ویزای توریستی کانادا

ویزای توریستی کانادا یا Visitor Visa

از نظر اداره مهاجرت کانادا، توریست کسی است که تابعیت کشور کانادا را ندارد و بصورت قانونی از کانادا دیدن می کند. این سفر می تواند به هدف انجام یکی از 3 مورد زیر باشد:

 • ● تعطیلات
 • ● دیدار خانواده
 • ● انجام بیزینس 

ویزای توریستی یا مسافرتی کانادا از نوع ویزاهای موقت کاناداست که Temporary Visit Visa می گویند.


برای دریافت ویزای توریستی کانادا وجود این موارد الزامی است:

 • ● پاسپورت معتبر
 • ● برخورداری از شرایط سلامتی مناسب
 • ● متقاعد نمودن افسر مهاجرت که به کشور خود باز می گردید. مانند علایقی همچون کار، خانواده، دارایی و …
 • ● داشتن پول کافی برای سفر

همچنین ممکن است بنا به تشخیص افسر مهاجرت جهت اخذ ویزای توریستی، موارد دیگری از شما درخواست شود:

 • ● انجام آزمایشات پزشکی
 • ● دعوتنامه از شخصی که در کانادا زندگی می‌کند.

مدت زمانی که برای صدور ویزای توریستی کانادا برای ایرانیان اعلام شده حداقل 133 روز می‌باشد.


به صورت کلی برای آنکه موفق به دریافت ویزای کانادا شوید باید حداقل شرایط زیر را داشته باشید:

 • ● فرم های تقاضانامه ویزای کانادا را بطور کامل و دقیق پر کنید. 
 • ● مدارک لازم را بصورت کامل ارائه نمایید. 
 • ● به کمک فرم ها و مدارک نشان دهید که انگیزه موجه برای مسافرت به کشور کانادا دارید.
 • ● به کمک فرم ها و مدارک نشان دهید که استطاعت مالی کافی جهت  مسافرت به کانادا دارید.
 • به کمک فرم ها و مدارک نشان دهید که پس از خاتمه مدت ویزای توریستی خود، به طور غیر قانونی در کانادا نخواهید ماند یا تقاضای پناهندگی نخواهید ونمود و حتما خاک این کشور را ترک خواهید کرد.
 • ● اینکه ثابت شود به کانادا ممنوع الورود نیستید.

اگر همه شرایط فوق از نظر افسر مهاجرت تأمین شده باشد، ویزای توریستی را صادر می کند. البته صدور این ویزا به معنای ورود شما به کانادا نخواهد بود. زمانی که وارد  کشور کانادا شدید، افسر گمرک یا اداره مهاجرت مدارک شما را بررسی کرده و سوالاتی از شما خواهد پرسید تا اطمینان یابد همچنان شرایط اخذ ویزای کانادا را دارید. در آن صورت ویزای قطعی شما صادر می گردد. در واقع هنگام ورود به کاناداست که معلوم می شود حداکثر تا چه زمان می توانید در کانادا اقامت داشته باشید. معمولا مدت زمان اقامت موقت درکانادا با ویزای توریستی حداکثر ۶ ماه است.


پر کردن فرم ها و آماده کردن مدارک لازم برای ویزای توریستی کانادا

برای اطلاع از فرم ها و مدارکی که نیاز دارید، می توانید به سایت سفارت کانادا مراجعه کنید. اگر در ایران حضور دارید به وب سایت سفارت کانادا در تهران مراجعه کنید. اگر هم در کشور دیگری حضور دارید می توانید به وب سایت سفارت کانادا مسؤول آن کشور مراجعه و تقاضای ویزای توریستی بدهید. اگر از طریق سفارت کانادا در تهران اقدام می کنید. می بایست مراحل زیر دنبال گردند.


آخرین فرم ها را از سایت سفارت دانلود کنید.

با کمک چک لیست های موجود، از اینکه همه فرم ها را دانلود کرده اید مطمئن شوید و همچنین تمام مدارک را نیز تهیه نمایید.
بعضی از این مدارک متعلق به اهالی فامیل شما در کاناداست (در صورت داشتن فامیل ساکن کانادا) که باید آنها تهیه و در اختیارتان قرار دهند.

هزینه های بررسی پرونده را پرداخت کنید 

دقت کنید که بیشتر افراد تنها می توانند ویزای Single Entry دریافت کنند یعنی ویزایی که به واسطه آن فقط یک بار می توان وارد کشور کانادا شد و به محض خروج از کانادا اعتبار خود را از دست خواهد داد. در موارد خاص می توان تقاضای ویزای Multiple Entry هم داد. 

مدارک را برای سفارت ارسال فرمایید.

در حال حاضر می توان هم مدارک را دستی تحویل سفارت داد و هم به وسیله پست کوریر Courier ارسال کرد. 

برای اطمینان از انجام تمامی مراحل مشورت با یک مرکز خدمات مهاجرتی بسیار کمک کننده خواهد بود و صرفه جویی زیادی در زمان و هزینه شما خواهد شد. 


انگیزه موجه برای مسافرت به کانادا

همین که قصد مسافرت به کانادا داشته باشید کافی نیست. دیدار دوستان و آشنایان، دیدار اهالی فامیل، شرکت در سمینارهای علمی و امثال آن می تواند از انگیزه های موجه تلقی گردند. البته مثلا اینکه بطور مثال یک آقای بیست و سه ساله بخواهد عمه مادرش را که 75 سال دارد ملاقات کند کمی عجیب است. اگر انگیزه و هدفتان از مسافرت به کانادا متقاعد کننده نیست به فکر انگیزه بهتری باشید. درکل هر انگیزه ای که به افسر مهاجرت حس ماندن در کانادا بدهد، موجب رد شدن شما خواهد شد. به عبارت دیگر انگیزه تان باید موجه باشد ولی آن قدر قوی نباشد که نشان دهد می خواهید در کانادا بمانید یا آنکه در کانادا کار کنید. بخاطر داشته باشید که کسانی که ویزای توریستی Temporary Visit Visa دریافت می کنند حق کار و تحصیل در کانادا ندارند (بجز شرکت در دوره های آموزشی کمتر از شش ماه).

طبق قوانین جدید اداره مهاجرت کانادا در صورتی که توریست وارد شده به کانادا در یکی از موسسات آموزشی مورد تایید اداره مهاجرت کانادا ثبت نام نماید، امکان تغییر وضعیت او از حالت توریستی به دانشجویی وجود خواهد داشت.


داشتن توان مالی کافی برای سفر و اقامت در کانادا

سفر به هر کشوری از جمله کانادا هزینه های زیادی دارد. برای سفر باید بلیت هواپیما خرید و اگر فامیل نزدیکی در کانادا ندارید باید در هتل اقامت کنید و همین طور مبالغ هنگفتی بابت غذا و حمل و نقل بپردازید. وقتی مدارک مالی خود (مانند گردش حساب بانکی) را نشان می دهید، اعداد نشان داده شده با مدت زمانی که قصد اقامت در کانادا دارید همخوانی داشته باشد. سفارت کانادا رقم خاص گردش مالی برای صدور ویزای توریستی مشخص نکرده است اما می توانید برآوردی از هزینه های کلی برای اقامت 6 ماهه در کانادا را در نظر بگیرید (حتی اگر قصد ماندن کمتر از 6 ماه را دارید) نداشتن پول نقد کافی موجب رد شدن تقاضایتان می شود.


ترک کشور پیش از پایان زمان ویزای توریستی کانادا

یکی از مراحل مهم در جهت اخذ ویزای کانادا این است که باید به افسر مهاجرت به وسیله مدارک و فرم ها نشان دهید که پس از خاتمه ویزایتان حتماً کانادا را ترک می کنید. و در واقع می توان گفت شاید این مهم ترین پارامتر در تصمیم گیری افسر مهاجرت باشد.

برای آنکه بتوانید افسر مهاجرت در مورد بازگشت حتمی به کشور خود متقاعد کنید حتما به این دو نکته توجه داشته باشید:

 • وابستگی های عاطفی که به ایران یا کشور محل اقامتتان دارید
 • وابستگی های مالی که به ایران یا کشور محل اقامتتان دارید

مسائلی مانند داشتن همسر و فرزندان در ایران، داشتن برادری معلول که چند ماه از سال مسؤول نگهداری اش هستید، اینکه هیچ گاه از ایران بیشتر از سه ماه دور نشده اید و به هر کجا سفر کرده اید باز گشته اید، اینکه مرتب به کشورهای مختلف سفر می کنید ولی باز به ایران بر می گردید و … برای نشان دادن وابستگی عاطفی کمک کننده هستند که افسر از بازگشت شما مطمئن شود. قبل از اقدام برای ویزای توریستی از خودتان بپرسید چه وابستگی های عاطفی و خانوادگی به ایران دارید. چه چیزهایی شما را به محل اقامت فعلی تان متصل می کند و به چه وسیله می توانید این اتصال را به افسر مهاجرت نشان دهید. اما غلو نکنید و بهانه های بیهوده نیاورید. مسائل عاطفی شما نباید آنقدر درشت باشند که افسر از خودش بپرسد با این همه وابستگی اصلاً چرا می خواهید از ایران خارج شوید.

برای وابستگی های مالی هم اموالتان را در نظر بگیرید و هم فعالیت های اقتصادی و شغلتان. برای مثال اگر مغازه یا شرکتی دارید اعلام کنید یا اینکه اظهار کنید برای مدت معینی می توانید از شرکتتان مرخصی بگیرید و یا نشان دهید پست مهمی دارید و در صورت غیبت طولانی آن را از دست خواهید داد. مبتکر باشید و هر نوع وابستگی مالی را در نظر بگیرید و اگر ارزشش را داشت به وسیله مدرک و سند به افسر مهاجرت نشان دهید. داشتن وابستگی های مالی و عاطفی به محل زندگی تان از اهمیت بسزائی برخوردار است.


ممنوع الورود بودن به کانادا

هم از نظر امنیتی و هم از نظر پزشکی شرایط شما باید توسط افسر مهاجرت بررسی شود. در مورد ویزای توریستی ارائه مدیکال یا همان تست های پزشکی الزامی و همیشگی نیست ولی بنا به تشخیص افسر ممکن است مجبور به این کار هم بشوید. با درخواست های افسر همراه باشید که مشکلی برایتان پیش نیاید. درواقع برای دریافت ویزای توریستی کانادا نیاز دارید هر مدرکی که افسر مهاجرت از شما بخواهد آماده کرده و تحویل دهید.


مصاحبه برای ویزای توریستی کانادا

گاهی ممکن است افسر مهاجرت تصمیم بگیرد که با شما مصاحبه انجام دهد. این مصاحبه ها معمولا به صورت تلفنی در کمتر از ۱۰ دقیقه صورت می گیرد. چند تا سئوال پرسیده می شود و براساس پاسخ های شما در مورد پرونده تان تصمیم گیری می گردد. دقت کنید که حتماً تلفنی که در اختیار سفارت قرار می دهید همیشه در دسترستان است. حتی ممکن است برای مصاحبه به سفارت دعوت شوید. وجود مصاحبه می تواند یک نکته مثبت در نظر گرفته شود چرا که نشان می دهد افسر از روی مدارکی که ارائه داده اید مایل به رد کردن پرونده شما نیست و ترجیح می دهد خودتان را از نزدیک ببیند یا انگیزه هایتان را بشوند. خیلی از کسانی که مصاحبه می شوند در نهایت ویزا دریافت می کنند. 


آیا با ویزای توریستی می توان در کانادا کار کرد و یا به ادامه تحصیل پرداخت؟

امکان کار کردن با ویزای توریستی کانادا در این کشور وجود ندارد ولی طبق قوانین جدید اداره مهاجرت کانادا توریست هایی که به صورت قانونی وارد این کشور شده اند اجازه تحصیل در موسسات مورد تایید اداره مهاجرت را دارند. و امکان تبدیل ویزای توریستی به ویزای تحصیلی وجود دارد. در صورتی که ویزای توریستی در نهایت به ویزای دانشجویی تبدیل شود اجازه کار نیز در مدت زمان تحصیل داده می شود که سقف آن هفته ای ۲۰ ساعت است که البته  که این سقف در دوران تعطیلات مرکز آموزشی برداشته می شود و در این زمان ها محدودیتی برای ساعت کار در هفته وجود ندارد.

 جهت دریافت لیست این موسسات می توانید با یکی از دفاتر خدمات مهاجرتی که در وب سایت ما معرفی شده اند تماس بگیرید.


نکات آخر در مورد اخذ ویزای توریستی کانادا

 • ● از تاریخ 11 دسامبر برخی تابعیت ها از جمله ایرانیان باید انگشت نگاری و عکس پرسنلی را بصورت حضوری در سفارت کانادا انجام دهند. امکان ارسال انگشت نگاری و عکسها با بقیه مدارک وجود ندارد.
 • ● تمامی اعضای خانواده می توانند بصورت جداگانه فرمهای مربوطه را پر کرده و در قالب یک فایل اقدام نمایند.
 • ● هزینه کلی این فایل نیز 400 دلار برای هزینه قانونی و 180 دلار برای هزینه انگشت نگاری برای کل خانواده می‌باشد.
 سام آریا
  سلام ممنون از اطلاعات خوبتون... منصفانه بگم تا به حال هیچ کس در مورد پناهندگی به این خوبی به من توضیح نداده بود!  
 منیر تشکری
  سلام. پسر من یک ماه هست که با دریافت ویزای تحصیلی به کانادا رفته است. می خواستم ببینم ما چگونه می توانیم برای دیدار با او اقدام کنیم.  
 پری
  من میتونم از طریق درس و تحصیل به انجا برم ... به عبارتی بورسیه بشمم >؟؟؟  
 نوید شاهپوری
  وقت بخیر فرم درخواست میتونید امیل کنید  
 ناهید شیرازی
  سلام آیا با ویزای توریستی میشه اقامت گرفت؟  
 باقر بزرگ زاده
  آیا برای دریافت ویزای توریستی میتوان از : ۱. دعوتنامه تجاری یا شرکتی استفاده کرد؟۲. و اصولا اگر بله ، چه سنی دارد ؟۳. در ضمن برخی از وکلا برای دریافت ویزای توریستی کلا معتقد به دعوتنامه نیستن. آیا این امر ممکن است؟  
 حسین پناهنده
  با درودکسانی که ویزای توریستی مثلا دیدار از فامیل میگیرند برای ورود به خاک کاندا مهلت زمانی بربیشان معین می شود؟با سپاس  
اگر اطلاعات یا دیدگاهی در مورد مطالب این صفحه دارید،لطفا با ما و کاربران دیگر به اشتراک بگذارید