آلمان "ترکیه از دموکراسی دور می‌شود"

تاریخ ثبت خبر :8/3/2017

"زیگمار گابریل"، وزیر امور خارجه آلمان درباره مناسبات آلمان با ترکیه ابراز تاسف کرده و گفت: این کشور خود را از دموکراسی دور می کند.

گابریل که در گفتگو با هفته نامه "اشترن" سخن می گفت به این مسئله اشاره کرد که رئیس جمهور ترکیه از زمان کودتای نظامی نافرجام افراد زیادی را به زندان انداخته است و در این باره گفت: مداخلات آلمان علیه دستگیری شهروندان آلمانی در ترکیه نیز تا به حال موفقیتی به دنبال نداشته است.

وزیر امور خارجه آلمان افزود: در حال حاضر ما می بینیم که دولت ترکیه به فشارهای اقتصادی واکنش نشان می دهد. اغلب این فشارها نیاز است و ما از آن خرسند نیستیم.

وی همچنین گفت: مسئله اصلی این باقی می ماند که ترکیه از دموکراسی دور می شود و اینکه افراد بی گناه زیادی از جمله 9 شهروند آلمانی در این کشور در زندان به سر می برند.

گابریل چندی پیش به دلیل دستگیری یک فعال حقوق بشر آلمانی در ترکیه سطح هشدارها برای سفر به این کشور را برای شهروندانش افزایش داده و اعلام کرد که می خواهد مناسبات بین آلمان و ترکیه را مورد بازنگری قرار دهد. وی همچنین به شرکت ها درباره سرمایه گذاری در این کشور هشدار داد.

وی در بخش دیگری از این گفتگو همچنین به مسئله فقدان همبستگی بین کشورهای اروپایی در مسئله پناهندگان انتقاد وارد کرده و در عین حال گفت که اروپا با وجود اینکه به تغییراتی نیاز دارد آینده آلمان است.