موزه آتاتورک

موزه آتاتورک
آتاتورک، پایه گذار جمهوری ترکیه فعلی است و طراحی و معماری خانه او، به سبک خانه‌های سنتی آلانیا می باشد و از این نظر در بین مردم قابل توجه است. تمامی این خانه از سنگ و چوب ساخته شده که بر روی یک سطح متقارن قرار گرفته است. داخل ساختمان نیز به گونه ای طراحی شده است که تمام اتاق ها به نشیمن مرکزی منتهی می شود. رنگ خانه قرمز بوده و پرجم ترکیه بر بالای سر در آن قرار گرفته است. در تور آنتالیا می توانید از این بنای زیبا دیدن کرده و از نزدیک شاهد این معماری زیبا باشید.
این خانه موزه دارای ۳ طبقه است که هر طبقه آن ویژگی های خاص خود را دارد. در طبقه اول این بنای زیبا تصویر ها و لوازم شخصی آتاتورک قرار گرفته و طبقه دوم با مبلمان و اشیای سنتی تزیین شده است. بسیاری از گردشگران تور آنتالیا از این موزه زیبا دیدن می کنند.

در 13 نوامبر 1918 اتاتورک بنیان گذار ترکیه نوین از سوریه به استانبول  آمد و به هتلی به نام پاراپالیس نقل مکان نمود. اما پس از چند روز به منزل و سوئیت دوست نزدیک خود بنام سالیح فانسا ( Salih Fansa ) در منطقه Beyoglu رفت و سپس خانه ای 3 طبقه را اجاره نمود و به آنجا نقل مکان نمود و خواهر و مادر خود را نیز به این مکان منتقل نمود.

موزه آتاترک

 اتاتورک در طبقه وسط این ساختمان اقامت نمود و از اتاقهای آن به عنوان محل کنفرانس و کار استفاده نمود که جلسات مختلفی را همراه با دوستان خود به صورت کاملا سری در این محل انجام داد.
سپس این منزل در سال 1942 به عنوان موزه مورد استفاده قرار گرفت.
موزہ ساختمانی چهار طبقه به سبک نئو کلاسیک است که در اواخر قرن نوزدهم ساخته شد. این مکان زمانی مرکز فرماندهی ارتش ترکیه و زمانی نیز هتل بوده و شخصی  آتاتورک، بین سالهای ۱۹۳۰ تا ۱۹۳۴ به طور مکرر به آنجا میرفته است. تعداد زیادی از وسایل شخصی وی در این محل به نمایش گذاشته شده که شامل کتاب ها، اسناد و همجنینی عکس و مجسمه است. لوازم آنتیک، شومینه های مزین شده و راه پله های بزرگ، به جذابیت آن می افزایند. این موزه در منطقه آلسانکاکث قرار دارد.
این موزه شامل 3 طبقه به شرح زیر است:
طبقه اول:
به عنوان محل و سالن مراسم خاص و ویژه مورد استفاده قرار می گرفته است که اکنون با نیم تنه ای از مجسمه آتاتورک و عکسهای مختلفی از وی تزئین شده است.
در قسمت اتاق پشتی یادگارهای دوران جنگ عثمانی قرار دارد همچنین لباسهای نظامی آتاتورک در این قسمت وجود دارد.
 طبقه دوم :
در قسمت اول آن لباسها و درجات نظامی آتاتورک و رادیوی اهدائی دولت آمریکا به وی قرار گرفته است.همچنین در قسمت میانی این سالن لوازم ککار او مانند میز و صندلی لوازم نگارش ساعت جعبه سیگار کلاه خز و سایر لوازم شخصی وی قرار دارد.در قسمت انتهائی طبقه دوم محل سخنرانی و جلسات او و میز لباسهای او در حین سخنرانی های مختلف است.
طبقه سوم :

عکسهای انقلاب ترکیه کتابهای مختلف درباره آتاتورک  و عکسهای او در زمان مرگ است.

موزه آتاترک

این خانه که در منطقه آلانیا واقع شده است در سه طبقه بنا شده و یکی از خانه های سنتی آلانیاست. این خانه از سنگ و چوب ساخته شده بر روی یک سطح متقارن قرار دارد و تمام اتاق های آن به نشیمن مرکزی منتهی می شود. تاریخ ساخت این خانه به درستی مشخص نیست و پس از بازسازی در سال 1987 به عنوان خانه و موزه آتاتورک معرفی شد. در سال 1935 که آتاتورک به آلانیا آمده بود در این مکان برای مدتی استراحت نمود.
در طبقه اول این خانه تصویرها و تعدادی از وسایل شخصی آتاتورک قرار دارد و در طبقه دوم با مبلمان اشیای سنتی تزیین شده است.
موزه آتاتورك همه روزه بجز روزهای دوشنبه باز می باشد.
موزه دیگری كه در این شهر وجود دارد موزه آتاتورك می باشد. این موزه محل نگهداری وسایلی است كه در گذشته
مورد استفاده بنیان گزار جمهوری تركیه یعنی آتاتورك قرار می گرفته است.
موزه آتاتورك بجز روزهای دوشنبه همه روزه جهت بازدید همگان باز می باشد.
این موزه همان خانه ای است که آتاتورک در سفر 6 مارس سال 1930 یک هفته در آنجا اقامت گزید. در سال 1980 تحت عنوان موزه آتاتورک افتتاح شد.
 خانه دو طبقه می باشد. در طبقه پایینی، اتاقها، حمام و آشپزخانه است. آتاتورک در اتاق بالکن دار طبقه دوم استراحت کرده است.
موزه آتاتورک ازمیر واقع در جاده آتاتورک، در یک خانه قدیمی ازمیری قرار گرفته که توسط پایه گذار جمهوری ترکیه استفاده می شد. این موزه عکسهایی از این رهبر، به همراه بعضی از وسایل شخصی او را به نمایش گذاشته است.(دوشنبه ها تعطیل است.)