نوا اسکوشیا Nova Scotia

درباره ایالت نوا اسکوشیا


مرکز

Frederictonفردریکتون

بزرگترین شهر

Saint Johnسنت جان

زبان رسمی

English, Frenchانگلیسی و فرانسوی

کرسی در مجلس عوام

10 از308 (3.2%)

کرسی در مجلس سنا

10 از105 (9.5%)

مساحت

رتبه 11

مساحت کل

72,908 km2

خشکی

71,450 km2

آب(%)

1,458 km2(2%)

جمعیت

رتبه 8

جمعیت کل(2011)

751,171

تراکم(2011)

10.51/km2

تولید ناخالص داخلی

رتبه 9

کل(2011)

C$32.180 billion

درآمد سرانه

C$42,606  رتبه 11

نماد گل

Purple violet بنفشه ارغوانی

نماد درخت

Balsam fir درخت گل حنا

نماد پرنده

Black-capped chickadee کاکل سیاه

وب سایت

www.gnb.caنُوا اِسکوشیابه Nova Scotia به فرانسوی: Alba Nuadh 

از استان‌های کشور کانادا و واقع در ساحل جنوب شرقی این کشور است.

4 استان نوا اسکوشیا ،انتاریو، کبک و نیو برانزویک، اولین استانهایی بودند که به کنفدراسیون کانادا پیوستند. نوااسکوشیا یکی از چهار استان آتلانتیک (اطلس) کانادا با حدود ۱ میلیون جمعیت است.این استان دارای ۳۸۰۰ جزیره ساحلی به علاوه خاک اصلی خود می‌باشد. هالیفکس(Halifax) با جمعیت تقریباً ۴۰۰٬۰۰۰ نفر بزرگترین شهر و مرکز سیاسی این استان است. این استان همچنین یکی از بنادر اصلی و مهم کانادا و محل دسترسی به اقیانوس اطلس است

تاریخچه نوا اسکوشیا کانادا

. تاریخ استان نوااسکوشیا به ۱۱۰۰۰ سال قبل برمی گردد . اسم این استان از زبان یونانی و به معنی اسکاتلند جدید می‌باشد. تقریباً ۳۰ درصد ساکنان آن اصالتی اسکاتلندی دارند. قدیمیترین قوم سیاه پوست در کانادا در این استان زندگی می‌کنند.برخی از ساکنین این استان جزء قوم Mi’kmag بودند که هنوز نقش مهمی در زندگی این استان ایفا می‌کنند.وایکینگ ها در سال 990 اولین گروه اروپایی بودند که پا به این استان گذاشتند.نوااسکوشیا از قبل از شکلگیری کانادا مقصد مهاجران زیادی از سراسر جهان بود. در زمان تشکیل کنفدراسیون کانادا در سال ۱۸۶۷ این استان موطن اقوام مختلف با فرهنگهی مختلف بود. بخش جالب تاریخ این استان به نقش ساکنان آن در دو تراژدی بزرگ برمیگردد. اولی در سال 1912 و پس از غرق شدن کشتی افسانه‌ای تایتانیک بود که جندین قایق از بندرگاه هالیفکس Halifax برای نجات مسافران به سمت آنها شتافتند.واقعه بعدی مربوط به حملات ۱۱ سپتامبر بود،بسیاری از هواپیماهایی که ب دلایل امنیتی  نمی توانستند در ایالات متحده فرود بیاید در فرودگاه نوااسکوشیا به زمین نشسته و ساکنین این شهر از مسافران در خانه‌های خود پذیرایی کردند.

موقعیت جغرافیایی نوا اسکوشیا کانادا

این استان از یک شبه جزیره که به سرزمین اصلی کانادا متصل است و چندین جزیره از جمله جزیره کیپ برتون تشکیل شده است.

جزیره کیپ برتون توسط "تنگه کانسو" از شبه‌جزیره جدا شده و بخش شبه جزیره‌ای استان نوا اسکوشیا نیز از طریق"تنگه چیگ نکتو" به سرزمین اصلی کانادا متصل شده است.

جمعیت نوا اسکوشیا کانادا

استان نوااسکوشیا با جمعیت حدود ۹۳۰۰۰۰ نفری خود جزو کم جمعیت ترین استانهای کانادا می‌باشد. که البته به دلیل  کم بودن مساحت ، دومین استان پرتراکم کانادا محسوب می‌شود. اکثر جمعیت در مرکز استان یعنی شهر Halifax و اطراف آن ساکن هستند. در این استان افراد با ملیت های مختلف از جمله فرانسوی ایرلندی، آلمانی ، عرب، ، هلندی و چینی زندگی می‌کنند.

اقتصاد و اشتغال در نوا اسکوشیا کانادا

استان نوااسکوشیا از اقتصاد متوعی برخوردار است که  تولید، ماهیگیری و معدن از جمله آنها است. بخش اصلی صنعت معدن، به زغال سنگ مربوط می‌شود. در سالهای اخیر منابع ماهی  با خطر مواجه شده و بر روی صنعت شیلات تأثیر بدی گذاشته است.هالیفکس(Halifax) قلب اقتصاد بخش آتلانتیک کانادا محسوب می‌شود که یک مرکز شهری بزرگ با صنایع متنوع می باشد. علاوه بر جنگلداری مدرن و کشاورزی پیشرفته در این استان، از سال 1191 بع بعد درآمد نفتی و گازی به طور چشمگیری افزایش یافته و به اقتصاد این استان کمک می‌کند.سالانه بیش از یک میلیون نفر از این استان دیدن می‌کنند که تقریباً یک چهارم آنها از خارج کانادا وارد این استان می‌شوند. میانگین درآمد خانواده در هالیفکسکمی بیش از میانگین کانادا است.

مسکن در نوا اسکوشیا کانادا

قیمت پایین مسکن یکی از دلایل پایین بودن هزینه‌ها در این استان می‌باشد. قیمت متوسط خانه در شهر هالیفکسدر سال 2015 حدود 290٬۰۰۰ دلار می‌باشد.در شهری مانند تورنتو این عدد حدود 620.000 دلار است. طبق آمار حدود 21 تا 33 درصد درآمد خانوار در این استان صرف خرید مسکن میگردد.

تحصیلات در نوا اسکوشیا کانادا

سیستم آموزشی مناسبی از مهد کودک تا دانشگاه در این استان موجود می باشد. در کانادا تمامی شهروندان و دارندگان اقامت دائم تا 20 سالگی می توانند از تحصیلات رایگان دولتی تا مقطع دیپلم استفاده کنند. در این استان چندین روش آموزشی برای فرزندان شما وجود دارد که هزینه آنها از محل مالیات تامین می گردد. به علاوه مدارس دولتی، مدارس فرانسوی زبان نیز در این استان موجود می باشد.این استان شرایط تحصیل از مهدکودک تا سال ۱۲ را به زبان انگلیسی و فرانسوی فراهم می‌سازد. همانند دیگر استانها معلمان این استان نیز دارای مدارک تحصیلی دانشگاهی، دوره تربیت معلم پیشرفته می‌باشند و از برنامه تحصیلی قانونمندی پیروی می‌کنند.. شهریه این دانشگاه‌ها گران ترین در کانادا و حدود ۶٬۲۸۱ دلار می باشد.در این استان ۱۱ دانشگاه و کالج و ۱۳ کالج فنی برای  تحصیلات عالی وجود دارد. از این میان می‌توان به دانشگاه Dalhousie بزرگترین دانشگاه کالج  king، دانشگاه saint Mary، دانشگاه Mount Saint Vincent و کالج هنر و طراحی Nova Scotia همه در Halifax و دانشگاه فرانسویSaint – Anne و دانشگاه Cape Breton در Sydney اشاره نمود.

بهداشت در نوا اسکوشیا کانادا

طبق قوانین کانادا، تمامی شهروندان و دارندگان اقامت دائم می تواند از خدمات درمانی رایگان دولتی استفاده نمایند. بدین معنی که هزینه اکثر خدمات درمانی به طور مستقیم از شهروندان دریافت نمی شود. البته بعضی از خدمات خاص جزء این طرح نمی باشد (برای مثال عمل زیبایی و مراقبت های دهان و دندان). لیست خدمات دولتی در هر استان متفاوت است.

مهاجرت به نوا اسکوشیا کانادا

سالانه تقریباً ۳۰۰۰ مهاجر وارد نوااسکوشیا می‌شوند و انتظار می‌رود در آینده بر تعداد مهاجران افزوده شود. این استان جهت کمک به جذب مهاجر متخصص در برنامه انتخابی استانی یاPNP شرکت دارد که به روند جذب مهاجر را سریعتر میکند. در این برنامه چندین روش برای مهاجرت از جمله متخصصین، کار خانوادگی و ارتباط خانوادگی در نوااسکوشیا وجود دارد. اخیراً این استان تلاش بسیاری داشته است که دانشجویان خارجی فارغ‌التحصیل این استان را جهت کار و اقامت جذب کند.

دولت نوا اسکوشیا کانادا

دولت کانادا به دو بخش فدرال یا همان دولت مرکزی و دولت های استانی تقسیم می شود. این استان مجلس انتخابی دموکراتیک خود را دارا می باشد. دولت نوااسکوشیا مجلس انتخابی دموتراتیک خود Nova Scotia Legislative Assembly را دارد که در شهر Halifax واقع است.

اگر اطلاعات یا دیدگاهی در مورد مطالب این صفحه دارید،لطفا با ما و کاربران دیگر به اشتراک بگذارید