مانیتوبا Manitoba

درباره ایالت مانیتوبا


مرکز

Winnipeg  وینیپگ

بزرگترین شهر

Winnipeg

زبان رسمی

English and French  انگلیسی و فرانسوی

کرسی در مجلس عوام

14 از308 (4.5%)

کرسی در مجلس سنا

6 از105 (5.7%)

مساحت

رتبه 8

مساحت کل

649,950 km2

خشکی

548,360 km2

آب(%)

101,593 km2(15.6%)

جمعیت

رتبه 5

جمعیت کل(2011)

1,208,268

تراکم(2011)

2.2/km2

تولید ناخالص داخلی

رتبه 6

کل(2011)

C$ 55.894 billion

درآمد سرانه

C$44,654

رتبه9

نماد گل

باغ زعفران

Prairie crocus

نماد درخت

صنوبر سفید

White spruce

نماد پرنده

جغد خاکستری بزرگ

Great grey owl

وب سایت

www.gov.mb.caاستان مانیتوبا (Manitoba) یکی از سه استان منطقه سرسبز prairie کانادا است. جمعیت این استان حدود ۱٫۲۰۰٫۰۰۰ نفر می باشد. بزرگترین شهر این استان وی نی پگ (Winnipeg) و برندون Brandon دومین شهر بزرگ استان است. این استان در سالهای اخیر شمار زیادی مهاجر جذب کرده و در تلاش است تا سالانه 10000 نفر مهاجر جدید جذب کند.

استاندارد زندگی در مانیتوبا کانادا

پایین بودن هزینه های زندگی از مزایای استان مانیتوبا است. هزینه انرژی، مسکن، بیمه و هزینه های دانشگاه در این استان در گروه کمترین ها در کانادا است. علاقه مندان به گلف در این استان بیشتر از هرجای دیگر کانادا حضور دارند.

“کمترین مقدار دستمزد در ساعت” در این استان ۹.۵۰دلاربوده که چهارمین دستمزد بالا در کانادا می باشد. مالیات بر درآمد این استان در میان 4 استان اول  از لحاظ پایین بودن در کانادا است.

اقتصاد در مانیتوبا کانادا

حرفه ی سنتی این استان ماهی گیری است. صنایع اصلی استان مانیتوبا نیز معدن، تولید و کشاورزی می باشند. زمین های کشاورزی زیادی از گندم ، آفتاب گردان ، جو، جوصحرایی و پنبه در این استان وجود دارد. با توجه به این منابع، صنایع غذایی در این استان قدرت خوبی دارد. هوافضا و صنعت حمل و نقل از دیگر صنایع این استان می باشند.

بخش دولتی و خدماتی در شهر وی نی پگ (Winnipeg) جایگاه خوبی دارد. نرخ بیکاری این استان از میانگین کانادا کمتر است.

از آنجایی که رشد اقصادی خوب این استان باعث بوجود آمدن فرصت های شغلی بسیاری است، مقامات استانی در صدد جذب مهاجر به این استان می باشند. از برنامه هایی که برای جذب مهاجر انجام می شود می توان به کلاس های رایگان زبان انگلیسی EAL و برنامه های آموزش کار اشاره کرد.

مسکن در مانیتوبا کانادا

هزینه پایین مسکن یکی از مزایای استان مانیتوبا می باشد. بازار مسکن این استان بسیار رقابتی و قابل استطاعت است. درصد متوسط درآمد خانه وار با هزینه های مالکیت بین ۳۰ – ۱۵ درصد می باشد. در ۵ سال گذشته بدلیل افزایش مهاجرت به این استان قیمت مسکن بیشتر از ۸۵٪افزایش داشته است.

دیگر مزیت مسکن در این استان این است که به دلیل وسعت شهری لازم نیست برای پیدا کردن مکان مناسب خیلی دور از شهر زندگی کرد متوسط سفر شهری از محل کار تا منزل در این استان ۶کیلومتر می باشد که در کانادا یکی از کمترین مسافت ها است.

تاریخچه مانیتوبا کانادا

این استان در سال ۱۸۷۰، سه سال بعد از استقلال کانادا به کنفدراسیون کانادا ملحق شد. استان مانیتوبا تاریخچه مستندی از قبایل بومی Cree ، Ojibwa، Sioux دارد.شرکت Hidson’s Bay در دهه ۱۶۰۰با شروع تجارت پوست سفر به این استان را آغاز کرد.

در زمان پیوستن به کانادا، مانیتوبا فقط بخشی از اندازه فعلی بود. شکل و اندازه استان در سال ۱۹۱۲ به صورت امروزی درآمد. اعتصاب عمومی Winnipegدر سال ۱۹۱۹ یک واقعه مشهور در این استان بود. جنبش کارگری قدرتمند در آن زمان کسب و کار را به مدت ۶هفته در اعتراض به شرایط بد کاری متوقف ساخت. جدال بین کارگر و کارفرما نقطه مهمی در تاریخ جنبش کارگری کانادا محسوب می شود.

هرچند این استان از لحاظ رشد، از چند استان عقب ماند ولی با رشد تجارت و صنعت به سمت پیشرفت حرکت می کند. گر چه برخی از زمین های کشاورزی روستایی هنوز پابرجا هستند ولی Winnipeg شهری مدرن که شرکت های بزرگی چون Great – west Life(مجموعه مالی و بیمه ای) و CanWest Global(شرکت رسانه ای بزرگ) در آن مشغول فعالیت هستند. این استان ادامه رشد اقتصادی بسیار عالی خود را در جذب مهاجر می داند.

فرهنگ مانیتوبا کانادا

مهاجرت باعث شده تا استان مانیتوبا دارای مجموعه ای از فرهنگ های مختلف باشد. چند فرهنگی بودن که از خصوصیات کانادا محسوب می شود در این استان به خوبی دیده می شود. هر ساله در این استان جشنواره های مختلف سنتی و فرهنگی بومی جشن گرفته می شود که نشانگر قدرت اقوام مختلف در این استان است.

مانیتوبا مهد هنر نیز هست. ارکستر سمفونی آن در جهان شناخته شده می باشد و شهر وی نی پگ میزبان اولین شرکت بالد رئیال بریتانیا بوده است.در مرکز استان منظره های ویژه هنری یافت می شود.

جمعیت مانیتوبا کانادا

استان مانیتوبا با تقریباً ۱٫۲۰۰٫۰۰۰ نفر جمعیت، پنجمین استان پر جمعیت کانادا می باشد. با توجه به کاهش رشد جمعیت، این استان به دنبال جذب مهاجر می باشد. شهر وی نی پگ (Winnipeg) با حدود ۷۰۰٫۰۰۰ نفر جمعیت تقریبا نیمی از جمعیت استان را در خود جای داده است. در این استان از بزرگترین اقوام مهاجر می توان به بریتانیایی ها، ایرلندی ها، اوکراینی ها، آلمانها، هلندی ها و لهستانی ها اشاره کرد.حدود ۱۵ درصد جمعیت استان را اقوام Metis تشکیل می دهند.

بزرگترین شهرهای مانیتوبا کانادا براساس جمعیت

شهر

2011

2006

Winnipeg

663,617

633,451

Brandon

46,061

41,511

Steinbach

13,524

11,066

Portage la Prairie

12,996

12,728

Thompson

12,829

13,446

Winkler

10,670

9,106

Selkirk

9,834

9,515

Dauphin

8,251

7,906

Morden

7,812

6,571


مهاجرت به مانیتوبا کانادا

استان مانیتوبا به دنبال جذب سالانه حداقل ۱۰٫۰۰۰ مهاجر می باشد. این استان به دلیل هزینه های پایین زندگی، سطح بالای زندگی و مردمان مهمانواز و خون گرم، مقصدی ایده آل برای مهاجران می باشد. اخیراً کارفرمایان این استان از برنامه نیروی کار خارجی موقت به عنوان راه حلی موقتی برای کمبود نیروی کار استفاده کرده اند، ولی مقامات این استان با شرکت در برنامه انتخابی استانی PNP، سعی در جذب مهاجر به صورت دائم دارند.

شهر

منطقه

بیشترین دمای روزانه در ماه July

بیشترین دمای روزانه در ماه January

بارش سالیانه

Winnipeg

Winnipeg

26 °C

−11 °C

521 millimetres

Steinbach

Eastman

25 °C

−11 °C

581 millimetres

Portage la Prairie

Central Plains

26 °C

−9 °C

532 millimetres

Brandon

Westman

25 °C

−11 °C

474 millimetresشهر اصلی مانیتوبا کانادا

وینیپگ (Winnipeg)

Winnipeg به منطقه جغرافیایی آمریکای شمالی بسیار نزدیک است. این شهر مرکزی که هشتمین شهر بزرگ کانادا محسوب می شود محل ادارات دولتی و مراکز تجاری بزرگ می باشد. این شهر با داشتن مراکز آموزش عالی به محل اصلی توسعه و تحقیق منطقه تبدیل گردیده است و این خود عامل اصلی جذب شرکت های بزرگ همانند Boring و Bristol Aerospace به این شهر است.

وینیپگ (Winnipeg) به سرمای شدید در زمستان معروف است.تابستانهای این شهر نیز بسیار ملایم می باشد. در تابستان این شهر میزبان بسیاری از جشنواره های فرهنگی و هنری است.همچنین در طول فصل های گرم مردم این استان از امکانات تفریحی بی شماری در کنار رودخانه سرخ و دریاچه های اطراف برخوردار هستند.

در این شهر فعالیت های هنری بسیاری انجام می پذیرد. برای مثال در رابطه با هنرهای صنعتی می توان به Royal Winnipeg Ballet ،WinnipegArt Gallery و Winnipeg Symphony Orchestra اشاره کرد. این شهر میزبان جشنواره Winnipeg Fringe Theatre دومین جشنواره بزرگ در آمریکای شمالی و جشنواره های موزیک Jazz و سنتی می باشد.

از مراکز مهم دیگر این شهر می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • موزه حقوق بشر کانادا
  • ضرابخانه سلطنتی کانادا
  • لابراتوار ملی میکرو بیولوژی کانادا
اگر اطلاعات یا دیدگاهی در مورد مطالب این صفحه دارید،لطفا با ما و کاربران دیگر به اشتراک بگذارید