حمل و نقل در کانادا

رانندگی با وسیله نقیله شخصی و ثبت کردن خودرو  در کانادا
بسیاری از افراد با استفاده از خودرو شخصی در کانادا تردد می نمایند. اگر شما نیز مایل به رانندگی در کانادا هستید، از اطلاعاتی که در این قسمت ارائه می شود، می توانید استفاده نمایید.
 مالکیت یک وسیله نقلیه
مالکین وسایل نقلیه می بایست وسیله نقلیه خود را در اداره راهنمایی و رانندگی منطقه خود ثبت نمایند. برای ثبت کردن خودرو در کانادا داشتن شرایط زیر الزامی می باشد :
- مقیم بودن در یکی از استان های کانادا
- داشتن سند فروش خودرو
- ارائه  گواهی بیمه خودرو
- ارائه  گواهی معاینه فنی خودرو
- بررسی تصافی بودن خودور
برای خرید خودرو در کانادا می توانید از شرکت ها و نمایندگی های معتبر خدمات دربافت نمایید. همچنین با جستجو در اینترنت می توانید خودروی مورد نظر را تهیه نمایید. ولی برای اینکه از کم و کیف خودور خود اگاه شوید باید پیشینه خودور را چک نمایید که آیا تصادف داشته است، آیا توسط پلیس جریمه شده است، آیا تعمیر اساسی شده است یا خیر . 
در سایت  کارپروف می توانید اطلاعات مورد نظر در مورد تصادفی بودن خودرو را با وارد کردن شماره شاسی آن بدست آورید. گزارش پلیس و میزان جریمه نیز درج شده است.
گواهینامه رانندگی
در صورت وجود گواهینامه معتبر رانندگی خارجی ، تا 120 روز در کانادا  میتوانید رانندگی کنید.
اداره راهنمایی و رانندگی کانادا ، گواهینامه معتبر برخی از کشورها را، بدون گرفتن آزمون مجدد رانندگی، با گواهینامه کانادا تعویض می نماید. برای اطلاع از اینکه آیا گواهینامه کشور شما نیز بدون آزمون تعویض می گردد یا خیر، با نزدیکترین اداره راهنمایی و رانندگی تماس بگیرید.
برای دریافت اطلاعات دقیق در مورد مراحل گرفتن گواهینامه رانندگی در کانادا ، در همین صفحه اطلاعاتی برای شما آورده شده است . 

* بعضی از کارفرمایان برای استخدام در مشاغل خاص، داشتن گواهینامه رانندگی را جزو الزامات می دانند. توصیه می شود حتی اگر قصد تهیه خودرو شخصی هم ندارید، برای گرفتن گواهینامه رانندگی در کانادا اقدام نمایید .
* همچنین، گواهینامه رانندگی بعنوان یک کارت شناسایی معتبر برای مقاصد مختلف مانند تحویل بسته پستی یا گرفتن پول از بانک نیز استفاده می شود .
  
خرید ماشین در کانادا
لیز خودور در کانادا:
وقتی شما ماشینی را لیز می نمایید، شما هر ماه مبلغی را برای مدت لیز که از 24 تا 60 ماه می باشد ، پرداخت میکنید که همواره کمتر از مبلغ ماهیانه فایننس است. شما در میان زمان لیز میتوانید ماشین خود را به شخص سومی منتقل نمایید. ضمنا در پایان زمان لیز می توانید با پرداخت مبلغی مالک خودرو شوید که این مبلغ از ابتدا در قرارداد لیز مشخص می گردد و یا در نهایت می توانید ماشین را تحویل دهید. یعنی شما 2 تا 5 سال وقت دارید که در این مورد تصمیم بگیرید که آیا می خواهید مالک ماشین شوید یا خیر. البته در لیز شما محدودیت کیلومتر دارید که از 20000 کیلومتر در سال شروع خواهد شد که عدد مناسبی می باشد . هر چند از ابتدا قابل افزایش به دلخواه شماست. تحت هر شرایطی اگر کیلومتر مصرفی از عدد مذکور در قرارداد بیشتر شما مبلغی معادل 7 سنت در کیلومتر در پایان لیز باید پرداخت کنید. بهره ها در لیز همواره کمتر از فایننس می باشد . در صورت بروز تصادف شما مسئول تعمیر ماشین البته با هزینه بیمه تان هستید و نگران کاهش ارزش ماشین نباشید .
فایننس خودور در کانادا:
شما از ابتدا مالک خودرو بوده و هر ماه مبلغی را به صورت اقساط پرداخت می کنید که البته بیشتر از لیز می باشد . هیچ گونه محدودیت کیلومتر نخواهید داشت . زمان فایننس از 24 تا 84 ماه می باشد . در صورت بروز تصادف ،تعمیر ماشین ، البته با هزینه بیمه تان در هر زمانی که تمایل داشتید انجام می گردد . بهره ها در فایننس بیشتر از لیز است. هر گونه کاهش ارزش ماشین چه با گذشت زمان چه با بروز تصادف متوجه شما به عنوان مالک خواهد بود .
 
جاده ها و وضعیت جاده ها
اخیرا زیرساخت های جاده ای در کانادا پیشرفتهای چشمگیری داشته اند. ایجاد دور برگردان ها،  اصلاح تقاطع ها، بهبود وضعیت چراغهای راهنمایی و پیشرفتهای متعدد دیگر انجام گردیده است . این فعالیتها همچنان در سراسر کانادا ادامه داشته و برنامه ریزی لازم برای آینده نیز انجام گردیده است. سیستم جاده ای کانادا  از دو بخش تشکیل شده است، بزرگراه های اصلی و  شبکه جاده ها و بزرگراههای کوچک. لازم به ذکر است، بعضی از جاده های فرعی حومه هنوز تسطیح نشده اند. حداکثر سرعت مجاز در (بعضی از) بزرگراه های این استان 90 کیلومتر در ساعت می باشد .
شرایط رانندگی در جاده ها با توجه به تغییر فصل در کانادا تغییر می کند. در هنگام بارش برف های سنگین در فصل زمستان، ممکن است بعضی از جاده ها مسدود گردند . در تابستانها نیز ساخت و سازهای زیادی در سطح جاده های استان وجود دارد که ممکن است باعث کاهش سرعت یا مسدود شدن جاده ها شود. توصیه می شود قبل از برنامه ریزی برای سفرهای طولانی در کانادا ، اطلاعات لازم را در مورد وضعیت جاده های مسیر کسب نمایید.
نکته:
* در صورت عدم رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی توسط عابرین پیاده (عبور از چراغ قرمز پیاده) و مشاهده توسط پلیس و یا مامورین شهرداری محل ، احتمال دریافت برگه جریمه زیاد میباشد.
*تمام خودروها باید توسط یکی از شرکتهای بیمه، بیمه شوند.
*ثبت وسایل نقلیه باید هر ساله، قبل یا در روز تولد مالک خورو انجام شود.
*انجام معاینه فنی بطور سالیانه برای تمام وسایل نقلیه الزامی است. اغلب تعمیرگاه های خودرو، مجوز لازم برای انجام معاینه فنی را دارند.
*توجه داشته باشید، که برعکس رانندگی در ایران، که بسیاری از رانندگان برای عدم ترمز زدن و عبور با سرعت زیاد، به شما با چراغ زدن اعلام اخطار و عدم توقف می دهند، در کانادا و کبک برعکس است و شما با چراغ زدن اعلام می کنید که توقف می کنید تا فرد یا خودروی مقابل عبور کند.

حمل و نقل عمومی
سرویس حمل و نقل عمومی در کانادا شامل اتوبوس و مترو است که در هر استان زمانبندی و تعداد و نحوه استفاده از آن متفاوت می باشد .
اتوبوس:
استفاده از اتوبوس، یک روش ارزان برای سفر است که فقط با خرید یک بلیط 3 دلاری میسر می باشد . شما در شرایط زیر می توانید از تخفیف نیز استفاده نمایید :
خرید 20 بلیط و یا بلیط ماهیانه
مسن بودن
دانش آموزان

مترو:
سیستم مترو هر شهر در کانادا مختلف است و در بعضی شهر ها مانند تورنتو تراموای برقی نیز موجود دارد . 
بلیط اتوبوس و مترو در هر استان نرخ خود را دارد، برای مثال در سال 2014 در مونترال برابر 79.5 دلار در هر ماه می باشد.
  
تاکسی در کانادا
تاکسی ها یا "cabs" یکی از امکانات حمل و نقل عمومی نسبتا ارزان و مطلوب در کانادا می باشد . مقدار کرایه تاکسی متناسب با فاصله و محدوده سفر و تعداد مسافرین خواهد داشت . در کانادا معمولا از تاکسیمتر استفاده می شود.
تاکسی در سطح شهر پراکنده اند و شما را به مقصد می رسانند .
می توانید در مورد مقدار کرایه از راننده تاکسی سوال نمایید. ولی معمولا در کمترین حالت 20 دلار خواهد بود .
 
انعام:
معمولا برای تشکر از کمک و خوشرفتاری راننده تاکسی، مبلغی بعنوان انعام به او پرداخت می گردد . مقدار این مبلغ حدود ده درصد کرایه است و پرداخت یک دلار اضافه هم برای حمل کیسه یا چمدان معمول است. البته می توان با رند کردن مبلغ کرایه این مبلغ را پرداخت نمود .

دوچرخه در کانادا
یکی از راه های حمل و نقل ارزان و سالم در کانادا ، دوچرخه می باشد . دوچرخه ها را می توانید از فروشگاه های زنجیره ای یا فروشگاه های ورزشی خریداری نمود. مغازه های مخصوصی نیز برای اجاره و فروش دوچرخه وجود دارد..

قوانین دوچرخه سواری
دوچرخه سواران باید قوانین رانندگی را مانند خودروها رعایت نمایند . دوچرخه سواران نباید با دوچرخه در پیاده رو ها حرکت کنند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد قوانین دوچرخه سواری می توانید به فصل 6 کتاب آیین نامه رانندگی مراجعه کنید .
دوچرخه سواری 
با توجه به زمستان های سرد ، و شاید هم بعلت مسائل سنتی، استفاده روزمره از دوچرخه بعنوان وسیله نقلیه عمومی و محبوب مرسوم نیست. البته امکانات شهری دوچرخه سواری مثل خطوط مخصوص دوچرخه سواری و پارکینگ دوچرخه نیز در حد وسیع وجود دارد. با این حال تعداد مردم کانادا که استفاده از دوچرخه را انتخاب می کنند رو به افزایش است. آنها دوچرخه را علاوه بر وسیله نقلیه، برای حفظ تناسب اندام، تفریح، کاهش آلودگی محیط زیست و کاهش مصرف انرژی نیز مفید می دانند.
در حال حاضر شهرهای بزرگ در حال به رسمیت شناختن این روند هستند و ایجاد امکانات لازم برای دوچرخه سواری را در طرحهای توسعه زیرساخت های شهری خود شروع کرده اند
نکته:
 . طبق قانون، در کانادا، همه دوچرخه سواران هنگام دوچرخه سواری باید از کلاه ایمنی استفاده نمایند
 . شما برای دوچرخه سواری به گواهینامه رانندگی نیاز نخواهید داشت
 
اجاره دوچرخه در کانادا
در بسیاری از شهر های بزرگ امکان اجاره دوچرخه وجود خواهد داشت.
برای کسانی که به علت نداشتن بینایی کافی، امکان استفاده از دوچرخه را ندارند، سازمان ها  برنامه ای تهیه دیده اندکه با استفاده از دوچرخه های دو نفره و هدایت دوچرخه توسط فردی با تجربه، امکان استفاده این افراد را از این ورزش ایروبیک فراهم سازد.

سفر با هواپیما در کانادا
در هر شهر یک یا چند فرودگاه محلی و بین المللی وجود دارد.از این فرودگاه پروازهای مستقیم به شهرهای ونکوور، کلگری، وینی پگ، ادمونتون،هالیفکس، تورنتو، اتاوا و مونترآل و ... در کانادا و همچنین از شهرهای ایالات متحده آمریکا و اروپا و آسیا وجود خواهد داشت .
الزاماتی برای شناسایی افراد در سفرهای هوایی در کانادا وجود دارد. تمامی مسافرانی که 12 سال یا بیشتر دارند لازم است تا کارت شناسایی عکسدار معتبری که توسط دولت صادر شده باشد را ارائه دهند.
مسیر پرواز از تهران به شهرهای مختلف کانادا از طریق خطوط مختلف پروازی و شرکتهای هواپیمایی به شرح زیر است:
 بلیط هواپیما به جزیره پرینس ادوارد کانادا
بلیط هواپیما به کلگری آلبرتا کانادا
بلیط هواپیما به ادمونتون آلبرتا کانادا
بلیط هواپیما به مونترال کانادا
بلیط هواپیما به کبک کانادا
بلیط هواپیما  به اتاوا کانادا
بلیط هواپیما به ونکوور کانادا
بلیط هواپیما به تورنتو کانادا


راه‌آهن ملی کانادا Canadian National Railway
بزرگترین شرکت حمل‌ونقل ریلی کانادایی است، که مالک شبکه‌ای از ۳۲٫۸۳۱ کیلومتر خط آهن می‌باشد، این شبکه کانادا و ایالت‌های غرب میانه آمریکا، همچنین ایالت‌های جنوبی آمریکا را تحت پوشش قرار می‌دهد.
 در سال ۱۹۱۸ دولت کانادا اقدام به خریداری و تصاحب چندین کمپانی راه‌آهن که ورشکسته شده بودند، کرد و در ۶ ژوئن ۱۹۱۹ با ادغام آنها، شرکت راه‌آهن ملی کانادا تشکیل شد. این شرکت در سال ۱۹۹۵ خصوصی شد و در حال حاضر بزرگترین شرکت ترابری ریلی کانادا بر پایه اندازه شبکه راه‌آهن و نیز از لحاظ میزان درآمد سالیانه به‌شمار می‌آید.
 دفتر مرکزی این شرکت در شهر مونترآل، استان کبک قرار دارد و سهام آن در بازار بورس نیویورک و بازار بورس تورنتو معامله می‌شود.
لازم به ذکر است که :
ﮐﺎﻧﺎدا داراي ﯾﮑﯽ از ﻃﻮﻻﻧﯽ ﺗﺮﯾﻦ ﺷﺒﮑﻪ ﻫﺎي راه آﻫﻦ ﺟﻬﺎن ﺑﺎ48000  ﮐﯿﻠﻮﻣﺘﺮ ﻃﻮل ﺧﻂ اﺳﺖ .
ﻗﻮاﻧﯿﻦ ﺣﻤﻞ و ﻧﻘﻞ ﮐﺎﻧﺎدا و ﺑﺮﻧﺎﻣﻪ ﻫﺎي اﺳﺘﺎﻧﺪارد آن ، ﺳﺎﻣﺎﻧﻪ راه آﻫﻦ اﯾﻤﻦ، اﻣﻦ، ﻗﺎﺑﻞ دﺳﺘﺮﺳﯽ، رﻗﺎﺑﺘﯽ و ﺑﺎ اﺣﺴﺎس ﻣﺴﺌﻮﻟﯿﺖ زﯾﺎد در ﺑﺮاﺑﺮ ﻣﺤﯿﻂ زﯾﺴﺖ ﺑﻪ وﺟﻮد آورده اﺳﺖ.
ﺳﺎﻻﻧﻪ ﺑﯿﺶ از 4/8 ﻣﯿﻠﯿﻮن ﻣﺴﺎﻓﺮ در ﮐﺎﻧﺎدا ﺑﺎ راه آﻫﻦ ﺳﻔﺮ ﻣﯽ ﮐﻨﻨﺪ. آن ﻫﺎ در ﻣﺠﻤﻮع 1/5 ﻣﯿﻠﯿﺎرد ﮐﯿﻠﻮﻣﺘﺮ ﻃﻮل را ﺑﺎ راه آﻫﻦ ﻣﯽ ﭘﯿﻤﺎﯾﻨﺪ )ﻣﺘﻮﺳﻂ ﺳﻔﺮ 332 ﮐﯿﻠﻮﻣﺘﺮ(. ﺳﯿﺴﺘﻢ راه آﻫﻦ ﮐﺎﻧﺎدا ﺳﺎﻻﻧﻪ ﺑﯿﺶ از 300 ﻣﯿﻠﯿﻮن ﺗﻦ ﮐﺎﻻ را ﺟﺎ ﺑﻪ ﺟﺎ ﻣﯽ ﮐﻨﺪ )400 ﻣﯿﻠﯿﺎرد ﺗﻦ – ﮐﯿﻠﻮﻣﺘﺮ(.
ﻣﺘﻮﺳﻂ واﮔﻦ ﻗﻄﺎر ﺑﺎري )ﺳﺎل 1999- 68 و ﺳﺎل82- 2008 (
ﻣﺘﻮﺳﻂ ﻓﺎﮐﺘﻮر ﺑﺎر ﻣﺴﺎﻓﺮ59 %
ﻣﺘﻮﺳﻂ ﺳﺮ وﻗﺖ ﺑﻮدن (وﻗﺖ ﺷﻨﺎﺳﯽ) ﻗﻄﺎرﻫﺎي ﻣﺴﺎﻓﺮي75 %
ﻣﺘﻮﺳﻂ دﺳﺘﻤﺰد ﮐﺎرﮐﻨﺎن75000  دﻻر 
درﻣﺠﻤﻮع 13 ﺧﻂ راه آﻫﻦ ﺷﻬﺮ و ﺣﻮﻣﻪ در ﻣﻮﻧﺘﺮآل، ﺗﻮرﻧﺘﻮ و وﻧﮑﻮور ﻣﺴﺎﻓﺮان را ﺑﯿﻦ ﺧﺎﻧﻪ  و ﻣﻘﺼﺪ و ﺑﺮ ﻋﮑﺲ ﺟﺎﺑﻪ ﺟﺎ ﻣﯽ ﮐﻨﺪ. در ﺳﺎل2006  در ﻣﺠﻤﻮع 58/6 ﻣﯿﻠﯿﻮن ﻣﺴﺎﻓﺮ ﺑﺎ اﯾﻦ ﺧﻄﻮط ﺟﺎ ﺑﻪ ﺟﺎ ﺷﺪﻧﺪ.
ﺣﺠﻢ ﺗﺠﺎرت ﮐﺎﻻ ﺑﺎ آﻣﺮﯾﮑﺎ روزاﻧﻪ 1/7 ﻣﯿﻠﯿﺎرد دﻻر ﺑﻮده و ﺗﺒﺎدل ﻣﺮزي ﺑﺎ ﺻﺮﻓﻪ و ﺑﺎ ﮐﺎرآﯾﯽ زﯾﺎد ﺑﺴﯿﺎر ﺣﯿﺎﺗﯽ اﺳﺖ.
 ﺑﯿﻦ ﺳﺎل ﻫﺎي1992  ﺗﺎ 2002 ﮐﺎﻻي ﺻﺎدره ﺑﻪ آﻣﺮﯾﮑﺎ از72 % ﺑﻪ 85% ﻣﺠﻤﻮع ﺻﺎدرات ﮐﺎﻻي ﮐﺎﻧﺎدا اﻓﺰاﯾﺶ ﯾﺎﻓﺖ.
. ﻇﺮﻓﯿﺖ 4 ﻣﯿﻠﯿﻮن ﺧﻮدرو ﻣﺴﺎﻓﺮ ﺣﻤﻞ ﻣﯽ ﮐﻨﻨﺪ 
. ﺑﺮاﺑﺮ ﻇﺮﻓﯿﺖ 1/8 ﻣﯿﻠﯿﻮن ﺗﺮﯾﻠﯽ و ﮐﺎﻧﺘﯿﻨﺮ ﺑﺎر ﺣﻤﻞ ﻣﯽ ﮐﻨﻨﺪ
. ﻗﻄﺎرﻫﺎي ﺣﻮﻣﻪ ﺷﻬﺮي و ﻣﺴﺎﻓﺮي53  ﻣﯿﻠﯿﻮن ﻣﺴﺎﻓﺮ ﺟﺎ ﺑﻪ ﺟﺎ ﻣﯽ ﮐﻨﻨﺪ 
راه آﻫﻦ ﻧﻘﺶ ﺑﺴﯿﺎر ﻣﻬﻢ و ﻣﻌﻨﯽ داري در ﺗﺮاﻓﯿﮏ زﻣﯿﻨﯽ از ﻣﺮزﻫﺎ دارد. 65 در ﺻﺪ ﺣﺠﻢ ﺗﺠﺎرت ﺑﯿﻦ آﻣﺮﯾﮑﺎ و ﮐﺎﻧﺎدا از ﮐﺮﯾﺪور ﻫﺎي اوﻧﺘﺎرﯾﻮ ﻣﯽ ﮔﺬرد(80 در ﺻﺪ ﺗﺮاﻓﯿﮏ رﯾﻠﯽ ﺑﯿﻦ ﮐﺎﻧﺎدا و آﻣﺮﯾﮑﺎ از دروازه ﻫﺎي اوﻧﺘﺎرﯾﻮ ﺻﻮرت ﻣﯽ ﮔﯿﺮد)
راه آﻫﻦ ﻣﺘﻌﻬﺪ اﺳﺖ ﮐﻪ:
اﯾﻤﻦ ﺗﺮﯾﻦ و ﻗﺎﺑﻞ اﻋﺘﻤﺎد ﺗﺮﯾﻦ وﺳﯿﻠﻪ ﺗﺮاﺑﺮي ﮐﺎﻻ و ﻣﺴﺎﻓﺮ ﺑﺎﺷﺪ.
ﺑﻬﺘﺮﯾﻦ، ﻣﻄﻤﺌﻦ ﺗﺮﯾﻦ و اﻗﺘﺼﺎدي ﺗﺮﯾﻦ وﺳﯿﻠﻪ ﺗﺮاﺑﺮي ﻣﺴﺎﻓﺮت ﺑﯿﻦ ﺷﻬﺮي و ﺷﻬﺮ و ﺣﻮﻣﻪ را ﺑﺮاي ﻣﺴﺎﻓﺮان ﻓﺮاﻫﻢ ﮐﻨﺪ.
از ﻧﻈﺮ ﻣﺼﺮف اﻧﺮژي ﮐﺎرآﻣﺪ ﺗﺮﯾﻦ وﺳﯿﻠﻪ ﺗﺮاﺑﺮي ﺑﻮده، از رﻓﺖ و آﻣﺪ در ﺟﺎده ﻫﺎ و ﺑﺰرگ راه ﻫﺎ ﺑﮑﺎﻫﺪ و اﻣﮑﺎن اﺳﺘﻔﺎده ﺑﻬﯿﻨﻪ از زﻣﯿﻦ را ﺑﺮاي ﻧﯿﺎزﻫﺎي آﯾﻨﺪه ﺗﺮاﺑﺮي ﻓﺮاﻫﻢ ﻧﻤﺎﯾﺪ.
ﺑﯿﺶ از  35000 ﻧﻔﺮ ﺑﻪ ﻃﻮر ﻣﺴﺘﻘﯿﻢ در ﺻﻨﻌﺖ راه آﻫﻦ ﻣﺸﻐﻮل ﺑﻪ ﮐﺎرﻧﺪ. ﻫﻤﭽﻨﯿﻦ 60000 ﻧﻔﺮ در ﺻﺘﺎﯾﻊ ﻣﺮﺗﺒﻂ وﻓﺮاﻫﻢ ﮐﻨﻨﺪه وﺳﺎﯾﻞ رﯾﻠﯽ اﺷﺘﻐﺎل دارﻧﺪ.
 


اگر اطلاعات یا دیدگاهی در مورد مطالب این صفحه دارید،لطفا با ما و کاربران دیگر به اشتراک بگذارید