شریک خاوری در کانادا کیست

تاریخ ثبت خبر :7/3/2016

 رسانه ها امروز از اختلاف محمودرضا خاوری مدیرعامل فراری بانک ملی با شریک ایرانی اش به نام سام میزراهی خبرداده اند. اختلاف این دو که ظاهرا بر سر یک پروژه بزرگ ساختمان سازی در کانادا است، پای هر دو را به دادگاه بازکرده است. انتشار این خبر اما افکار عمومی را در ایران نسبت به میزراهی کنجکاو کرده است؛ مردم از خود می پرسند این ایرانی کیست که حاضر شده با فردی مثل خاوری که به اتهام دست داشتن در یکی از مشهورترین تخلفات اقتصادی تاریخ ایران تحت تعقیب است، شراکت کند؟

سابقه شراکت خاوری ها و میزراهی طولانی است

"خبرخوان وبسایت مهاجرت ایرانی"

نکته جالبی که از گزارش های منتشر شده درباره اختلافات خاوری ها، پدر و پسر، با میزراهی بدست می آید این است که سابقه شراکت آن ها به قبل از برملا شدن تخلف 3 هزار میلیارد تومانی در ایران و فرار محمودرضا خاوری برمی گردد و این یعنی خاوری در همان زمان تصدی پست مدیرعاملی بانک ملی درگیر ساختمان سازی در کانادا بوده است!
بنا بر گزارش بلومبرگ "در سال 90 زمانی که خاوری به کانادا فرار کرد، میزراهی قصد داشته قرارداد و مراوده مالی با آن‌ها را به بهانه اینکه خاوری به دلیل مسدود شدن حسابش در کاناد دیگر سرمایه‌ای ندارد، بر هم بزند اما خانواده خاوری اعلام کرده‌اند که حساب‌هایشان باز است".

میزراهی کیست؟

"خبرخوان وبسایت مهاجرت ایرانی"

با این وجود از کنجکاوی ها درباره سام میزراهی کاسته نمی شود؛ مروری بر مصاحبه هایی که در فضای مجازی از سام میزراهی وجود دارد، نشان می دهد او تا سال 89 تنها صاحب چند خشکشویی در شهرهای مختلف کانادا بوده است!
جستجویی سریع نشان می دهد که یهودیان "میزراهی" یهودیان خاورمیانه، آسیای مرکزی و قفقاز، یهودیان میراهی گفته می شود. معمولاً این یهودیان در کشورهای دارای جمعیت اکثریت مسلمان زندگی می‌کردند. یهودیان ایرانی، عراقی، سوری، افغانی، بخارایی، کردی، گرچی و غیره جزو این گروه هستند.