کبک Quebec

درباره ایالت کبک


مرکز

Québec    کِبِک

بزرگترین شهر

Montréalمونترال

زبان رسمی

Frenchفرانسوی

کرسی در مجلس عوام

75 از308 (24.4%)

کرسی در مجلس سنا

24 از105 (22.9%)

مساحت

رتبه 2

مساحت کل

1,542,056 km2

خشکی

1,365,128 km2

آب(%)

176,928 km2(11.5%)

جمعیت

رتبه 2

جمعیت کل(2019)

8,485,000

تراکم(2011)

6.02/km2

تولید ناخالص داخلی

رتبه 2

کل(2015)

C$ 380.972 billion

درآمد سرانه

C$ 44,499
 رتبه 10

نماد گل

Blue flag irisزنبق آبی

نماد درخت

Yellow birchدرخت فانِ زرد

نماد پرنده

Snowy owlجغد برفی

وب سایت

www.gouv.qc.ca


استان کبک که با نام “ la belle province ” ( ایالت زیبا ) توسط محلی ها شناخته می شود، بزرگترین استان کانادا با جمعیتی بالغ بر 8,200,000 نفر می باشد. کبک استانی پرطراوت و چند فرهنگی است و اغلب با عنوان ” اروپای آمریکای شمالی ” شناخته می شود. همچنین کبک به خاطر جنگل های وسیع، تپه های گرد و مسیرهای آبی بی شمارش مشهور است. در حقیقت کبک بیش از 1,000,000 دریاچه و مسیر آبی دارد که باعث می شود آب تازه بیشتری نسبت به استان های دیگر کانادا داشته باشد.
کبک تنها استان در کشور کانادا است که زبان رسمی آن فرانسوی است. مرکزاین استان شهر کبک سیتی (Quebec City) است. شهر مونترآل (Montreal) دومین شهر بزرگ کانادا و دومین شهر بزرگ فرانسوی زبان در دنیا، نیز در استان کبک قرار گرفته است.


بزگترین شهرهای کبک

ردیف

شهر

جمعیت

ردیف

شهر

جمعیت

1

Montreal

3,824,221

16

Rouyn-Noranda

41,798

2

Quebec City

765,706

17

Salaberry-de-Valleyfield

40,077

3

Gatineau

314,501

18

Saint-Georges

34,642

4

Sherbrooke

201,890

19

Val-d'Or

33,265

5

Saguenay

157,790

20

Alma

33,018

6

Trois-Rivières

151,773

21

Baie-Comeau

28,789

7

Saint-Jean-sur-Richelieu

92,394

22

Sept-Îles

28,487

8

Drummondville

88,480

23

Thetford Mines

27,968

9

Granby

77,077

24

Rivière-du-Loup

27,734

10

Saint-Hyacinthe

56,794

25

Matane

18,368

11

Shawinigan

55,009

26

Amos

17,090

12

Rimouski

50,912

27

Dolbeau-Mistassini

16,019

13

Sorel-Tracy

47,772

28

La Tuque

15,130

14

Joliette

46,932

29

Lachute

12,551

15

Victoriaville

46,354

30

Cowansville

12,489


اقتصاد کبک کانادا

اقتصاد کبک بسیار صنعتی شده و متنوع است. این ایالت به تنهایی جایگاه سی و هشتمین اقتصاد بزرگ در دنیا را دارد. بخش ساخت و تولید پیشرفته کبک، محصولات بسیار متنوعی برای صادرات تولید می کند که از این دست میتوان به لوازم کنترل ترافیک هوایی، نرم افراز، قطارهای زیر زمینی، هلیکوپتر، دیسک فشرده، تصفیه کننده های هوا و اسباب بازی اشاره کرد. مونترآل، مرکز تجاری ایالت، صنایع رقابتی در زمینه های فضا و هوانوردی، داروسازی، مخابرات، انرژی، حمل و نقل، و مالی را  توسعه داده است. همچنین مونترآل اخیرا برای نرم افزارهای راه اندازی اش، به همراه ونکوور به عنوان مرکز اصلی تولید فیلم معروف شده است.


به علاوه، ایالت کبک از لحاظ منابع طبیعی نیز بسیار ثروتمند است. کبک بیش از یک سوم لوله و کاغذ کانادا و درصد زیادی از الوار نرم آن را تولید می کند.کبک به دلیل داشتن ظرفیت اضافی تولید نیروی برق به وسیله آب، مقدار زیادی انرژی برق تولید شده را به ایالات همسایه و ایالات متحده صادر میکند و این زمینه ای است که این ایالت در آن مهارت کافی بدست آورده است.بازده (درآمد ) کشاورزی هم در این ایالت قابل توجه است. درحال حاضر صادرات بین المللی 20 درصد تولید ناخالص داخلی ایالت را شامل می شود.
کبک در حال بازگشت از یک دوره رکود اقتصادی است که در آن بیکاری رو به افزایش بود. در طول این دوره بلاتکلیفی بعضی از شرکت های مهم کانادایی، شعب اصلی خود را از مونترآل خارج کردند. امروزه پس از یک دهه ثبات، اقتصاد ایالت در حال افزایش تعداد مشاغل و جذب شرکت های جدید با کارکنانی بسیار خبره، می باشد.

استاندارد زندگی در کبک کانادا

این ایالت، به استاندارد عالی زندگی خود می بالد که باید از هزینه های زندگی ارزان آن تشکر کرد. هزینه زندگی در کبک پایین تر از میانگین کل کانادا می باشد خصوصا در مورد هزینه های مسکن. مونترآل جزءشهرهای اصلی ارزان قیمت در آمریکای شمالی محسوب می شود.

مسکن در کبک کانادا

کبک یکی از بهترین بازارهای خانه را در کانادا داراست. میانگین هزینه یک خانه در مونترآل، علیرغم جمعیت زیاد ، کمتر از 200,000 دلار است. این مسئله مونترآل را به یکی از ارزان قیمت ترین شهرها در نوع خودش در آمریکای شمالی تبدیل می سازد. خانه در مرکز این ایالت یعنی کبک سیتی، به طور میانگین 35% کمتر از مشابه آن در مونترآل قیمت دارد. علیرغم بالا رفتن ناگهانی قیمت املاک و مستغلات، هزینه اجاره به طور قابل توجهی در مونترآل و کبک سیتی پایین مانده است. میانگین درصد درآمدهای خانواده که صرف هزینه های مالیات بر ملک می شود از 17% تا 35% بنا به نوع خانه تغییر می کند که کمی بالاتر از میانگین کانادایی است .

تحصیلات در کبک کانادا

کبک دارای ارزانترین و گسترده ترین سیستم آموزشی در امریکای شمالی است. براساس قانون در کانادا تمام شهروندان زیر 20 سال موظف به تحصیل تا پایان دوره دبیرستان بدون پرداخت هیچ هزینه ای می باشند. کبک دارای مدارس ابتدایی و دبیرستان با هزینه عمومی است که به زبان انگلیسی و فرانسه تدریس می کنند. هرچند که طبق مقررات زبان فرانسه کبک، دانش آموزان باید به مدارس فرانسه زبان بروند مگر آنکه خودشان یا والدینشان و یا خواهر و برادرانشان قبلا در مدارس انگلیسی زبان بوده باشند. این قانون بخشی از تلاش برای حفظ زبان فرانسه در کبک ،در میان یک کشور که اکثریت آن انگلیسی زبان هستند، می باشد.تمام مدارس فرانسه زبان، انگلیسی را به عنوان زبان دوم از پایه اول شروع می کنند. این قانون در مورد مدارس خصوصی کبک اعمال نمی شود.این ایالت بالاترین درصد حضور در مدارس خصوصی را نسبت به سایر ایالات کانادایی دارد.


سیستم مدارس عمومی کبک در کانادا بی نظیر است. در حالی که اکثر ایالات کانادایی تحصیل با هزینه عمومی را تا پایان پایه دوازده ارائه می دهند، دانش آموزان دبیرستانی کبک، دیپلم خود را در پایه 11 اخذ می کنند. پس از پایان دبیرستان، دانش آموزان کبک ممکن است پیش دانشگاهی رایگان بگذرانند یا تصمیم به گذراندن برنامه های شغلی که در سیستم سی ای جی ای پی- CAGAP- ایالت ارائه می شود، بگیرند.در این مدارس با هزینه رایگان می توان برنامه دو ساله پیش دانشگاهی یا برنامه سه ساله شغلی برای دیپلم را پی گرفت. کبک به این دلیل این ساختار را برای سیستم آموزشی انتخاب کرده است که اطمینان یابد حداقل مقداری از تحصیلات بعد از دبیرستان به طور عمومی در دسترس همگان است.
سیستم دانشگاهها در کبک شامل شبکه ای از موسسات است که تحصیلات کلاسی-جهانی را به هر دو زبان ارائه می دهند.برجسته ترین آن ها دانشگاه مک گیل و دانشگاه مونترآل هستند که در سراسر جهان به خاطر بورسیه و تحقیقات خود مشهورند و تعداد زیادی از برندگان جایزه نوبل در این دانشگاه ها تحصیل کرده اند.میانگین میزان پرداختی دانشجویان کبکی کمترین مقدار درسراسر کانادا می باشد لازم به ذکر است که این ایالت تعداد زیادی برنامه کمک  آموزشی نیز ارائه می دهد.

خدمات درمانی در کبک کانادا

طبق قانون کانادا، همه ایالات و شهرها باید مراقبت های بهداشتی همگانی و عمومی رایگان برای همه شهروندان و افرادی که مقیم قانونی کانادا هستند، فراهم سازند. به بیان دیگر اکثر خدمات بهداشتی در کانادا بدون پرداخت هیچ هزینه ای از سوی بیمار، ارائه می شود. درمان های مشخصی که به هیچ وجه ضروری نیستند ( مانند جراحی های انتخابی زیبایی و تعدادی از پروسه های درمانی دندان) معمولا مشمول آن نمی شوند ولی لیست خدمات عمومی از ایالت به ایالتی دیگر متفاوت است. مراقبت های بهداشتی در کبک به صورت همگانی برای همه افراد مقیم بدون هیچ هزینه ای در دسترس است. برنامه مراقبت بهداشتی کبک تمامی هزینه های خدمات درمانی برای شهروندان و اکثر مقیم های دائم در کبک را تامین می کند. این برنامه شامل آزمایش های پزشکی، تست دارو، مراقبت های اورژانسی، مراقبت های بیمارستانی و مراقبت های اورژانسی دندانپزشکی می شود.

تاریخچه کبک کانادا

استان کبک نام خود را از ساکنان غیر بومی ایالت گرفته است.این کلمه از زبان میک مکسی وارد شده است. اگرچه گروهای الگوکیون، ایروکیون و اینوییت نیز در این سرزمین که امروزه کبک نام دارد، ساکن بوده اند.کلمه کبک به معنای ” تنگ، باریک” اشاره به رودخانه سنت لورنس دارد که در نزدیکی شهر کبک باریک می شود. کبک یکی از اولین مناطق در امریکای شمالی است که توسط اروپاییان کشف شد.ژاک کارتیر حضور فرانسوی ها را در این منطقه در سال 1543 آغاز کرد. اولین اقامت دائمی فرانسوی ها در کبک 70 سال بعد به وسیله گروهی به رهبری ساموئل دی چمپلین آغاز شد. استعمارگران در کبک سیتی اقتصادی را ایجاد کردند که در آن اجناسی را با ایروکیون و الگوکیون ها در عوض خز مبادله می کردند. از آغاز سال 1600 به بعد، کبک مقصد اصلی برای اقامت فرانسوی ها و همچنین نقطه شروع برای اکتشاف مناطق دیگر کاناد بود. اواسط 1700 دوره مهمی از انتقالات در کبک بود.پس از یک سری جنگ ها، نیروهای انگلیسی، جنرال لوییس جوزف دی مونتکالم را در دشت آبراهام در خارج از کبک سیتی در سال 1759 شکست دادند. نتیجه جنگ این بود که فرانسه تمامی مناطق متصرفه کانادا را به بریتانیای کبیر واگذار کرد و کبک دیگر تحت کنترل فرانسه نبود. این امر زمینه را برای تبدیل شدن کبک به یکی از چهار ایالت کشف شده در کانادا درسال 1876 آماده کرد. در اواسط قرن بیستم کبک یک دوره مدرنیزه شدن را که به انقلاب آرام مشهور است، پشت سر گذاشت.در طول این دوره ایالت از یک جامعه کشاورزی سنتی به سمت یک جامعه شهری مدرن حرکت کرد. در این دوره، استاندارد زندگی در ایالت همگام با افزایش آگاهی از میراث زبانی و فرهنگی خاص کبک افزایش یافت.

فرهنگ استان کبک کانادا

کبک نقش مهمی در جذب بازدیدکنندگان از کانادا و سراسر جهان ایفا می کند. از یک طرف، تلاش های بسیار زیاد برای زنده نگاه داشتن میراث فرانسوی استان ،این اطمینان خاطر را به وجود می آورد که در آنجا هنر، آشپزی، و امور فرهنگی بی نظیری درجهان رونق داشته باشد.همچنین، مهاجرت از سراسر جهان به این ایالت به ایجاد یک جامعه چند فرهنگی کمک کرده است.این دو عامل با هم ترکیب می شوند تا فرهنگی شکوفا را به وجود آورند که برای هرکس، چیزی برای ارائه دارد.


زبان مادری اهالی کبک

زبان

تعداد

درصد

French

6,102,210

78%

English

599,230

7.7%

Arabic

164,390

2%

Spanish

141,000

1.8%

Italian

121,720

1.6%مرکز سیاسی و اداری استان که کبک سیتی می باشد، چند بخش محافظت شده تاریخی در آمریکای شمالی دارد. شهر باستانی به عنوان یک میراث جهانی توسط یونسکو شناخته می شود. در طول راه سنگفرش شده تاریخی ، شهر مدرنی که خانه بسیاری از رهبران آکادمیک و خلاق است، وجود دارد. اکثریت ساکنان کبک به زبان فرانسه صحبت می کنند.


مونترآل به عنوان بزرگترین شهر ایالت، در سراسر جهان به خاطر جو خاص چند فرهنگی اش معروف است.از همان ابتدا مونترآل جایگاهی برای انجمن های بزرگ به هر دو زبان انگلیسی و فرانسه بود و آن را به یک شهر دو زبانه واقعی تبدیل کرده است. به علاوه در زمان های مختلف، مونترآل به مهاجران زیادی به عنوان یکی از مقاصد بسیار خوب برای افراد تازه وارد در کانادا خوش آمد گفته است. جایی که می توان موزاییک هایی از فرهنگ های تمام دنیا را مشاهده کرد.

مونترآل به شهر فستیوال ها نیز مشهور است و هرساله میزبان برنامه های مختلفی است که بازدیدکنندگان را از سراسر جهان به این شهر جذب می کند. در میان این برنامه ها، فستیوال کمدی فقط برای خنده، فستیوال جاز بین المللی مونترآل و پریکس بزرگ کانادایی نمونه هایی از برنامه های مشهور در دنیا هستند که مجریان و بزرگان زیادی را جذب می کنند.

جمعیت شناسی استان کبک کانادا

امروزه 80% از ساکنان استان در مناطق شهری زندگی می کنند. با در نظر گرفتن اینکه کبک سیتی یکی از پایین ترین نرخ های تولد را در کانادا دارد، انتظار می رود که مهاجرت تقریبا تمام رشد جمعیتی آینده ی آن را تشکیل دهد. امروزه مهاجران از سراسر دنیا برای زندگی به کبک می آیند، که اکثریت آنها در مونترال و یا کبک سیتی ساکن می شوند. بسیاری از مهاجران کانادایی از کشورهای فرانسوی زبان، که عموما از فرانسه و بخش عمده ای نیز از اهالی هایتی می باشند، کبک را برای زندگی خود انتخاب می کنند. کبک جوامع بزرگی از ایتالیایی ها، یونانی ها، عربها، ایرلندی ها، چینی ها و اهالی آسیای جنوبی در کنار افرادی از سایر ملل را در خود جای داده است.

نژادهای ساکن در استان کبک

نژاد

جمعیت

درصد

Canadian کانادایی

4,474,115

60%

Frenchفرانسوی

2,151,655

29%

Irishایرلندی

406,085

5.5%

Italianایتالیایی

299,655

4%

Englishانگلیسی

245,155

3.3%

North American Indian

سرخپوستان آمریکای شمالی

219,815

3%

Scottishسکاتلندی

202,515

2.7%

Québécoisکبکی

140,075

2%

Germanآلمانی

131,795

1.8%


مهاجرت به کبک کانادا

بر اساس توافق نامه ی کانادا- کبک، استان کبک مهاجرانی که در محدوده ی کبک ساکن می شوند را انتخاب می کند. همانند برنامه ی حرفه و تخصص فدرال، برنامه ی مهاجرت حرفه و تخصص کبک نیز از یک سیستم امتیازی برای ارزیابی درخواست افرادی که خواستار اقامت در این استان می باشند بهره می گیرد. اگرچه گروه بندی های آن دارای تفاوت اندکی با گروه بندی های فدرال هستند، تا حد بسیار زیادی هر دوی انها در پی ارزیابی این مسئله هستند که کدامیک از مهاجران به احتمال بیشتری پس از ورود به کانادا به لحاظ مالی مشکلی نخواهند داشت. پس از دریافت پاسخ مثبت ارزیابی از دولت کبک، یک گواهی انتخاب کبک برای مهاجران صادر شده که آنها را تا روشن شدن مسائل پزشکی و امنیتی برای مهاجرت تایید می نماید. امروزه کبک پذیرای 45000 مهاجر در طول سال می باشد. با رشد اقتصاد استان و کاهش رشد میزان تولد، تنها انتظاری که می رود، رشد میزان مهاجرت به کبک است. مهاجرانی که همه ساله از 100 کشور جهان به کبک می آیند، به ویژگی چندملیتی این استان افزوده و پیشرفت اقتصاد کبک کمک میکنند.

دولت کبک کانادا

دولت کانادا به دو بخش فدرال یا همان دولت مرکزی و دولت های استانی تقسیم می شود. این استان مجلس انتخابی دموکراتیک خود را دارا می باشد. استان کبک برای خود مجلسی دارد که بر اساس انتخاباتی دموکراتیک تشکیل می شود و معروف به مجمع ملی کبک می باشد و در مرکز استان یعنی کبک سیتی واقع است. مجمع ملی کبک 125 عضو منتخب دارد که هر یک از آنها نماینده ی منافع منطقه ی جغرافیایی خاصی می باشند.
بعنوان یکی از استانهای تامین کننده ی بودجه ی کانادا و تنها استانی که اکثریت آن را فرانسوی زبان ها تشکیل می دهند، دولت استانی کبک کنترل بسیار زیادی بر امور خود دارد. نمونه ای از این مسئله، کنترل دولت کبک بر انتخاب مهاجرانی که در آن زندگی می کنند می باشد. در دهه های اخیر دولت کبک از قدرت خود برای کمک به تقویت فرهنگ منحصر بفرد استان استفاده نموده است از جمله تصویب قوانینی که افراد را به انجام فعالیتهای اقتصادی در فرانسه تشویق می کنند. اگرچه  این استان در سالهای 1980 و 1995 رفراندوم هایی را درباره ی امکان جدایی از کانادا برگزار نمود، اما در هر دوی آنها مردم کبک به باقی ماندن بعنوان بخشی از کانادا رای دادند. در سالهای اخیر نیز حاکمیت یک مسئله ی مهم سیاسی نبوده است و احتمال بسیار اندکی وجود دارد که در آینده ای نزدیکی بار دیگر مطرح شود.

مهاجرت به کبک

شهرهای اصلی ایالت کبک کانادا

مونترآل (Montreal)

مونترال که دومین شهر بزرگ در کانادا محسوب می شود، سالانه پذیرای مهاجران بسیار زیادی است که برای کار و یا زندگی به آنجا می آیند. منطقه ی بزرگتر مونترال حدودا نیمی از کل جمعیت استان کبک را در خود جای داده است. حدودا 30% از کل جمعیت مونترال را  مهاجران تشکیل می دهد. شهر مونتریال افتخار این را دارد که 120 جامعه ی فرهنگی مختلف که ریشه در قاره های مختلف جهان دارند را در خود جای داده است. مونترال پایتخت اقتصادی کبک محسوب شده و محل استقرار شرکت های  بین المللی و بعضی از مهمترین صنایع کانادا می باشد. اگرچه تولید (صنعتی) یکی از بخش های مهم اقتصاد شهر باقی خواهد ماند،اما رشد سریع صنایع مربوط به فناوری های پیشرفته در حال پیشی گرفتن از آن است. صنعت هوا-فضا، علوم زندگی و فناوری اطلاعات، همگی از شاخه های اصلی کارفرمایان در منطقه مونترال محسوب می شوند. مونترال به سرعت در حال تبدیل شدن به یکی رهبران دنیا در شاخه های مربوط به صنایع پیشرفته می باشند. مونترال شهری بسیار سرزنده و پرجنب و جوش و علاوه بر این پاکیزه و امن می باشد. ساکنان مونترال از بسیاری از رخدادهای هنری و فرهنگی که در تمام طول سال در شهر برگزار می شوند بهره می برند. از جمله این وقایع، سری جشنواره هایی است که در کل سال برگزار شده و برترین استعدادهای دنیا را به خود جلب می کند. با پارکهای بسیار زیادی که در سرتاسر سطح شهر وجود دارد ساکنان مونترال می توانند با یک پیاده روی کوتاه از مناطق تجاری و فرهنگی، از زیبایی های طبیعی و تفریحات مختلف خارج از خانه بهره مند شوند. ترکیب این ویژگی ها مونترال را به یکی از بهترین مراکز تفریحی کانادا برای مهاجران تبدیل کرده است.

کبک سیتی (Quebec City)

کبک سیتی به عنوان مرکز استان سیاسی و اجرایی استان کبک، همه ساله پذیرای هزاران تازه وارد از سراسر جهان می باشد. بسیاری از افرادی که در کبک سیتی مشغول بکار هستند،در یکی از شهرک های متعددی که شهر را احاطه کرده است زندگی میکنند. اکثر ساکنان منطقه ی کبک سیتی در استخدام بخش اطلاعات و خدمات می باشند. بعنوان پایتخت استانی،همانند دانشگاه ها و کالج های منطقه، کارفرمای اصلی، دولت می باشد. گردشگری نیز از صنایع عمده ی کبک سیتی بشمار می رود، چنان که این شهر در میان موسسات بین المللی بواسطه ی تاریخچه و زیبایی طبیعی اش شهرت یافته است.

اگر اطلاعات یا دیدگاهی در مورد مطالب این صفحه دارید،لطفا با ما و کاربران دیگر به اشتراک بگذارید