ناگفته‌های مرگ مرموز افسر ایرانی پلیس کانادا

تاریخ ثبت خبر :4/12/2016

افسر پلیس تورنتو داریوش گاردا در دریاچه انتاریو خودکشی کرده بود. پلیس هنوز برای اعلام رسمی دلیل مرگ او منتظر نتایج کالبدشکافی است اما اعلام کرده است به نظر می رسد او بر اثر خودکشی درگذشته باشد.

داریوش گاردا در اداره پلیس ۵۱ Division مشغول به خدمت بود. روز حادثه پس از آنکه پلیس گزارشی مبنی بر افتادن فردی در دریاچه انتاریو دریافت کرد، عملیات اکتشافی خود را آغاز کرد و دیروز جسد این افسر سابق پلیس تورنتو را از آب بیرون کشید. در این عملیات، آتش نشانی نیز به کمک پلیس آمده بود.

"خبر خوان وبسایت مهاجرت ایرانی"

پلیس تورنتو پس از کشف جسد این پلیس در بیانیه ای به خاطر از دست دادن این مامور پلیس اظهار تاسف کرد. جسد او در نزدیکی جایی پیدا شد که حدود شش سال پیش خاطره تلخی از آنجا داشت. گاردا صبح زود روز ۱۹ آوریل سال ۲۰۱۰ نزدیک تقاطع خیابان های Cherry و Commissioners مجبور شد به مردی تیراندازی کند. نیروهای پلیس در عملیات تعقیب مردی ۵۰ ساله به نام ویسلاو دودا بودند. او پدر دو کودک بود. دودا با ماشین به یکی از ماموران پلیس زد و داریوش گاردا به او شلیک کرد.

"خبر خوان وبسایت مهاجرت ایرانی"

در آن زمان خانواده و دوستان دودا اعلام کردند او از بیماری اسکیزوفرنیا رنج می برده و تحت درمان دارویی بوده است. داریوش گاردا پس از این اتفاق دچار اختلال استرسی پس از ضایعه روانی شد و به نظر می رسد دلیل اصلی خودکشی او همین موضوع باشد. همکاران گاردا در پلیس تورنتو می گویند او انسان فوق العاده دل رحمی بود و بیشتر به مددکاران اجتماعی شبیه بود تا یک نیروی مسلح پلیس.

"خبر خوان وبسایت مهاجرت ایرانی"

بحث سلامت روانی ماموران پلیس پس از اینکه به افراد شلیک می کنند یکی از مهم ترین موضوعاتی است که در رسانه های کانادا پیگیری می شود و به نظر می رسد این خبر جدید، باعث شود روزنامه نگاران کانادایی بیش از پیش به بررسی ابعاد این بحران در میان نیروهای پلیس بپردازند. آمارها نشان می دهد بخش قابل توجهی از نیروهای نظامی، اعم از سربازان ارتش کانادا و افسران پلیس، پس از شلیک به افراد، دچار آسیب های جدی روانی می شوند و درصد قابل توجهی از آنها به اختلال استرسی پس از ضایعه روانی مبتلا هستند. بیماری روانی ای که مشهور به قاتل خاموش است و جان آنها را تهدید می کند.