اطلاعات عمومی کانادا

کانادا شمالی ترین کشور قاره ي آمریکا و دومین کشور بزرگ جهان است. از شمال به اقیانوس منجمد شمالی، از شرق به اقیانوس اطلس، از غرب به اقیانوس آرام و از جنوب به کشور آمریکا منتهی می شود. مساحت کل کشور کانادا 9٫984٫640 کیلو متر مربع است. از جهتی دیگر کشور کانادا 6 برابربزرگ تر از ایران و 40 برابر بزرگتر از کشور انگلیس است.

ملکه یک مقام تشریفاتی است و نخست وزیر بالاترین مقام رسمی کشور است. کانادا از 10 ایالت(استان) و سه ناحیه تشکیل گردیده که داراي دولتهاي محلی و تحت حاکمیت مرکزي دولت فدرال کانادا می باشد، از نظر جغرافیایی کانادا به 5 منطقه اصلی به نامهاي زیر تقسیم گردیده است :

Central, West Coast, Atlantic, Prairies, North


منطقه اطلس Atlantic  

مهمترین فعالیت های این منطقه شامل صنایعی مانند ماهیگیری، استخراج معادن ، جنگلداری، کشاورزی، و گردشگری می شود.استانهای نوا اسکوشیا، نیوبرانزویک، پرنس ادوارد آیلند و نیوفاندلند و لابرادوردر این منطقه قرار دارند.


کانادای مرکزی Central Canada

پرجمعیت‌ترین منطقه در کانادا است .استانهای انتاریو و کبک در این منطقه واقع شده اند. بیش از75 درصد از کل محصولات کانادا در استانهای انتاریو و کبک تولید می شود.


منطقه چمنزار Prairies

بیشتر زمینهای این منطقه برای کشاورزی بسیار مناسب و مسطح و بارور می‌باشند همچنین زمینهای این منطقه غنی از منابع انرژی و مواد معدنی می‌باشد. استان  های مونیتوبا، ساسکچوان و آلبرتا در این منطقه قرار گرفته اند. این منطقه از کوههای راکی که شامل بلندترین قله‌های آمریکای شمالی است شروع شده و درغرب استان آلبرتا به پایان می‌رسد.


کرانه غربی West Coast

از فعالیتهای مهم این استان میوه کاری و صنعت گردشگری و صنعت چوب و ماهیگیری میتوان نام برد.استان بریتیش کلمبیا که به داشتن دامنه‌ها و جنگل‌های زیبا مشهوراست در این منطقه قرار دارد.


منطقه شمالی North

مجموعه سه سرزمین کانادا یعنی سرزمین های نورت وست تریتوریز، نوناویت و یوکان در این منطقه قرار دارند. ۳/۱ زمینهای کانادا را این سرزمین ها تشکیل می دهند. گاز طبیعی، نفت، طلا، روی و سرب از منابع مهم این منطقه می‌توان هستند.


استان و شهرهای واقع شده در مناطق پنج‌گانه کانادا

منطقه

استان یا ناحیه های قرار گرفته در منطقه

مرکز استان

Atlantic Region
منطقه اطلس

Newfoundland and Labrador

St. John’s

Prince Edward Island

Charlottetown

Nova Scotia

Halifax

New Brunswick

Fredericton

Central Canada

منطقه کانادای مرکزی

Quebec

Québec

Ontario

Toronto

Prairie Provinces

منطقه چمنزار

Manitoba

Winnipeg

Saskatchewan

Regina

Alberta

Edmonton

West Coast

کرانه غربی

British Columbia

Victoria

North

منطقه شمالی

Nunavut

Iqaluit

Northwest Territories

Yellowknife

Yukon Territory

Whitehorse


پایتخت کانادا اتاوا و بزرگترین شهرهاي آن به ترتیب تورونتو، مونترال، و ونکوور میباشد. تورونتو با 5.5 میلیون جمعیت بزرگترین شهر کانادا است. مونترال نیز مرکز ایالت کبک، بزرگترین شهر فرانسوي زبان جهان بعد از پاریس می باشد .ونکوور در غرب کانادا به انتخاب سازمان ملل متحد، زیباترین و بهترین شهر جهان است.

بیش از یک میلیون مسلمان با قومیت‌های مختلف که عموما مهاجر هستند، در کانادا زندگی می‌کنند. محل اقامت مسلمانان این کشور به ترتیب تراکم جمعیت آنان، عبارت است از شهرهای تورنتو، مونترآل، ونکوور، اتاوا، وندزورو برخی شهرهای دیگر مانند هالی فکس، کیچنر، واترلو، ادمنتونو وینی پگ. مجموع مراکز اسلامی و مساجد موجود در کانادا، در حدود سیصد و شصت مسجد و سازمان اسلامی است.

حکومت کانادا دموکراتیک فدرال می باشد و توسط دو بخش حکومتی که شامل حکومت های ایالتی(استانی) و کشوري است اداره می شود. مسئولیت ها و قدرت در بین دولت هاي استانی و دولت مرکزي (کشوري) تقسیم شده است. در راس ساختار حکومت در کانادا به ترتیب پادشاه یا ملکه بریتانیاي کبیر، دولت  فدرال، مجلس سنا ومجلس عوام، دولت هاي ایالتی(استانی) و فرماندار کل (به عنوان نماینده ملکه الیزابت) قرار گرفته و رأي دهندگان و شهروندان کانادا نیز در قاعده هرم قرار دارند. پایتخت کانادا شهر اتاوا است،جایی که در آن مجلس و خانه فرماندار کل قرار دارد نوع حکومت کانادا در حقیقت پادشاهی قراردادي یا همان مشروطه فدرال، همراه با نظام و دموکراسی پارلمانی است.به صورت رسمی عنوان کنفدراسیون به کانادا اطلاق می شود.


در حال حاضر کانادا در بین  کشورهای مهاجر پذیر به دلایل زیر دارای شرایط بهتری است:

  • ● هزینه های کمتر برای اقدام به مهاجرت
  • ● بیمه های درمانی رایگان
  • ● سیاست ازاد
  • ● ازادی های فردی
  • ● جامعه چند فرهنگی
  • ● فصول مختلف و آب و هوای متغیر
  • ● تحصیل رایگان یا کم هزینه تر
  • ● شرایط برای زندگی افراد متاهل و دارای فرزند

یکی از دلایل زیاد بودن تعداد متقاضیان مهاجرت به کشور کانادا درحال حاضر این است که کانادا از ظرفیت پذیرش مهاجرین زیادی برخوردار است، کانادا یک کشورmulticultural  (چند فرهنگی) به حساب می آید، در کانادا بیشتر از ۲۰۰فرهنگ مختلف وجود دارد. کشور کانادا حدود ۳5 میلیون نفر جمعیت داشته و با داشتن مساحتی حدود ۱۰ میلیون متر مربع، یکی از کم تراکم ترین(نسبت جمعیت به مساحت) کشور های دنیا به حساب میاید و گویای این است که کانادا همچنان ظرفیت زیادی برای پذیرش مهاجران و افراد متخصص و یا دانشجویان بین المللی دارد.

اگر اطلاعات یا دیدگاهی در مورد مطالب این صفحه دارید،لطفا با ما و کاربران دیگر به اشتراک بگذارید