بستن سفارت کانادا در تهران اشتباه بود

تاریخ ثبت خبر :5/7/2016

وزیر خارجه کانادا در سخنانی دوپهلو از یک سو از تداوم وجود نام ایران در فهرست کشورهای حامی ترور خبر داد و از سویی دیگر از تعامل مجدد با تهران دفاع کرد.
به گزارش مشرق، در حالی که مقام های رسمی کانادا به آرامی در حال مذاکره با مقام های ایران برای بازگشایی سفارت این کشور در تهران هستند، استفان دیون وزیر خارجه این کشور گفت که دولت اتاوا، نامیدن جمهوری اسلامی ایران به عنوان دولت حامی ترور را متوقف نمی کند.

"خبر خوان وبسایت مهاجرت ایرانی"

بر اساس این گزارش، دلیل دیگر این مسئله نیز گنجانده شدن نام ایران در فهرست جدید دولت محافظه کار قبلی کانادا در زمینه کشورهای حامی ترور است که موجب شده قربانیان ترور و خانواده های آن ها دعاوی حقوقی را علیه ایران در دادگاه های کانادا پیگیری نمایند. در این فهرست البته نام سوریه نیز مشاهده می شود.

"خبر خوان وبسایت مهاجرت ایرانی"

به نوشته روزنامه کانادایی نشنال پست مقام های کانادا با همتایان ایرانی خود تاکنون گفت و گوهایی مقدماتی را در برقراری مجدد روابط دیپلماتیک بین دو کشور آغاز کرده اند و البته این رایزنی ها هنوز به سطح سیاسی چون حصول اطمینان از جانب دولت ایران به کانادا در زمینه امنیت دیپلمات های کانادایی در داخل این کشور نرسیده است.

روز دوشنبه یکی از نمایندگان حزب مخالف محافظه کار این کشور در زمینه این که  آیا دولت قصد حذف نام ایران از فهرست کشورهای حامی تروریسم دارد یا خیر، سئوالی را از وزیر خارجه کانادا پرسید. اقدامی که البته با هفته ای که حزب محافظه کار این کشور آن را هفته پاسخگویی به ایران نام گذاری کرده است و آن ها قصد دارند به دولت لیبرال توصیه نمایند از ایجاد رابطه مجدد با ایران صرف نظر نماید، مصادف شد.

تونی کلمنت منتقد روابط خارجی حزب محافظه کار از وزیر امور خارجه این کشورپرسید: ایران از حامیان برجسته ترور با حمایت از گروه هایی چون حزب الله و حماس است .آیا دولت لیبرال اقدامی مناسب انجام می دهد و ایران را در فهرست کشورهای حامی ترور نگه می دارد؟

"خبر خوان وبسایت مهاجرت ایرانی"

 وزیر خارجه کانادا در پاسخ اظهار می دارد: ما فعلا برنامه ای در برداشتن نام ایران از فهرست کشورهای حامی ترور بر اساس قانون مصونیت دولت نداریم. گنجاندن یا حذف نام ایران در آینده بسته به عملکرد دولت این کشور دارد.

وی البته به دفاع از برنامه دولت کانادا در تعامل مجدد با ایران پرداخت و تصمیم دولت محافظه کار قبلی را در خروج از ایران اشتباه نامید.

"خبر خوان وبسایت مهاجرت ایرانی"

دیون در ادامه گفت: وضعیت حقوق بشر در ایران بهتر نشده است. این مسئله در اسرائیل نیز بهتر نشده است. ما در جایگاهی نیستیم تا به متحدان خود، به منافع کانادا و خانواده های ایرانی- کانادایی کمک کنیم و این به دلیل خلا سیاسی است.