دریاچه ایری

دریاچه ایری
Lake Erie

ایری یکی از دریاچه‌های بزرگ در آمریکای شمالی می باشد که در مرز ایالات متحده آمریکا با کانادا قرار گرفته است. مساحت این دریاچه ۲۵٬۷۴۴ کیلومتر مربع است.

دریاچه ایری از نظر مساحت، در میان پنج دریاچه‌ای که به (دریاچه‌های بزرگ)مشهور هستنددر رتبه چهارم قرار دارد و سیزدهمین دریاچه بزرگ جهان است. دریاچه ایری، کم‌حجم‌ترین، کم‌عمق‌ترین و جنوبی‌ترین دریاچه در بین پنج دریاچه بزرگ است. دریاچه اونتاریو مساحت کمتری نسبت ایری دارد اما عمق آن بیشتر است.

دریاچه ایری از سمت شمال به ایالت انتاریو محدود می‌شود و از سمت جنوب با ایالتهای آمریکایی اوهایو، پنسیلوانیا و نیویورک و از غرب با ایالت میشیگان در آمریکا هم‌مرز است.

این دریاچه نام خود را از قبیله سرخ‌پوستان ایری گرفته‌است که در سواحل جنوبی آن زندگی میکرده اند. این دریاچه آخرین قسمت از دریاچه‌های بزرگ بود که کاشفان اروپایی به آن رسیدند.

جزایر دریاچه ایری عموما در قسمت غربی آن قرار دارند و مجموع تعداد آن‌ها ۳۱ جزیره است که ۱۸ جزیره متعلق به ایالات متحده و ۱۳ جزیره متعلق به کشور کانادا می‌باشد.

بزرگ‌ترین جزیره این دریاچه، پلی (Pelee) نام دارد که دارای یک اکوسیستم منحصربه‌فرد میباشد.

برون‌ریز دریاچه ایری، خصوصا در قسمت آبشار نیاگارا با چرخاندن توربین سدهای مختلف، برای کانادا و آمریکانیروی برق‌ تولید می‌کند.


اگر اطلاعات یا دیدگاهی در مورد مطالب این صفحه دارید،لطفا با ما و کاربران دیگر به اشتراک بگذارید