سوالات متداول ویزای استارت آپ کانادا

1. چطوری می‌توانم واجد شرایط دریافت ویزای استارت آپ کانادا شوم؟

درخواست شما برای مهاجرت به کانادا از طریق ویزای کانادا از نوع استارت اپ از طریق یک پروسه قبول یا مردودی انجام می‌پذیرد. برای استفاده از این نوع ویزا باید چهار شرط زیر را رعایت نمائید:

 • ● باید دارای یک نامه حمایت از یکی از سازمان‌های برگزیده باشید.
 • ● کسب و کار شما باید شرایط لازم فعالیت در کانادا را داشته باشد.
 • ● باید دارای امتیاز CLB 5 یا بالاتر در زبان انگلیسی یا فرانسوی یا هردو در هر چهار بخش شنیداری، گفتاری، نوشتاری و خواندن باشید.
 • ● باید دارای سرمایه‌‎ی کافی برای زندگی در کانادا باشید.

اگر دارای تمام شرایط بالا باشید، درخواست ویزای شما توسط سازمان IRCC با توجه به استانداردهای موجود بررسی می‌شود. ممکن در برخی از موارد، نیاز به بررسی و تحقیقات بیشتری باشد و در اینصورت به شما اطلاع داده خواهد شد.

2. پروسه اقدام به دریافت ویزای استاراتاپ کانادا به چه صورت است؟

ابتدا باید ایده‌ی تجاری خود را برای سازمان‌های برگزیده توضیح داده و آنها را متقاعد به سرمایه‌گذاری در ایده‌ی کسب و کاری خود نمائید تا نامه حمایت دریافت کنید. روند ارائه ایده‌ی خود به هر سازمان، تفاوت‌های خود را داراست. ابتدا باید با سازمان موردنظر ارتباط برقرار کنید و درمورد اینکه سازمان موردنظر ممکن است روی چه ایده‌هایی سرمایه‌گذاری کنند، تحقیق کنید.

پس از موافقت یک سازمان برگزیده، برای اداره مهاجرت کانادا یک گواهی تعهد (Commitment Certificate) ارسال نموده و برای شما یک نامه‌ی حمایت (Letter of Support) ارسال می‌شود که باید هنگام اپلای ویزای استارت اپ کانادا، آن را همراه داشته باشید.

3. برای دریافت حمایت یک سازمان سرمایه‌گذاری هنگام اخذ ویزای استارت آپ کانادا، چه اقداماتی باید انجام دهم؟

ابتدا شما باید سازمانی را که برای سرمایه‌گذاری در یک پروژه استارت آپ، تأییدیه لازم را دارم، پیدا نموده و با آنها ارتباط برقرار نمائید. سپس باید آن سازمان را متقاعد به سرمایه‌گذاری در پروژه خود نمائید و اینکه ایده‌ی شما می‌تواند به موفقیت‌های بسیاری رسیده و ارزش سرمایه‌گذاری را دارد.

پس از اینکه با سازمانی به توافق رسیدید، آن سازمان یک نامه حمایت برای شما ارسال می‌کند. این نامه به اداره IRCC ثابت می‌کند کسب و کار شما توسط یکی از سازمان‌های برگزیده در کانادا حمایت می‌شود.

4. تفاوت بین دریافت حمایت از صندوق‌های سرمایه‌گذاری کانادا، گروه‌های سرمایه‌گذاری و انکوباتور کسب و کار در چست؟

برای دریافت حمایت از مراکز رشد، باید توسط یکی از مراکز رشد یا انکوباتورهای برگزیده کانادایی یا مورد حمایت قرار بگیرید. برنامه‌های هر مرکز رشد از لحاظ شرایط ورود، خدمات ارائه شده و مدت اجرایی، متفاوت می‌باشند. دریافت گواهی از این مراکز، امری بسیار رقابتی است و ظرفیت آنها محدود می‌باشد.

برای دریافت حمایت از طرف صندوق‌های سرمایه‌گذاری کانادا و گروه‌های سرمایه‌گذاری، باید سرمایه‌ی زیادی جذب نمائید و بدین منظور ابتده با بخش مربوطه تماس بگیرید.

 5. چه کسی پرونده من را برای دریافت ویزای استارت آپ کانادا بررسی می‌کند؟

اداره CIC تمام پرونده‌های مربوط به مهاجرت به کانادا را بررسی می‌کند، اما ارزش کسب و کار شما برای سرمایه‌گذاری توسط همان سازمان برگزیده‌ای که با آن در ارتباط هستید، تعیین می‌کند.

 درخواست شما همچنین سازمان‌های مستقل بررسی می‌شود تا از اصل بودن و همچنین کلاهبرداری نبودن ایده‌ی کسب و کاری شما اطمینان حاصل شود. این بررسی‌ها در هیئت سازمان‌های مستقل که به نوعی شریک اداره IRCC در این امر محسوب می‌شوند، انجام می‌گیرد. این شرکت‌ها عبارتند از:

 • ● Canada’s Venture Capital & Private Equity Association
 • ● National Angel Capital Organization
 • ● Canadian Association of Business Incubation

تمام سازمان‌های برگزیده دارای عضویت در حداقل یکی از انجمن‌های مستقل هستند. این سازمان‌ها به بررسی موارد زیر می‌پردازند:

 • ● اطمینان از اینکه شرکت شما قصد شروع در کانادا را داشته و در این کشور به فعالیت می‌پردازد.
 • ● اطمینان از اینکه کسب و کار شما دارای نیازمندی‌های لازم برای فعالیت در کانادا را دارد.
 • ● اطمینان از اینکه سازمان برگزیده مورد نظر از طرح شما حمایت نموده و همچنین فعالیت شما را در کانادا را مجاز می‌داند.
 • ● اطمینان از اینکه کسب و کار شما در کانادا باعث رشد محصولات و خدمات لازم باشد و
 • ● حضور شما در برنامه رشد استارت آپ‌های کانادایی را به تأیید می‌رساند.

6. آیا صلاحیت متقاضی برای دریافت ویزای استارت آپ کانادا با توجه به دریافت حمایت از گروه‌های مختلف دارای تفاوت است؟

خیر. تحت هر شرایطی و سرمایه‌گذاری هر شرکتی از ایده‌ی کسب و کاری متقاضی، شرایط مورد نیاز برای دریافت اقامت دائم کانادا از طریق ویزای استارتاپ، برابر است.

7. آیا برای دریافت نامه‌ی حمایت از شرکت‌های برگزیده، باید فرم خاصی را پر نمود؟

خیر. برای دریافت نامه‌ی حمایت از سازمان‌های برگزیده باید به آن سازمان‌ها ثابت کنید طرح شما ارزش سرمایه‌گذاری را دارد. بدین منظور باید با آن سازمانی که فکر می‌کنید از طرح تجاری شما حمایت می‌کند در ارتباط باشید و ایده خود را برای آنها شرح دهید.

هر سازمانی دارای نیازمندی‌های خاص خودش است. بعنوان مثال ممکن است یک سازمان برگزیده از شما بخواهد بصورت حضوری ایده و طرح کسب و کاری خودتان را به ثبت برسانید.

8. چگونه می‌توانم حمایت سرمایه‌گذاران کانادایی از ایده‌ام را برای دریافت ویزای استارت آپ کانادا نشان دهم؟

پس از اینکه با یکی از سازمان‌های برگزیده به توافق برسید، آنها برای شما یک نامه حمایت ارسال می‌کنند و شما هنگام درخواست ویزای استارت آپ کانادا باید این نامه را در پوشه‌ی مدارک خود قرار دهید.

آن سازمان برگزیده همچنین یک گواهی تعهد برای اداره مهاجرت کانادا CIC ارسال می‌کند و این اداره با توجه به این دو مورد (نامه حمایت و گواهی تعهد)، درخواست شما را درمورد مهاجرت به کانادا مورد بررسی قرار می‌دهد.

9. برای دریافت ویزای استارت آپ کانادا باید چه مقدار دانشی از زبان انگلیسی یا فرانسوی داشته باشم؟

برای درخواست ویزای استارت اپ کانادا باید در هر چهار بخش شنیداری، نوشتاری، گفتاری  و خواندن حداقل نمره CLB 5 را کسب نمائید. هنگام اپلای برای این نوع ویزا، ارائه یک گواهی از سازمان‌های ثالث مربوط به دانش شما از زبان انگلیسی یا فرانسوی، الزامی است.

10. برای اثبات توانایی مالی‌ام به منظور زندگی در کانادا، به چقدر پول نیاز دارم؟

میزان سرمایه شما برای زندگی در کانادا، بستگی به تعداد اعضای خانواد شما دارد. برای مشاهده مقدار سرمایه مورد نیاز با توجه به تعداد اعضای خانواده به جدول «سرمایه‌ی مورد نیاز به ازای تعداد اعضای خانواده» در بالا مراجعه نمائید.

نکته: سرمایه‌ای که از طرف سازمان برگزیده برای حمایت از طرح کسب و کاری خود دریافت می‌کنید، نمی‌تواند بعنوان سرمایه‌ی شما برای زندگی در کانادا محسوب شود.

11. آیا یک تیم کارآفرینی می‌توانند باهمدیگه به کانادا مهاجرت کنند؟

معمولاً فرض می‌شود طرح‌هایی که برای سازمان‌های برگزیده فرستاده می‌شود، توسط یک تیم کارآفرینی جمع‌آوری شده‌اند. بنابراین نامه‌ی حمایت و گواهی تعهدی که به ترتیب به متقاضی و اداره مهاجرت کانادا فرستاده می‌شود، می‌تواند تا حداکثر پنج فرد را مورد پوشش قرار دهد.

وقتی سازمان‌های برگزیده درخواست شما را مورد بررسی قرار می‌دهند، افراد آن تیم کارآفرینی را به دو دسته مهم و غیر مهم تقسیم می‌کنند. افراد مهم کسانی هستند که آن سازمان‌ها می‌توانند برای سرمایه‌گذاری به آنها اعتماد نمایند. لازم به ذکر است که اگر درخواست افراد ضروری تیم کارآفرینی رد شود، با درخواست سایر افراد آن تیم نیز موافقت نخواهد شد.

12. فرد مهم در برنامه‌ی ویزای کانادا از نوع استارت آپ کیست؟

فرد مهم، شخصی است که حضور او در طرح تیم کارآفرینی برای اجرای طرح کسب و کاری ارائه شده به سازمان‌های برگزیده، ضروری است و در نامه‌ی حمایت و گواهی تعهد، به همین عنوان شناخته می‌شود. همانطور که گفته شد، اگر درخواست فرد مهم در تیم با موافقت روبرو نشود، درخواست مهاجرت به کانادا سایر افراد نیز رد خواهد شد.

13. حداقل میزان سرمایه‌گذاری برای دریافت ویزای استارت آپ کانادا چقدر است؟

 • ● اگر سرمایه از طرف یکی از صندوق‌های سرمایه‌گذاری برگزیده کانادایی باشد، به حداقل مقدار 200,000 دلار کانادا نیاز دارید.
 • ● اگر سرمایه از طرف یکی از گروه‌های سرمایه‌گذاری برگزیده کانادایی باشد، به حداقل مقدار 75.000 دلار کانادا نیاز دارید.
 • ● شما نیازی به جذب سرمایه از طرف انکوباتور کسب و کار کانادا ندارید، اما باید در برنامه رشد کسب و کار در کانادا پذیرفته شوید.

14. چرا حداقل میزان سرمایه‌گذاری در صندوق‌های سرمایه‌گذاری و گروه‌های سرمایه‌گذاری، دارای تفاوت است؟

تفاوت اصلی بین یک گروه سرمایه‌گذاری و صندوق سرمایه‌گذاری در اینست که گروه‌های سرمایه‌گذاری معمولاً پول خودشان را روی کسب و کارهای استارت اپ سرمایه‌گذاری می‌کنند، درحالیکه صندوق‌های سرمایه‌گذاری، سازمان‌های شراکتی محدود هستند که با در آن شرکت‌های مختلف بصورت شراکتی روی یک کسب و کار مشخص، سرمایه‌گذاری می‌کنند. بطور کلی، کسب و کارهایی که توسط گروه‌های سرمایه‌گذاری حمایت می‌شوند نسبت به صندوق‌های سرمایه‌گذاری، نوپا تر بوده و دارای ریسک سرمایه‌ای کمتری هستند.

 حداقل میزان سرمایه‌گذاری در هرکدام از دو دسته با مشورت انجمن‌های صنعتی و با توجه به میانگین میزان سرمایه‌گذاری در هر صنعت، تأیین شده است.

15. آیا هنگام اپلای ویزای استاراپ کانادا متقاضی خود باید سرمایه‌گذاری نماید؟

خیر، نیازی نیست شما از خود سرمایه‌ای برای شروع کسب و کارتان در کانادا داشته باشید، بلکه حداقل میزان سرمایه‌گذاری صندوق‌های سرمایه‌گذاری یا گروه‌های سرمایه‌گذاری که در طرح تجاری شما شریک هستند، برای فعالیت کسب و کار در کانادا لازم است.

16. اگر از چندین سازمان سرمایه‌گذاری حمایت دریافت کنیم، چه اتفاقی خواهد افتاد؟

دریافت حمایت از چند صندوق یا گروه سرمایه‌گذاری برگزیده باعث بوجود آمدن یک سندیکا می‌شود. اگر شامل دریافت حمایت سندیکایی شدید، بنابراین تمام سرمایه‌گذاری‌های موجود در این سندیکا باید معرفی شوند، اما تنها یک گواهی تعهد به اداره مهاجرت کانادا و تنها یک نامه حمایت برای شما ارسال خواهد شد.

به محض اینکه یک صندوق سرمایه‌گذاری برگزیده قصد حمایت از کسب و کار شما را داشته باشد، بنابراین حداقل میزان سرمایه‌گذاری کلی باید 200 هزار دلار باشد، حتی اگر یک گروه سرمایه‌گذاری نیز قصد حمایت از طرح شما را داشته باشد. همچنین اگر طرح شما توسط صندوق‌های سرمایه‌گذاری مورد حمایت قرار نگرفت، اما حداقل یک گروه سرمایه‌گذاری قصد حمایت از ایده کسب و کاری شما را داشته باشد، جمع این سرمایه باید از 75 هزار دلار بیشتر باشد.

17. درصورت داشتن ویزای کانادا از نوع استارت آپ، اگر کسب و کار من با شکست مواجه شود چه اتفاقی می‌افتد؟

شکست در کسب و کار، باعث باطل شدن اقامت  کانادا بصورت دائمی نمی‌شود. اداره مهاجرت کانادا در نظر می‌گیرد که تمام کسب و کارها نمی‌توانند با موفقیت روبرو شوند و این برنامه به منظور پخش ریسک شکست در هر دو بخش عمومی و خصوصی، طراحی شده است.

اگر اطلاعات یا دیدگاهی در مورد مطالب این صفحه دارید،لطفا با ما و کاربران دیگر به اشتراک بگذارید