلمان 7 بار تعویض شد!

از شهر آخن (در زمان امپراطوری کارولینجی) تا رگنزبورگ، فرانکفورت آم ماین، نورمبورگ، برلین، وایمار (غیر رسمی)، بون ( و شرق برلین) و در نهایت از سال 1990، برلین بار دیگر به پایتخت آلمان تبدیل شد.

6. آلمان به سرزمین شعرا و فیلسوفین معروف است

نویسندگان و شعرای آلمانی برنده 13 جایزه نوبل شدند. آلمان کشور نویسندگان شناخته‌شده‌ای از جمله فریدریش شیلر، ارنست هوفمان، گونتر گراس و ماریا اشتونا است.

7. آلمان دومین مصرف‌کننده بزرگ آبجو در اروپا است.

آلمان، پس از جمهوری چک بیشترین مصرف آبجو در اروپا را دارند و بطور میانگین در ایالت باواریا که آبجو عملاً یک "غذا" محسوب می‌شود، هر فرد سالیانه 150 لیتر آبجو می‌نوشد.

8. طولانی‌ترین کلمه زبان آلمانی کلمه Donaudampfschifffahrtselektrizitätenhauptbetriebswerkbauunterbeamtengesellschaft است.

این کلمه، یک کلمه قدیمی است و دیگر کاربردی در زبان آلمانی ندارد. ترجمه نادقیق آن به این صورت است: اتحادیه زیر دفتری ساختمان صادرات موتور برقی کشتی بخار دانوب. اما طولانی‌ترین کلمه‌ای که هنوزه مورد استفاده قرار می‌گیرد، Rechtsschutzversicherungsgesellschaften به معنای "شرکت‌های بیمه با امکان ارائه خدمات در هر وقت و هر رزوی" است.

9. تیم فوتبال آلمان، دومین تیم فوتبال موفق در جهان است.

تیم فوتبال آلمان با برد چهار جام جهانی و داری سه عنوان قهرمانی یورو، پس از برزیل پرافتخارترین تیم فوتبال جهان هستند. اتحادیه فوتبال آلمان دارای بیشتر از 6 میلیون عضو در 26000 تیم باشگاهی دارد که بیشترین تعداد عضو و باشگاه فوتبال به شمار می‌رود.

10. اولین کتابی که چاپ شد، کتاب انجیل توسط یوهانس گوتنبرگ در دهه 1450 در آلمان بود.

اولین کتابی که چاپ شد، کتاب انجیل بود که در 23 فوریه 1455 برای عموم در ماینتس منتشر شد.

11. کلمه Germany از کلمه لاتین Germania گرفته شده است.

رومی‌ها این اسم را روی نواحی شمالی رشته کوه‌های آلپ گذاشته بودند؛ جانی که قبایل بربر در آن زندگی می‌کردند. فرانسوی‌ها، اسپانیایی‌ها و ترک‌ها این کشور را به افتخار قبیله آلِمانی، بصورت Allemagne، Alemania و Almanya نامگذاری کردند. اما ایتالیایی‌ها این کشور را Germania نامیده و زبان آلمانی را Tedesco نامگذاری کرده‌اند.

12. آلمان بزرگترین تولیدکننده اتومبیل در جهان به شمار رفته و در سال 2014، بیشتر از 3 میلیون خودروی آلمانی به فروش رفته.

بیشترین برندهای به فروش رفته آلمانی شامل فلکس‌واگن، مرسدس، آئودی و ب ام و هستند.

13. آلمانی‌ها هنگام اعلام ساعت، تعداد دقیقه‌های مانده به ساعت بعد را اعلام می‌کنند، نه دقیقه‌های گذشته از ساعت قبل.

بعنوان مثال اگر یک آلمانی ساعت را اینگونه به شما اعلام کند halb drei (به معنای سه و نیم)، درواقع منظورش آن است که سی دقیقه به ساعت 3 مانده. بنابرین الان ساعت دو و نیم است.

14. آلمانی‌ها برخی از معروف‌ترین اختراعات جهان را به انجام رساندند.

اختراعاتی از قبیل لامپ حبابی، ماشین حساب و اتومبیل. همچنین در اختراع انسولین، کلارینت (قره نی)، ساعت جیبی، تلویزیون، پارافین، گازولین و موتور دیزل، موتور اتومبیل، چرخ دنده دیفرانسیل، موتورسیکلت، موتور جت، صفحه ال‌سی‌دی، کاست پلیر شخصی (که به آن واکمن می‌گفتند) دست داشته‌اند.

15. آلمان داری بیش از 150 کاخ است.

والت دیزنی کاخ پادشاه لودویگ دوم را در فیلم زیبای خفته و همچنین در دیزنی‌لند، شبیه‌سازی کرده است.

16. تکذیب هلوکاست در آلمان جرم محسوب می‌شود.

17. باغ وحش Zoologischer Garten در برلین، هم از نظر تعداد نژاد (1500) و هم از نظر جمعیت حیوانات (14000)، بزرگترین باغ وحش جهان به شمار می‌رود.

18. علاوه بر آلمان، زبان رسمی کشورهای سوئیس، اتریش، لوکزامبورگ و لیختن‌اشتاین، آلمانی است.

19. شهروندان آلمانی نمی‌توانند بدون دریافت مجوز از ثبت احوال، نام کودک انتخاب نمایند.

20. در سال 2012، مجله فوربز، آنگلا مرکل را بعنوان دومین زن قدرتمند در بالاترین رتبه سیاسی، معرفی کرد.