دریاچه وینیپگ

دریاچه وینیپگ Lake Winnipeg

دریاچه‌ای در استان مانیتوبا در شمال شهر وینیپگ در کاناداست که در قسمت جنوب غربی سپر کانادا که منطقه‌ای یخچالی  وصخره‌ای در شرق این کشور است قرار دارد و ناحیه ای از مرکز تا جنوب استان مانیتوبا را در بر می‌گیرد. این دریاچه که باقی‌مانده ای از دریاچه یخچالی آگاسیز استدریاچه وینیپگ یکی از بزرگترین دریاچه‌های آب شیرین در کاناداست که ۲۱۷ متر از سطح دریا ارتفاع داشته و ۴۲۵ کیلومتر طول و تا ۱۰۹ کیلومتر عرض دارد. و با داشتن مساحت تقریبی ۲۴٬۴۰۰ کیلومتر مربع، ششمین دریاچه بزرگ کانادا به‌شمار می‌رود.

رودها و جویبارهای بسیار زیادی مانند رود رد، رود وینیپگ و رود ساسکاچوان به این دریاچه می‌ریزند و خود آن نیز از طریق رود نلسون در شمال شرقی به خلیج هودسن می‌پیوندد. اطراف دریاچه وینیپگ را جنگل‌هایی با ارزش از نظر تولید الوار پوشانده است. در سواحل آن چندین تفرجگاه تابستانی ساخته شده‌است و از نظر کشتی‌رانی و ماهی‌گیری به صورت تجاری نیز این دریاچه دارای اهمیت زیادی است.

از جمله مهمترین جزیره‌های دریاچه وینیپگ ،جزایر هکلا، دیر و بلک هستند که بخشی از پارک ۸۶۲ کیلومتر مربعی هکلا را تشکیل می‌دهند.

دریاچه وینیپگ در سال ۱۷۳۳ توسط گروه اکتشافی Vérendrye مورد کاوش قرار گرفت. آنان آن را وینیپگ نامیدند که در زبان سرخپوستان کری به‌معنای «آب گل‌آلود» است

اگر اطلاعات یا دیدگاهی در مورد مطالب این صفحه دارید،لطفا با ما و کاربران دیگر به اشتراک بگذارید