آمریکا و کانادا مشتریان جدید نفت ایران

تاریخ ثبت خبر :4/27/2016

مذاکرات ایران با شرکت های نفتی آمریکایی و کانادایی به منظور امضای قراردادهای فروش پتروشیمی، خرید تکنولوژی و سرمایه گذاری در صنایع نفت و گاز آغاز شد.
نفت1 آمریکا و کانادا مشتریان جدید نفت ایران

"خبر خوان وبسایت مهاجرت ایرانی"

با لغو تحریم ها پیش بینی ها حاکی از امضای قراردادهای جدید نفتی با شرکت های بزرگ اروپایی همچون شل، برتیش پترولیوم، انی، توتال و رپسول بود اما به نظر می رسد شرکت آمریکای شمالی گوی سبقت را از شرکت های اروپایی ربوده اند.

بر این اساس در طول چند ماه گذشته شرکت های متعدد نفتی از آمریکا و کانادا برای اجرای طرح های مختلف در بخش بالادستی تا میان دستی صنایع نفت، گاز و پتروشیمی ایران مذاکراتی را به منظور سرمایه گذاری، فروش کالا و تجهیزات، ارائه خدمات حفاری چاه های نفت و گاز و خرید محصولات پتروشیمی و نفتی از ایران آغاز کرده اند.

"خبر خوان وبسایت مهاجرت ایرانی"

بیژن زنگنه وزیر نفت اسفند ماه سال گذشته در جمع خبرنگاران با اشاره به مذاکرات انجام شده با چند شرکت های آمریکایی از جمله جنرال الکتریک، تاکید کرده است: مذاکرات ما با شرکت جنرال الکتریک آمریکا مثبت بوده است.

علاوه بر این، رکن الدین جوادی مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران هم تاکید کرده است: براساس قوانین دولت به جز رژیم اشغالگر قدس هیچگونه محدودیتی برای انجام معاملات نفتی و یا سرمایه گذاری مشترک با شرکت های نفتی آمریکای شمالی به ویژه آمریکایی در صنعت نفت ایران وجود ندارد.

همزمان با بازگشت جنرال الکتریک به میز مذاکره، شرکت هالیبرتون آمریکا هم مذاکراتی را با شرکت های حفاری ایران به منظور ارائه برخی از خدمات فنی حفاری آغاز کرده و حتی احتمال قرارداد همکاری با این شرکت آمریکایی به منظور اجرای پروژه های جدید حفاری بین شرکت های بخش خصوصی و دولتی ایران قوت گرفته است.

"خبر خوان وبسایت مهاجرت ایرانی"

آغاز مذاکرات ایران و آمریکا در صنایع پتروشیمی
مرضیه شاهدائی درباره انجام مذاکراتی با چند شرکت آمریکایی به منظور انجام مشارکت های جدید در صنایع پتروشیمی، تاکید کرد: مذاکرات مستقیمی با شرکت های آمریکایی انجام نشده است اما یک شرکت آمریکایی از طریق شعبه اروپایی خود پیشنهادهایی را ارائه کرده است.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با تاکید بر اینکه محور گفتگوهای انجام گرفته با این شرکت اروپایی -آمریکایی، خرید دانش فنی و تکنولوژی بوده است، تصریح کرد: فعلا بحث سرمایه گذاری مستقیم شرکت های آمریکایی در صنایع پتروشیمی ایران مطرح نشده است.

همزمان با انجام این گفتگوها، برخی از مدیران شرکت های پتروشیمی ایران از دریافت پیشنهادهایی توسط شرکت های آمریکایی به منظور صادرات برخی محصولات پتروشیمی و پلیمری همچون برخی از گریدهای پی. وی.سی خبر داده اند.

"خبر خوان وبسایت مهاجرت ایرانی"


محور مذاکرات نفتی ایران با شرکت های کانادایی
در نخستین روزهای اجرای برجام، کانادایی ها جز نخستین کشورهایی بودند که نسبت به رفع توقیف اموال و تجهیزات صنایع نفت و گاز ایران اقدام کردند به طوری که بهمن ماه سال گذشته توربین های رویزرویز پالایشگاه گاز فجرجم توسط یک شرکت کانادایی رفع توقیف و روانه ایران شد.

همزمان با آزادسازی تجهیزات گازی ایران توسط کانادا، اولین مشارکت نفتی ایران و کانادا واگذاری پروژه بررسی توجيه اقتصادی و امکان سنجی طرح توسعه میدان نفتی بینالود به یک شرکت کانادایی کلید خورد.

جواد رستمی رئیس پژوهش و فناوري شرکت نفت فلات قاره در تشریح این مشارکت نفتی با اعلام اینکه طرح بررسی توجيه اقتصادي و امکان سنجي اجراي توسعه اين ميدان نفتی به یک شرکت کانادایی واگذار شده است، تصریح کرده بود: هم اکنون منتظر اعلام گزارش نهايي از سوي اين شرکت کانادایی هستيم.

با گذشت چند ماه مذاکراتی هم بین انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت ایران و انجمن نفت کانادا آغاز شد و رضا خیامیان رئیس انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت درباره انجام این گفتگوها با طرف کانادایی گفت: انتقال دانش و تکنولوژی، راه اندازی خطوط تولید ساخت تجهیزات پیشرفته صنعتی و جذب سرمایه گذاری از مهمترین اهداف مذاکره با یکی از انجمن های تخصصی نفت کانادا بوده است.

از سوی دیگر منصور بزمی رئیس پردیس پایین دستی پژوهشگاه صنعت نفت هم روز گذشته در جمع خبرنگاران از مشارکت با یک شرکت کانادایی به منظور ساخت یک مجتمع نمك زدایی نفت خبر داده و اعلام کرده است: ایران و کانادا در ساخت تجهیزات این تاسیسات نمک زدایی نفت مشارکت خواهند کرد.

در این بین مسئولان مختلف صنعت نفت از ذکر نام شرکت های نفتی آمریکایی و کانادایی طرف مذاکره خودداری می کنند و یادآور می شوند: نام شرکت های طرف مذاکره فعلا محرمانه باید باقی بماند.