مهاجرت به کانادا از طریق پناهندگی

وب سایت مهاجرت ایرانی به هیچ عنوان قصد تشویق بازدیدکنندگان برای اخذ پناهندگی کانادا یا کشورهای دیگر را ندارد.پناهندگی در هر کشوری پیچیدگی های فراوانی داشته و مشکلات بسیار زیادی را ازجمله مشکلات روحی ، مشکلات اجتماعی و... برای خود فرد ایجاد می نماید. بنابراین به ایرانیان عزیز توصیه میکنیم به هیچ وجه پناهندگی را به عنوان یک گذینه برای مهاجرت در نظر نگیرند و درصورتی که قصد مهاجرت دارند روش های دیگری را برای این منظور انتخاب نمایند. تنها هدف ما از ایجاد این صفحه بازگو کردن قوانین بین المللی و قوانین کشورها در مورد پناهندگی و پناهجویان است.پناهندگی در حقوق بین الملل:

افرادی که بنا به علل مشکلات حکومتی ، مورد ظلم و خطر بالقوه قرار میگیرند و با فرار از کشور خود به کشور دیگری پناه میبرند٬ دارای حق و حقوقی خواهند بود و اگر احساس شود آنها در صورت بازگشت به کشورشان در معرض خطر قرار خواهند گرفت، ازبازگشت آنان جلوگیری شده و شامل امکانات حداقلی روزمره زندگی خواهند گردید
وضع حقوقی پناهنده در کشور کانادا:
در مجموع تعداد نوزده ملیون و پانصد هزار پناهنده در دنیا وجود دارند که از این تعداد درخواست پناهندگی تقریبا صد هزار نفر در کشورهای مختلف پذیرفته میشود ومعمولا یک دهم از این تعداد توسط کاندا پذیرفته مشود که دولت کانادا این کار را به دو طریق انجام میدهد.
1- از طریق  اسپانسرها

2- از طریق کمکهای دولتی

پناهندگانی که به وسیله اسپانسرها حمایت می گردند از خارج از خاک کانادا هم میتوانند اقدام کنند و درخواست پناهندگی خود را مطرح نمایند. لازم به ذکر است کلیه مخارج این اشخاص باید توسط اسپانسرها تقبل گردد  که شامل هزینه های کامل یک سال زندگی در کانادا خواهد بود.
افرادی که از این طریق اقدام نکنند ، ناچارا  باید وارد خاک کانادا شده و در همانجا درخواست پناهندگی خود رامطرح نمایند که این مساله به دو روش امکان پذیر خواهد بود.
مورد اول بدین صورت است  که در همان لحظه ورود به خاک کانادا درخواست پناهندگی مطرح کنند که در این صورت پانزده روز فرصت خواهند داشت که مدارک مربوطه برای اثبات ادعایشان را تکمیل و ارائه نمایند.
و مورد دوم آن است که به اداره مهاجرت کانادا مراجعه نموده و همان آنجا درخواست پناهندگی نمایند که در این صورت باید تمامی مدارک خود را همراه داشته باشند وفرصتی برای جمع آوری مدارک به آنها داده نخواهد شد، که در فرض اخیر اشخاص باید اصالتا در اداره مهاجرت حاضر باشند .
طبق رای دادگاه فدرال از تاریخ 23 جولای2015  ، کسانی  که توسط مجمع مهاجرت و پناهندگی کانادا (IRB) جلسه استماع اظهاراتشان برگزار و درخواستشان رد شده باشد به این موضوع حق اعتراض خواهند داشت و مادامی که اعتراضشان در حال بررسی است حق ماندن در کشور کانادا را دارا هستند.
طبق آمار ارائه شده درسال 2014دولت کانادا 13500 مورد درخواست پناهندگی دریافت نموده  که تعداد بسیار زیادی از این پرونده ها توسط دولت کانادا پذیرفته نشده اند .
البته اگر این افراد از کشورهای D.O.C اقدام کرده باشند،قانون فوق در مورد آنهای مجری نخواهد بود و این افراد باید خاک کشور کانادا را ترک کنند و البته  این مساله مانع حق اعتراضشان نبوده و به درخواست اعتراض آنها هم رسیدگی خواهد گردید ،ولی حق ماندن در خاک کانادا را نخواهند داشت و در صورت نیاز باید درخواست ماندنشان را به دادگاه فدرال ارائه نمایند.
کشورهای D.O.C از نظر دولت کانادا کشورهای امن می باشند  که حقوق بشر در آنها به صورت کامل رعایت میشود مثل کشورهای آلمان ،انگلستان، ایرلند و ... و بنابراین افرادی که از این کشورها اقدام میکنند واجد شرایط پناهندگی نخواهند بود و اگر شخص پناهنده از این کشورها اقدام کند  در مدت کمتر از 45 روز به درخواست او رسیدگی می گردد، چرا که رد شدن درخواست این افراد بسیار است.

کسانی که درخواست پناهندگی میدهند به هیچ وجه حق کار کردن در خاک کانادا را ندارند.اما اگر مدت ۱۸۰ روز از تاریخ ارائه درخواست پناهندگی آنها بگذرد و تکلیف آنها دراین مدت مشخص نگردد، میتوانند درخواست اجازه کار کنند.و البته سقف کمکهای دولتی به آنها مدت زمان یک سال است.اما به محض  اینکه شخص بتواند به صورت مستقل امورات خود را اداره کند دیگر واجد شرایط کمکهای  دولتی نخواهد بود و این کمکها به وی قطع خواهد گردید.

 Fidahussain
  سلام لطفا به مشکل ما رسید‌گی کنید زند‌گی اینجا برام سخته نمیتونم سنگین کاری کنم لطفا درکم کنید پاسخ مارو بدهید با تشکر  
 مرجان زندیه
  سلام . من سال 92 درخواست پناهندگی تو کشور آلمان رو دادم بنا به دلایلی برگشتم مجدد ایران . الان می تونم دوباره به کشور کانادا درخواست پناهندگی بدم ؟ مجدد برنمی گردونن آلمان ؟  
 م
  سلام.آیا بعد از اینکه وارد خاک کانادا شدم به دلیل آزارو اذیت همسر در ایران، دولت کانادا پناهندگی می دهد؟آیا به پناهندگان خانه می دهد؟  
 shaker faateh
  سلامو وقت بخیراینجا چند سوالی ذهنمو درگیر کردهاولش اقا علی فرمودن باید بدون پاسپورت باشیاین قبولهوباید بگم بدون پاسپورت یعنی باید قاچاق بریو تتت گفتن نباید قاچاق بری چون جرمه..اگه این جرمه پس راهه حلش چیه؟مثلا چحوری خودمونو برسونیم کانادا ودرخاست پناهندگی بدیم..خوشحال میشم جواب قناعت بخشی دریافت کنمممنون  
  سام عظیمی
  سلام من یک نویسنده استم و یک کتاب نوشتم که امکان چاپ این کتاب در ایران وجود ندارد. ایا من میتوانم اقدام برای ویزای خود اشتغالی کانادا کنم ممنون اگر کمک کنید  
 مهناز صلاحی
  سلام .من اکنون چندین سال است سیتی زن کنادا هستم از بریتیش کلمبیا شهر ونکور .به دلیل بیماری مادرم دوسال وچهار ماه است که تهران هستم وقصد دارم به محض بهبودی ایشان برگردم.دو روز پیش ایمیلی از اداره مهاجرت کانادا دریافت کردم مبنی براین که ما به وضعیت پهاهندگی شما hasateفکر می کنم درمعنی مشکوک هستیم دریافت کردم که شماره تلفن وایمیلی هم گذاشته بودند .من تونستم ایمیل یزنم وماجرا را شرح دهم و علت ایمیل را پرسیدم هنوز پاشخی نگرفتم .اما نگران شده و در خواست دارم راهنمایی نمایید.سپاس  
 Hossein
  سلاممراحل درخواست پناهندگی چطوریه?نحوه خروجم از ایران باید چطور باشه?  
 Omid
  سلام خدمت شما و تمام همکاران گرامیتان. من تقریبا 1/5سال هست که در آلمان هستم و الآن درخواست پناهندگی أم رد شده و نمیخواستم وکیل بگیرم چون تصمیم گرفته بودم برگردم به کشورم اما میخوام یه شانس دیگه امتحان کنم. سوال من اینه که چطور میتونم برم به سمت کانادا و یا حدآقل با چه مبلغی میتونم برم. ممنون میشم اگه کسی بتونه کمکم کنه  
 ندا
  سلاممن درقبول شده اروپا هستم اما مشکلات زیادی دارم از نگاه لسان هر چند کوشش میکنم نمیشود انگلیسی بلدم ایا میتوانم به کانادا بروم چگونه میتوانم پناهنده انجا شوم تشکر  
 ماریا علیزاده
  سلام اگر پناهجویی اقامت موقت ازیک کشور اروپایی مثلا ایتالیا رابگیرد میتواند بعنوان پناهنده ب کانادا برود واقامت دایم از کانادا اخذ کند ممنون  
 بابک اف
  اگر قانونی و با پاسپورت ایرانی وارد کانادا بشوم می توانم درخواست بدهم یا خیر؟  
 علی شکیب
  نخیر به هیچ عنوان پناهنده نباید پاسپورت داشته باشد.  
 Rohulla Amiri
  سلام من بچه افغانی ۱۸ سال هستم تقریباً دوسال است کارگر سنگبوری در ایران هستم در ایران که اومده ام قاچاق اومدم مجبور بودم کارم خیلی سنگین است مجبورم کارکنم میخواهم پناهنده کانادا شوم قاچاق یا قانونی از کدام کشور باید بروم شنیدم کمپ در کوبا امریکا هست دروغ است یا راست لطفاً اطلا دهید خسته شدم از این زنده گی تابکی انجوری کسی را ندارم همرایم کمک کند لطفاً اطلاعات دهد ؟  
 بن
  سلام. بستگی به هزینه ای داره که میخوای صرف کنی. کم خرج ترین راه اینه که از راه زمینی بری ترکیه. و اونجا به un درخواست پناخندگی بدی. حدود دو سال طول میکشه حالا کمتر یا بیشتر توی این مدتم اونجا کار کنی تا خرج زندگیت بگذره  
 omid nuri
  کسانی کە بە قاچاق وارد کانادا میشورند میتوانن اقامت دائم بگیرن ایا دیپورت نمیشم؟//؟؟  
 تتت
  اگر به صورت قاچاق وارد شوید اگه در کشور کاندا پلیس کاندا شمارا دستگیر کند به حبث مجازات و به کشور خود منتقل خواهید شد یادتان باشد قاچاق همیشه در هر کشوری به عنوان جرم تقلی میشود  
 اکرم محمودی
  سلام میخواستم بدونم بعد از اعلام پناهندکی اجازه کار دایم واینکه سنیدم خونه هم میدن درسته یا نه؟ واینکه حقوقی که میدن ناهی چقدر هست؟  
اگر اطلاعات یا دیدگاهی در مورد مطالب این صفحه دارید،لطفا با ما و کاربران دیگر به اشتراک بگذارید