روزنامه کانادایی "دولت کانادا باید بین حقوق بشر و منافع اقتصادی یکی را انتخاب کند"

تاریخ ثبت خبر :8/2/2017

روزنامه‌های کانادایی و انگلیسی در گزارش‌هایی تاکید کردند که نیروهای امنیتی عربستان برای سرکوب غیرنظامیان و شهروندان شرق این کشور از خودروهای زرهی ساخت کانادا استفاده می‌کنند.

روزنامه کانادایی گلوب اند میل در گزارشی نوشت که برخی از کلیپ‌های ویدئویی منتشر شده نشان می‌دهد که نظامیان سعودی از سلاح‌ها و خودروهای زرهی ساخت کانادا علیه معترضان در منطقه شیعه‌نشین العوامیه در شرق این کشور استفاده می‌کنند.

این روزنامه افزود: دولت جاستین ترودو باید بین حقوق بشر و حمایت از آن و بین منافع اقتصادی خود با رژیم‌های استبدادی و سرکوبگر یکی را انتخاب کند.

این روزنامه از دستیابی به اطلاعاتی خبر داد که ثابت می‌کند خودروهای زرهی موجود در کلیپ‌های منتشر شده از سرکوب مردم العوامیه، ساخت شرکت تسلیحاتی کانادایی" Terradyne Armored Vehicles" است.

به نوشته روزنامه گلوب اند میل، دولت کانادا خواستار تحقیق در زمینه استفاده از این خودروهای زرهی از سوی عربستان شده است و این در حالی است که  کریستیا فریلند وزیر خارجه کانادا ژوئن گذشته بر پایبندی شدید دولت این کشور به معیارهای حقوق بشر تاکید کرد.

این روزنامه در ادامه افزود: عملکرد دولت کانادا با ادعای آن مبنی بر پایبندی به حقوق بشر در تضاد است، زیرا  کانادا خودروهایی زرهی به ارزش پانزده میلیارد دلار به عربستان صادر کرده است.

روزنامه گلوب اند میل از دولت ترودو خواسته است که به قوانین نظارت بر صادرات کانادا پایبند باشد. بر اساس قوانین کانادا فروش سلاح به دولت‌هایی که  در زمینه رعایت حقوق بشر ضعیف عمل می‌کنند و تضمینی وجود ندارد که این سلاح را علیه غیرنظامیان به کار نبرند، ممنوع است.

به نوشته این روزنامه کانادایی اگر دولت خود را به حمایت از سازمان‌های حقوق بشری پایبند می‌داند، باید قراردادهای فروش سلاح به عربستان را لغو کند، زیرا نباید حقوق بشر را قربانی منافع اقتصادی کرد.

از سوی دیگر روزنامه گاردین چاپ انگلیس روز گذشته در گزارشی از استفاده عربستان از هواپیما و خودروهای زرهی ساخت کانادا علیه شهروندان شرق این کشور خبر داد.

این روزنامه نوشت که تصاویر و کلیپ‌های منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی، نشان می‌دهد که جنگنده‌های ساخت کانادا برخی مناطق شرق عربستان را بمباران کرده‌ا ند.

روزنامه گاردین به نقل از جاستین ترودو نخست‌وزیر کانادا نوشت: ما این موضوع را با جدیت دنبال می‌کنیم و فورا در خصوص آن تحقیق می‌کنیم.

به نوشته این روزنامه انگلیسی، عربستان در سال 2015 میلادی، تجهیزاتی جنگی به ارزش 142 میلیون دلار از کانادا خریداری کرده است.

رژیم سعودی از چهارشنبه 20 اردیبهشت دور تازه‌ای از حملات خود به منطقه شیعه‌نشین العوامیه را آغاز کرده‌ است که از آن زمان تاکنون شمار دیگری از شهروندان این کشور به ضرب گلوله نظامیان سعودی به شهادت رسیده و یا زخمی شده‌اند.

شرق عربستان که منطقه‌ای نفت‌خیز، پالایشگاهی و در عین حال شیعه‌نشین است از سال 2011 میلادی در اعتراض به بی‌عدالتی و «توزیع ناعادلانه ثروت» صحنه اعتراض‌های شدید علیه خاندان آل سعود بوده است که رژیم سعودی این اعتراضات را سرکوب کرده است.