افشای جاسوسی 6 ساله پلیس کانادا از کاربران تلفن همراه

تاریخ ثبت خبر :4/17/2016

هنوز مشخص نیست که پلیس کانادا چگونه به این کلید دست یافته، زیرا در اسناد افشا شده بخش‌های مربوط به این موضوع سیاه شده و غیرقابل خواندن است. اما این اسناد نشان می‌دهد پلیس کانادا سروری را در شهر اتاوا برای شبیه سازی عملکرد گوشی های بلاک بری در اختیار داشته که قادر به دریافت پیام های کاربران تحت نظر بوده است. گزارشی که دیروز در برخی رسانه ها منتشر گردید نشان می دهد پلیس کانادا بین سال های 2010 تا 2012 از کلیدی خاص در تحقیقات جنایی خود برای استراق سمع و جاسوسی از کاربران گوشی های بلاک بری استفاده نموده است. این کلید به طور خاص برای مطالعه پیام های کاربران خدمات پیام رسان بلاک بری موسوم به BBM به کار گرفته شده است.

"خبر خوان وبسایت مهاجرت ایرانی"

سیستم یاد شده سپس پیام ها را با استفاده از کلید اصلی خود پردازش و رمزگشایی می کرد. هنوز مشخص نیست استفاده از این سیستم در سال های بعد به چه شکلی ادامه یافته است. تعداد پیام های مورد استراق سمع قرار گرفته بلاک بری طی دو سال از سال 2010 تا 2012 بیش از یک میلیون مورد بوده است. بلک بری برای مدتی از یک کلید رمزگذاری جهانی برای مخفی کردن محتوای پیام های BBM استفاده می کرد و مدعی بود از این طریق امنیت محتوای این پیام ها کاملا تامین می شود. اما حالا مشخص شده این ادعاها دروغی بیش نبوده است. البته جان چن مدیر عامل بلاک بری قبلا هم اذعان کرده بود که این شرکت در شرایط خاص با مقامات قضایی و پلیس همکاری می کند. اما با افشای اسناد یاد شده مشخص گردیده که این همکاری دائمی بوده است.

"خبر خوان وبسایت مهاجرت ایرانی"

بلاک بری و پلیس کانادا پس از افشای این اسناد که واکنش های خشم آلود و گسترده ای را در افکار عمومی به همراه داشته، حاضر به موضع گیری نشده و سکوت کرده اند.