فروشگاه ها و مراکز خرید در کانادا

فروشگاه ها و مراکز خرید در کانادا

انواع  فروشگاه ها

در کانادا جهت خرید، مکان های زیادی وجود دارد. متداولترین این فروشگاه ها به شرح زیر هستند:

فروشگاه های زنجیره ای در کانادا  (Department Stores)

این فروشگاه ها، انواع گسترده ای از محصولات مانند لباس، مبلمان، وسایل خانه، وسایل الکتریکی، وسایل بهداشتی، اسباب بازی، اقلام ورزشی، مواد غذایی قابل نگهداری و غیره را عرضه می نمایند. محصولات مختلف با توجه به نوع آن دسته بندی شده و در بخش مربوطه ارائه می گردند. این فروشگاه ها معمولا بخش متمرکزی برای کنترل و محاسبه اقلام خریداری شده را دارا هستند. این بخش بطور معمول در قسمت جلوی فروشگاه قرار گرفته و معمولا بخشی از زنجیره بزرگ یکی از قسمت های فروشگاه را تشکیل می دهد.

فروشگاه های تخصصی در کانادا

فروشگاه های تخصصی فروشگاه هایی می باشند که گروه خاصی از محصولات را عرضه می نمایند. بعنوان مثال فروشگاه های آلات موسیقی، یا فروشگاه وسایل باغبانی و یا فروشگاه های مخصوص یک خط تولید مشخص از این دسته می باشند. در کانادا نیز فروشگاه های تخصصی در زمینه عرضه مبلمان، وسایل الکترونیک، کفش، البسه، دخانیات، نوشابه های الکلی، حیوانات خانگی و ملزوماتشان، گل، کتاب و موارد مختلف دیگر وجود دارد.

دراگ استورهای کانادا

دراگ استورها فروشگاه های تخصصی متداولی هستند که بخش اصلی آنها معمولا یک داروخانه است ولی مواد آرایشی بهداشتی، مواد تمیز کننده، بعضی از محصولات غذایی و مجلات و غیره را نیز به فروش می رسانند.

مراکز خرید در کانادا  (Shopping Malls)

مراکز خرید، ساختمان های بزرگی هستند که شامل مغازه ها و فروشگاه های متنوعی هستند و هرکدام از فروشگاه ها محصولات خود را عرضه می کنند.

بازارچه های کشاورزان کانادایی (Farmers' Markets)

در بازارچه های کشاورزان در کانادا ، میوه جات محلی، سبزیجات، گیاهان دارویی، گل، گوشت و ماهی، تخم مرغ و پنیر و دیگر محصولات غذایی عرضه می شوند. در این بازارها همچنین می توانید هنرمندان محلی را در حال فروش صنایع دستیشان و و همچنین دستفروشان محلی را در حال فروش غذاهای پخته شده مشاهده نمود. بازارچه های کشاورزان معمولا فقط شنبه ها دایر می باشند ،  ولی در ماه های تابستان، بازارچه های بیشتری دایر هستند  و بعضی از آنها روزهای دیگری از هفته را هم کار می کنند.

فروشگاه های مواد غذایی در کانادا

خواربار فروشی ها و یا سوپر مارکت ها، در کنار عرضه مواد غذایی گوناگون مثل سبزیجات، میوه جات، گوشت، شیر و لبنیات، نان و شیرینی و مواد غذایی فراوری شده ، معمولا محصولات دیگری مثل مواد بهداشتی، مواد تمیز کننده و وسایل خانگی نیز عرضه می کنند. بعضی از سوپر مارکتها بخش های اضافه دیگری با اجناس و خدمات دیگر، مثل بخش پوشاک، اداره پست یا داروخانه هم دارند.

سوپر مارکت های کوچک (Convenience Stores)

فروشگاه های کوچکی هستند که انواع محدودی از مواد غذایی، لوازم خانه داری، روزنامه ها، بلیط بخت آزمایی، دخانیات و غیره را به فروش می رسانند. این فروشگاه ها معمولا در داخل و یا نزدیکی محله های مسکونی وجود  دارند و ساعاتی طولانی را برای راحتی مشتریانشان کار می کنند. البته معمولا محصولات در این فروشگاه ها با قیمت بالاتری از فروشگاه های بزرگ عرضه می گردد.

خرید اجناس دست دوم در کانادا

اجناس دست دوم  مانند بازی های ویدیویی و موارد مشابه را علاوه بر فروشگاه های لوازم دست دوم، میتوان از بعضی فروشگاه های معمولی یا حراج های خانگی یا یکشنبه بازار نیز خریداری کرد. در این بازارها و در این حراج ها معمولا می توانید روی قیمت ها چانه بزنید. این بازارها همچنین برای پیدا کردن چیزهای آنتیک و کلکسیونی و محصولات قدیمی که دیگر تولید نمی شوند نیز مناسب است.

یکشنبه بازارها (Flea markets)

 مکانهایی هستند که معمولا یکشنبه ها دایر است و مردم برای خرید و فروش لوازم دست دوم خود به آنجا مراجعه می کنند. هر کس می تواند در این بازارها با مبلغ کمی یک غرفه فروش دائر کند. بعضی از دستفروشان در این بازارها اجناس نو هم می فروشند.

حراج در گاراژ خانه یا حیاط، این حراج معمولا صبح های شنبه در گاراژ خانه ها یا حیاط ها دایر می شوند. بعضی از این حراجها در روزنامه ها و یا روی پوستر هایی در خیابانهای نزدیک آگهی می شوند. همچنین خرید و فروشهای خصوصی را می توان از طریق آگهی های طبقه بندی شده روزنامه ها و یا بوسیله آگهی های طبقه بندی شده اینترنتی و بصورت رایگان انجام داد.

نکته:

* فروشگاه های ارزان قیمت معمولا اجناس را باقیمت پایین تر از حد معمول می فروشند، بعضی اوقات این فروشگاه ها ، فروشگاه های زنجیره ای کم منفعت هستند و بعضی هم فروشگاه های خرده فروشی هستند که اجناس فروشگاه های دیگر را که مدت زیادی است به فروش نرفته، عرضه می کنند. گاهی اوقات این فروشگاه ها اجناسی با عیوب جزیی را نیز عرضه می کنند.

* "فروشگاه های یک دلاری ' فروشگاه هایی هستند که فقط انواع گوناگونی از اجناس ارزان را بفروش می رسانند. این فروشگاه ها بعضی اوقات یک قیمت ثابت برای همه اجناس دارند.

* فروشگاه های اجناس دست دوم فروشگاه هایی هستند که اجناس استفاده شده را به فروش می رسانند. این فروشگاه ها غالبا بوسیله سازمانهای خیریه و با هدف جمع آوری کمکهای مالی اداره می شوند. مردم لوازم مازاد بر نیاز خود را به این فروشگاه ها می بخشند و این فروشگاه ها با فروش این لوازم برای سازمان خیریه پول جمع آوری می کنند.

روزها و ساعت های خرید در کانادا

ساعات کار فروشگاه ها از هر فروشگاه به فروشگاه دیگر متفاوت است. اکثر فروشگاه ها در حدود ساعت 8:00 یا 9:00  صبح باز می کنند و نزدیک به 5:00 یا 6:00 بعد از ظهر تعطیل می کنند. بسیاری از فروشگاه های بزرگتر و خواروبار فروشی ها تا ساعت 9 یا 10 شب باز هستند.

اکثر فروشگاه ها از دوشنبه تا شنبه دایر هستند، فروشگاههایی مثل سوپر مارکتهای محلی یا دراگ استورها و فروشگاههای ویدیویی و بعضی از نانوایی ها هفت روز هفته دایر هستند. ساعت کار بعضی از فروشگاه ها در روزهای یکشنبه از 12 ظهر تا 6 بعدازظهر است.

بسیاری از فروشگاه ها در روزهای زیر، کاملا تعطیل هستند:

روز جزیره (سومین دوشنبه ماه فوریه)

روز کانادا (1 ژولای)

یکشنبه عید پاک (تاریخ های مختلف در هر سال)

روز سال نو (اول ژانویه)

جمعه خوب (تاریخ های مختلف در هر سال)

روز ویکتوریا (دوشنبه 24 ماه می و یا دوشنبه قبل از آن)

روز کارگر (اولین دوشنبه ماه سپتامبر)

روز شکرگزاری (دومین دوشنبه ماه اکتبر)

روز باکسینگ دی (26 دسامبر)

روز کریسمس (25 دسامبر)

اگر اطلاعات یا دیدگاهی در مورد مطالب این صفحه دارید،لطفا با ما و کاربران دیگر به اشتراک بگذارید