نیوفاندلند و لابرادور Newfoundland and Labrador

درباره ایالت نیوفاندلند و لابرادور


مرکز

St. John'sسنت جان

بزرگترین شهر

St. John's  سنت جان

زبان رسمی

English   انگلیسی

کرسی در مجلس عوام

7 از308 (2.3%)

کرسی در مجلس سنا

6 از105 (5.7%)

مساحت

رتبه 10

مساحت کل

405,212 km2

خشکی

373,872 km2

آب(%)

31,340 km2(7.7%)

جمعیت

رتبه 9

جمعیت کل(2011)

514,536

تراکم(2011)

1.38/km2

تولید ناخالص داخلی

رتبه 8

کل(2011)

C$33.624 billion

درآمد سرانه

C$65,556

رتبه 5

نماد گل

Pitcher plant

نماد درخت

Black spruce صنوبر سیاه

نماد پرنده

Atlantic puffin مرغ دریایی آتلانتیک

وب سایت

www.gov.nl.caنیوفاوندلند و لابرادورNewfoundland and Labrador به فرانسویTerre-Neuve-et-Labrador 

شرقی‌ترین استان‌های کانادا و یکی از 4 استان آنتلانتیک است همچنین این استان دارا مرز ساحلی با اقیانوس اطلس است.این استان دارای دو بخش اصلی است، جزیره نیوفاندلند و منطقه لابرادور که در شمال غربی جزیره واقع است.در حدود ۹۴ درصد از جمعیت این استان در جزیره نیوفاندلند سکونت دارند که نیمی از آن‌ها در شبه‌جزیره آوالون ساکن‌اند.

مرکز این استان و هچنین بزرگترین شهر آن سنت جان (St John) نام دارد. ۴۰ درصد از جمعیت نیوفاوندلند و لابرادور در این شهر زندگی می‌کنند.دیگر مراکز اصلی و پر جمعیت این استان Grand Falls گرند فالز، Windsor وینزورو Corner Brook کرنر بروک می باشند.. روستاهای سنتی بخش مهمی از این استان را تشکیل می دهند.

حدود 90 درصد از ساکنان آن در سرشماری سال ۲۰۰۶ زبان مادری خود را زبان انگلیسی معرفی کرده اند.البته گویش خاصی از زبان انگلیسی در این استان رایج است که اصطلاحا انگلیسی نیوفاندلندی نامیده می شود.

زبان

جمعیت

درصد

English

443,405

89

French

46,885

10.4

Innu-aimun

1,585

0.3

Chinese

1,080

0.2

Spanish

670

0.1

German

655

0.15

Inuktitut

595

0.1

Urdu

550

0.1

Arabic

540

0.1

Dutch

300

< 0.1

Russian

225

< 0.1

Italian

195

< 0.1

زمین های  این استان در قدیم مستعمره و جزئی از قلمرو پادشاهی بریتانیا بوده و در آخرین روز ماه مارس سال ۱۹۴۹ به عنوان دهمین استان به کنفدراسیون کانادا پیوست که در آن زمان نام آن نیوفاندلند بود. در  دسامبر ۲۰۰۱ و هنگام اصلاح قانون اساسی کانادا، نام این استان به «نیوفاوندلند و لابرادور» تغییر یافت.البته در زبان گفتاری مردم کانادا معمولا به کل استان نیوفاوندلند و به منطقه غیرجزیره‌ای آن لابرادور گفته می‌شود.

اقتصاد استان نیوفاندلند و لابرادور کانادا

اقتصاد استان نیوفاندلند و لابرادور تا حد زیادی وابسته به منابع طبیعی است. بزرگترین صنعت استان ماهیگیری یا شیلات بوده است. دومین صنعت مهم این استان صنعت معدن و از بخش لابرادور است با صادرات حدود 700 میلیون دلاری سنگ آهن در سال.بخش انرژی نیز قسمت مهم دیگری از اقتصاد می باشد.این استان همچنین دارای منابع نفتی و گازی نسبتا بزرگی بوده که با سرعتی زیادی در حال توسعه و استخراج می باشند.استان نیوفاندلند و لابرادور در حال مقابله با اثرات منفی کاهش ماهیگیری و شیلات که صنعت اصلی استان بوده است می باشد. این استان با برگزاری برنامه های آموزشی سعی در ارتقاء صنعت رو به رشد خود وکاهش وابستگی به منابع طبیعی دارد.

سطح استاندارد زندگی در نیوفاندلند و لابرادور کانادا

سطح بالای بیکاری بدین معنی است که درآمد متوسط خانواده ها در این استان از میانگین کانادا پایین تر است و این به دلیل سطح بالای بیکاری در استان پس از مشکلات بوجود آمده در صنعت ماهیگیری است.البته هزینه های زنگی از جمله هزینه مسکن دراری کمترین نرخ را در بین استانها است. با داشتن  شغلی در یکی از مراکز صنعتی می توان زندگی راحتی در این استان داشت.

تحصیل در در نیوفاندلند و لابرادور کانادا

سیستم آموزشی مناسبی از مهد کودک تا دانشگاه در این استان موجود می باشد. در کانادا تمامی شهروندان و دارندگان اقامت دائم تا 20 سالگی می توانند از تحصیلات رایگان دولتی تا مقطع دیپلم استفاده کنند. در این استان چندین روش آموزشی برای فرزندان شما وجود دارد که هزینه آنها از محل مالیات تامین می گردد.

موسسات آموزش عالی دولتی در این استان شامل Memorial University of Newfoundlandو College of theNorth Atlanticمی باشد. شهریه دانشگاه ها ارزان بوده و از این لحاظ مقام دوم را در کانادا دارند. در ضمن 27 کالج کارآموزی خصوصی با ارائه تحصیلات و آموزش فنی مرتبط با کار و اشتغال در این استان وجود دارد.

مهاجرت به نیوفاندلند و لابرادور کانادا

این استان مقصد اصلی مهاجران به کانادا نمی باشد ولی مهمانوازی و خون گرمی مردم این استان، مهاجران متخصص را به سمت خود جذب می کند. این استان جهت تسهیل روند مهاجرت در برنامه انتخابی استانی PNP شرکت دارد. این برنامه به روند مهاجرت به کانادا و صدور ویزای کانادا سرعت می بخشد.

اگر اطلاعات یا دیدگاهی در مورد مطالب این صفحه دارید،لطفا با ما و کاربران دیگر به اشتراک بگذارید